• $8,0939
  • €9,5787
  • 496.521
  • 1144.45
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Mayıs 2020 Pazar 13:37 | Son Güncelleme:

Dünya mutfağından farklı lezzet: Dendeng tarifi

Dünya mutfağından farklı lezzet: Dendeng tarifi
AA

Ramazan Bayramında geleneksel lezzetler sofralarda yerini alıyor. Bunlardan biri de bayramlarda misafirlere ikram edilen geleneksel yemek dendeng. Malezya'ya özgü dendeng, kuru etin soya sosu, şeker ve bir dizi baharatla karıştırılıp kızartılmasıyla yapılıyor. İşte farklı lezzet arayanlara dendeng tarifi...

Dünyadan farklı lezzet tarifleri merak ediliyor. Malezya'nın geleneksel yemeklerinden "dendeng", ülkenin vazgeçilmez ramazan ve bayram lezzetleri arasında yer alıyor. Ramazan ve kurban bayramlarında Malezyalıların sıkça pişirdiği yemeklerden dendeng, kuru etin soya sosu, şeker ve bir dizi baharatla karıştırılıp kızartılmasıyla yapılıyor. 


DENDENG NASIL YAPILIYOR?

Ülkenin her bölgesinde farklı sebze ve baharat karışımlarıyla pişirilebilen dendengin sebze karışımında genel olarak sarımsak, arpacık soğanı ve acı biber kullanılırken baharat olarak da zencefil ve karanfil tercih ediliyor. 

Bayram ziyaretlerinde misafirlere ikram edilen geleneksel yemek aynı zamanda ramazan boyunca iftarlık olarak plastik paketlerde satılıyor. 

KÖKENİ ENDONEZYA'YA DAYANIYOR

Kökeni Endonezya'nın Batı Sumatra eyaletine dayanan dendengin Malezya'da ilk olarak Negeri Sembilan eyaletinde yapıldığı biliniyor. Geleneksel yemeğin tarifine ve Malay kültüründeki yerine dair AA muhabirine açıklama yapan ev hanımı Farah Bitar, senelerdir pişirdiği dendengin tarifini annesinden öğrendiğini söyledi. Farah, bundan önce her ramazanda kurulan geleneksel pazarlarda pişirdiği yemeği sattığını fakat bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle internet üzerinden satışlara yöneldiğini belirterek, "Bu sene ramazan pazarları kurulamadığı için iftarlık dendeng satışlarımın azalacağını düşünüyordum ama aksine civar çevreden çok fazla sipariş geldi. Satışların kimi günlerde geçen seneye oranla arttığını bile söyleyebilirim." dedi. 

Dendengin birtakım geleneksel bayram yemekleri ve atıştırmalıklarla yenmesi gerektiğini ifade eden Farah, "Genellikle dendeng, bambu kamışlarının içinde közde pişirilen pirinç yemeği lemang veya küp kalıplarında pişirilen yağsız pirinçle tüketiliyor." diye konuştu. 

DANA VEYA GEYİK ETİNDEN YAPILABİLİYOR

Farah, dendeng için genellikle kurutulmuş dana eti kullanıldığını fakat Malezya'nın Sabah ve Sarawak eyaleti ile Endonezya'nın Sumatra ve Kalimantan adalarında kurutulmuş geyik etinden de yapılabildiğini belirtti. Malezya'nın bayramlara özel çok sayıda geleneksel yemeğinin olduğunu dile getiren Farah, "Bu bayramda ailemle dendengin yanı sıra çok sayıda geleneksel yemek ve tatlılar yaparak bayramı mümkün olduğunca renkli geçirmeye çalışacağız." dedi. 


<p>Kurgu: <a href='mailto:can.yildiz@turkmedya.com.tr'>can.yildiz@turkmedya.com.tr</a></p><p>Editör:

ABD seçimlerinde ne olacak: Trump mı Biden mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sosyal medyada linç yiyen Türkiye güzeli Şevval Şahin'e ünlülerden destek

Adana'da kocasının kıskançlık nedeniyle eve kilitlediği kadın koruma altına alındı