• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
22 Nisan 2021 Perşembe 00:48 | Son Güncelleme:

22 Nisan Dünya Günü neden doodle olmadı? Dünya Günü ne demek, nasıl ortaya çıktı?

22 Nisan Dünya Günü neden doodle olmadı" Dünya Günü ne demek, nasıl ortaya çıktı"

Dünya Günü her yıl 22 Nisan'da kutlanmaktadır. Ancak İnsanlığın dikkati şu anda salgınla mücadeleye odaklanmış durumda. İklim değişikliği aynı derecede önemli bir konu olmaya devam ediyor. Bilim adamlarına göre ısınmayı 1,5 santigrat derece içinde tutmak için, emisyonların yıllık yüzde 7,6 oranında azaltılması gerekiyor. Peki 22 Nisan Dünya Günü neden doodle olmadı? Dünya Günü ne demek, nasıl ortaya çıktı?

22 Nisan'da Dünya Günü için Google tarafından bir doodle hazırlanması bekleniyordu ancak 2021 yılı için yeni bir doodle yapılmadı. Dünya bilindiği üzere pandemi, küresel tehditler karşısında insanlığın ve tüm gezegenin savunmasızlığını bir kez daha gösterdi. Peki Dünya Günü nedir, neden kutlanıyor? 22 Nisan Dünya Günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Dünya Günü - her yıl 22 Nisan'da gezegenin etrafındaki insanlar Dünya Günü'nü kutlar. Bu tatil, ortak evimiz için evrensel bir sembolik sevgi ve özen bayramı haline geldi ve çevrenin korunmasına desteğini göstermek için tüm dünyada kutlandı. Etkinlik ilk olarak Dünya Günü Ağı tarafından düzenlendi. Bu günde, dünyanın farklı yerlerinde çevre sorunlarına kayıtsız kalmayan insanlar, dünyayı daha temiz ve sorumlu hale getirmeye yönelik etkinlikler düzenlemektedir.

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco'da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson'un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD'nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

  • Dünya Günü
  • Dünya Günü 22 nisan
  • Dünya Günü ne zaman kutlanıyor
  • Dünya Günü nedir
  • Dünya Günü neden doodle oldu
<p>Eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, katıldığı televizyon programında Millet İttifakı'nın seçimler

CHP'li Çiçek baklayı ağzından çıkardı: HDP'ye bakanlık verilebilir

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı