• $8,0933
  • €9,7742
  • 460.406
  • 1377.23
25 Mart 2021 Perşembe 11:15 | Son Güncelleme:

Downburst nasıl oluşur? Downburst ne demek?

Downburst nasıl oluşur" Downburst ne demek"

Downburst bir diğer adıyla şiddetli rüzgarlar, gök gürültülü fırtınadan alçalan ve yere çarptıklarında hızla yayılan güçlü rüzgarlardır. Bununla birlikte, şiddetli patlama tamamen ayrı bir fenomendir ve meteorologlar tarafından ortak bir çalışma alanıdır. Neyse ki, 1980'lerin başlarında yoğun bir çalışma başladığından beri, iniş çıkışlarının oluşumu ve tespiti konusundaki araştırmalar hız kazanmış oldu.

Downburst şiddetli rüzgarlar, gök gürültülü fırtınadan alçalan ve yere çarptıklarında hızla yayılan güçlü rüzgarlardır. Daha çok sağanak yağmur, fırtınadan hızla aşağıya doğru akan havanın neden olduğu yerel bir hasar verici rüzgar alanıdır. Yerde aşağıya doğru bir patlama oluşturmak için, gök gürültülü fırtınadaki aşağı doğru (aşağıya doğru) hızların alışılmadık derecede yüksek olması ve bu aşağı doğru akan havanın yere yakın nüfuz etmesi gerekir. Bu koşullar, yağmur nispeten düşük nemli atmosferik bir tabakadan düştüğünde karşılanabilir.

İngilizce bir terim olan 'downburst' aşağıda yaşanan hava patlaması manasına geliyor. Terim bu hava olayını pek çarpıcı bir şekilde açıklıyor çünkü yaşanan bu hava olayında havada çarpışan iki hava kütlesi zemine doğru hareket ederek tıpkı atomik bir bomba gibi yıkım meydana getiriyor. Downburst sık sık kasırgalarla ve ülkemizde pek rastlanmayan tornadolarla karıştırılır. Downburst tüm fırtına ve yıkıcı hava olaylarından daha farklı kimi zaman da daha yıkıcı niteliklere sahiptir.

Büyüyen bir fırtınanın ilk aşamalarında, güçlü bir yükseliş hakimdir. Bulut dikey olarak büyür ve yağmur damlaları ve dolu taşları oluşmaya başlar.

Şiddetli patlamalardan kaynaklanan hasar o kadar şiddetli olabilir ki kasırga hasarı ile karıştırılır. Bununla birlikte, incelendiğinde, bir aşağı patlamadan kaynaklanan hasar modeli, bir kasırga durumunda olduğu gibi dairesel, yakınsak bir modelden ziyade rüzgarların dışa doğru aktığını gösterecek şekilde düz çizgi veya farklı olacaktır.

Yurdumuz coğrafyası artık sert meteorolojik hadiselere maruz kalmaya başladı. Bu sert meteorolojik hadiselerden biri de süper hücre "downburst" olarak isimlendirilen aşağı patlamadır. "Downburst" kısacası aşağı patlama demektir. Bu meteorolojik hadise şiddetli yağmur, dolu, yıldırım, şimşek vakıaları oluşturabilen, normal şartların tersine aşağı yöne doğru ivme alan ve yerde yanlara saçılan çok kuvvetli hava hareketidir.

Downburst, çok sıcak hava kütlesiyle çok soğuk hava kütlesinin çarpışması sonucunda meydana gelmektedir. "Downburst" olarak adlandırılan bu meteorolojik hadise, kasırga boyutunda hasarlar doğurabilmektedir. Etkisi bu sebeple tehlikeli boyutlardadır.

Bu meteorolojik hadisede, hızla yere çöken hava yere çarpmasıyla birlikte daha fazla gidemeyeceği için aynı hızla yanlara doğru yön alır.

<p>İzmir'de Murat A. adlı şahıs annesinin eski eşi Mahmut Karşıcı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle

Sokak ortasında pompalı dehşeti! Cinayet anları güvenlik kamerasında...

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi