• $9,6153
 • €11,2367
 • 553.564
 • 1479.93
26 Ağustos 2021 Perşembe 11:14 | Son Güncelleme:

Domates maskesi siyah noktaların ve cilt lekesinin düşmanı

Domates maskesi siyah noktaların ve cilt lekesinin düşmanı
DHA

Yaz mevsiminde siyah noktalar, akneler ve lekeler birçoğumuz için sorun. Peki, domates maskesini hiç denediniz mi? Evde yapılabilecek bir cilt maskesi olan domates maskesi, gözenekleri temizleyerek cilt lekelerini yok ediyor. İşte siyah noktaların düşmanı domates maskesi tarifi...

Siyah noktalar, akneler ve cilt lekeleri... Yüzde istenmeyen görüntüye sebep olan bu problemleri doğal çözümlerle yok edebilirsiniz. Domates maskesi siyah noktalara ve aknelere doğal çözüm. Evde kolayca yapabileceğiniz domates maskesi, pratik cilt bakımı ürününüz hâline gelebilir.

DHA'da yer alan habere göre Biyolog ve Kozmetolog Pervin Bulgak, cilt bakımının püf noktalarını anlatarak siyah nokta, leke ve akneler için doğal maske tarifi verdi.

EVDE YAPILABİLECEK EN GÜZEL MASKE: DOMATES MASKESİ

Evde yapılabilecek en güzel doğal bakım ürününün domates maskesi olduğunu belirten Bulgak, yapımı ve faydalarıyla ilgili bilgi verdi. Bulgak, siyah noktalar ve akneler için domates maskesi tarifini şöyle anlattı:

"Domatesin mevsimi. Ben şu an domates sosu hazırlıyorum. Onu hazırlarken maskesini de yapıyorum. Çok basit bir yapımı var. 1 yemek kaşığı domates suyunun içerisine 1 çay kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı sandal ağacı yağı ilave ettikten sonra güzelce karıştırıp, göze çok yaklaşmadan tüm yüz, boyun ve dekolteye uygulanabilir.

Cilde sürdükten sonra 15 dakika kadar beklemek yeterli. Biraz ısınıyor, hafif bir karıncalanma hissi yaratıyor. Son olarak ılık suyla durulanıyor. Bu haftada 1 yapılabilir.

Hem cildin lekelenmesini önler hem yeni oluşan lekeyi açar hem de gözenekleri temizler. Siyah nokta oluşumunu da engeller.

Yüzeysel siyah noktaları da giderir. Maskeyi uygulamak için belli bir yaş sınırı yok, herkes kullanabilir. Sadece hamilelerin bu tip doğal maskeleri yaparken biraz daha dikkatli olması gerektiğini düşünürüm."

HEM CİLDE HEM DE SAÇ KÖKÜNE AVOKADO MASKESİ

Evde yapılabilecek maskelerden birinin de avokado maskesi olduğunu söyleyen Bulgak, avokado maskesini şöyle anlattı:

"Avokado maskesi, bir C vitamini maskesi. Avokadoyu yerken ya da herhangi bir amaçla kullanırken 1 yemek kaşığı kadarını ayırırsanız onun içerisine bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağını, ezdiğiniz avokadoya yavaş yavaş karıştırın.

Eğer varsa, 1 damla kadar kuşburnu yağı da kullanabilirsiniz. Kuşburnu yağı yoksa adaçayı yağı da ilave edilebilir. Güzelce karıştırın. Mümkünse evde yaparken ellerinizle karıştırın, böylece tırnaklar da beslenmiş olur.

Göz çevresine çok girmeden, masaj yaparak tüm cilde masaj uygulayabilirsiniz. Tırnaklamadan, kan dolaşımını hızlandıracak şekilde masaj yaptıktan sonra 15-20 dakika kadar bekletin. Malzeme artacaktır.

Artan malzemeyi hemen saç köklerine sürün. Hiçbir şeyi israf etmeyin. Çünkü kan dolaşımını sağlayacağı için saç köklerinde de aynı etkiyi yaratacaktır. Sonrasında yüzdekini ılık suyla, saçtakini önce soğuk suyla akıtarak şampuanlamanızı öneririm."

CİLDİNİZ ÇOK YAĞLIYSA DİKKAT

Çok yağlı cilde sahip olanların avokado maskesinden kaçınmaları gerektiğinin altını çizen Bulgak, şöyle konuştu:

"Avokadoyu çok yağlı ciltlere önermiyorum. Özellikle akne ve sivilce varsa hiç önermiyorum. Çünkü doğal C vitamini maskesini yaparken masaj yapmayı öneriyorum. Sivilce ve akne varsa, derinin altında bir bakteri var demektir. Her ellemede bakteri hareket edecektir ve oksijenlenip daha başka bir yere bulaşacaktır. Akne ve sivilceli ciltler, yağ içeren avokado maskesini yapmamalılar."

ITIRLI YAĞLARLA SİVRİSİNEKLERDEN KORUNMAK MÜMKÜN

Yaz aylarında birçok kişinin şikayetçi olduğu karasinek ve sivrisineklerden korunmanın mümkün olduğunu dile getiren Bulgak, bitki yağlarının faydalarını şu şekilde anlattı:

"Itırlı yağlar kullanmakta fayda var. Bunu hazırlayıp saklayabilirsiniz. Okaliptüs, nane, fesleğen ve adaçayı gibi bitki yağları olabilir. Her bitki yağından birer ölçek olabilir. Tabii elinizdeki cam şişenin büyüklüğüne de bağlı. Kara sinekler ve sivrisinekler akşam üstü harekete geçmeden önce ya da uykudan önce tüm vücudunuza sıkabilirsiniz. Koku ağır geliyorsa, terlenen noktalara; bilek, dirsek içi, koltuk altı, diz kapağı arkası, ayak bileği gibi bölgelere küçük dokunuşlarla sürerseniz sinekleri 2-2,5 saat uzak tutabilirsiniz. Vücudunuza bir şey süremiyorsanız ya da daha geniş bir ortamda sivrisinek mücadeleniz varsa adaçayı ve lavanta yakabilirsiniz. Onların kokusundan da pek hoşlanmazlar."

BEBEKLERİ DE YAĞLARLA KORUYABİLİRSİNİZ

Bebeklerin de bitki yağı karışımlarıyla sivrisinek ısırıklarından korunabileceğini kaydeden Bulgak, "Doğal yağ karışımlarını, 6 ay ve üzeri bebeklere de sürebilirsiniz. Minik minik yastığına damlatıp ya da ayak bileklerine sürerek test edip kullanabilirsiniz. Çocukları da sivrisineklerden ve kara sineklerden korumakta fayda var." dedi.

 • domates maskesi tarifi
 • siyah nokta
 • akne
 • cilt lekesi
 • siyah noktaya domates maskesi
 • siyah noktaya çözüm
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve Turizm Bakanlığınca tarihi, kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi