• $7,8996
  • €9,3145
  • 484.532
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Ağustos 2020 Pazartesi 14:33 | Son Güncelleme:

Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir?

Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir"
IHA

Doğum sonrası her kadını farklı bir psikoloji bekliyor. Doğum sonrası depresyonun doğumdan bir ay sonra kendisini gösterebileceğini dile getiren uzmanlar, doğum sonrası oluşabilecek depresyonu atlatmanın yollarını anlattı. Doğum sonrası depresyon belirtileri ve çözüm önerileri haberimizde.

Doğum sonrası kadınların yaşadığı psikolojik bozukluklar kişiden kişiye değişiyor. Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüşün annede kimyasal değişikliklere neden olduğunu belirten Psikolog Enise Öziç, bu durumun anneyi olumsuz etkilediğini ve uzun süren doğum sonrası depresyon belirtilerinde uzman desteği almayı önerdi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç kadınlarda doğum sonrası oluşabilecek depresyon ile ilgili 11 öneride bulundu. Yeni anneler bazı psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabildiğini söyleyen Öziç, doğum sonrası psikoloji hakkında şu bilgileri verdi:

"Yeni doğum yapan annelerin sırasıyla annelik hüznü, doğum sonrası depresyon ve doğum sonrası psikoz gibi duygusal, psikolojik süreçlerden geçebiliyor. Annelik hüznü; doğumdan sonra ortalama 3-4 gün içinde ortaya çıkar, ortalama 10-15 gün içinde kendiliğinden geçer. Belirtileri çoğu zaman sık ağlama, huzursuzluk, dikkati toplayamama, uykusuzluk, keder, sinirlilik hali şeklinde olabilir. Bu duygular çoğu annede olur ve geçicidir. Bu nedenle annelik hüznü yaşayan anneler paniğe kapılmadan sakin kalmaya çalışarak bu durumun geçeceğini kendilerine telkin etmelidir. Yetersizlikle ilgili olumsuz düşüncelere aldırış etmemeye dikkat etmelidirler." 

BEBEK İÇİN ENDİŞE DUYABİLİRSİNİZ

Doğum sonrası depresyonun doğumdan bir ay sonra kendisini gösterebileceğini dile getiren Psikolog Enise Öziç, “Her annede yaşanmamakla birlikte doğum sonrası depresyonun bazı belirtileri annelerde bebeklerini sevemedikleri düşüncesi, bebek bakımı ile ilgili yoğun endişeler, yetersizlik kaygıları, bebeğe zarar vermeye yönelik obsesif düşünceler, iştahsızlık, uykusuzluk, anksiyete, bebekle ilgilenememe şeklinde sıralanabilir. Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüş annede kimyasal değişikliklere neden olur. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak bebek sahibi olmak ile ilişkili soysal ve psikolojik değişiklikler anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri kişi uzun süre yaşadığını düşünüyorsa psikolog veya psikiyatrist tarafından uzman desteği almaya çalışmalıdır.” şeklinde konuştu.

DUYGU DEĞİŞİMİ İLE MÜCADELE ETMENİN ŞİFRELERİ

Jill Churchill’in ’Mükemmel bir anne olmak imkansızdır, ancak iyi bir anne olmanın milyonlarca yolu vardır’ sözünü hatırlatan Öziç, doğum sonrası duygu değişimiyle baş etmek için 11 önerisi ise şu şekilde:

"Bazı günler iyi bazı günler kötü olabileceğinizin farkında olun. Yakınlarınızdan yardım isteyin ve diğerlerine size nasıl yardımcı olabileceklerini iletin. Kendiniz ve bebeğiniz için beklentilerinizde gerçekçi olun. Kendinizi izole etmeyin, aile ve arkadaşlarınızla iletişimde olun. Eşinizle birbirinize az ama öz vakit ayırmaya çalışın. Eskiden size iyi gelen şeyleri zamanınızı planlayarak yeniden uygulamaya çalışın. Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun ve dinlenmeye çalışın. Muhakkak beslenmenize dikkat edin. Kafeinden ve alkolden uzak durun. Dışarıya çıkıp yürüyüşler yapın, hava alın ve egzersizler yapın. Geçmişte ya da gelecekte olmayın; ‘şimdi ve burada’ olun. Yani o an neler yapıyorsanız, sadece ona odaklanın."
<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığı, dün işgalden kurtarılan Fuzuli kentinin görüntülerini paylaştı.</p>

Fuzuli'ye Azerbaycan bayrağı dikildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En çok dolar milyarderi hangi ülkede yaşıyor

Toksik bombaya dönüşüyor! 'Bir avuç kumda 200 tane var'