• $7,8845
  • €9,3499
  • 466.056
  • 1314.25
13 Kasım 2020 Cuma 12:26 | Son Güncelleme:

Diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir?

Diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir"
IHA

Bebeklerde diş çıkarma zamanı annelerin en çok araştırdığı soru "Diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir?" sorusu oluyor. Uzmanlar, diş çıkarma zamanı huzursuzluğu azaltmak için diş eti masajı ve diş kaşıyıcıyı soğutma önerisinde bulundu.

Bebeklerde diş çıkarma bazen uykusuz geçen gecelere sebep olabiliyor. Ağrı, ateş, uykusuzluk, huzursuzluk gibi belirtilerle mücadele eden ailelere önerilerde bulunan uzmanlar, "Diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir?" sorusunu yanıtladı.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Elif Gizem Işık, bebeklerde ve çocuklarda ağız ve diş sağlığına ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Bebeklerde dişler çıkarken ateş, ağrı, huzursuzluk, salya artışı, iştahsızlık gibi sorunlar yaşanabileceğini, bebeğin sürekli elini ağzına götürerek belirti verebileceğini söyleyen Dt. Işık, “Diş çıkarırken huzursuzluğu azaltmak için bebeğe hafif hareketlerle diş eti masajı yapılabilir, bebeğin kullandığı diş kaşıyıcısını buzdolabında soğutarak verebiliriz, dişin sürdüğü bölgeye diş çıkarma jelleri de uygulanabilir, eğer hala ağrı devam ederse diş hekimine danışmalarını öneririm.” dedi.

"SÜT DİŞLERİ DE ÇOK ÖNEMLİ"

“Süt dişleri dökülecek bakmaya gerek yok” algısının yanlış olduğunu belirten Işık, şu şekilde bilgi verdi:

“Süt dişlerinin altında daimi dişlerimiz hazır durumda sürmeyi bekliyorlar, dolayısıyla süt dişlerinde oluşan herhangi bir problem ileride çıkacak daimi dişlerin dizilimini ve sağlığını olumsuz etkileyebilir. Mutlaka süt dişlerine önem verilmelidir. Bebeklerde beslenmeden sonra tülbent veya bebek fırçaları ile bebeğin dişleri, damağı ve ağzının içi silinmeli, her öğünden sonra yapılamasa bile en azından günde 2 kere sabah ve gece temizlik yapılmalıdır. Biberon çürüğü aslında biberon kaynaklı değil biberonların içine konulan şekerli içecek kaynaklıdır. Emmek çocuğun hem psikolojik hem fizyolojik bir ihtiyacı, uygun yaşa kadar emmeye engel olmamalıyız fakat uzun süreli biberon ve emzik kullanımı diş damak yapısını olumsuz etkileyebilir. Mutlaka ağız yapısına uygun fizyolojik başlı emzik ve biberon kullanılmalı. Şekerli gıdalar biberona ilave edilmemeli, emziğin üstüne sürülmemelidir.” 

"ÇOCUĞUNUZU DİŞ FIRÇALAMASI İÇİN MOTİVE EDİN"

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için ilk dişleri çıktıktan sonra diş hekimine götürülmelerini öğütleyen Dt. Elif Gizem Işık, “Çocuğa mutlaka fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı, anne ve babaların bu konuda örnek olması gerekiyor." dedi.

DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Işık, "Çocuklar dişini fırçalarken nelere dikkat etmeli" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Çocuklar ağzını su ile çalkaladıktan sonra pirinç tanesi kadar diş macununu kuru diş fırçasına sürüp önce tüm dişlere yaymalı, diş ve diş etinin birleştiği noktalara fırçayı yerleştirerek minik dairesel hareketlerle fırçalama yapılmalı, tüm ağız temizlenmeli. Kullanılan fırça yumuşak kıllı, macun ise çocuklara uygun olmalı."

DİŞ FIRÇALAMADA ROL MODEL OLUN

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırabilmek için önerilerde bulunan Dt. Işık, ailelere tavsiyelerini şöyle sıraladı:

"Ebeveynler diş fırçalamada rol model olmalı, çocukla beraber fırçalama yapılması en motive edici yöntemdir. Bunun yanı sıra fırçalar ve macunlar çeşitlendirilebilir, çocuğa seçim hakkı tanınarak kontrolün, sorumluluğun kendinde olduğunu hissetmesi sağlanabilir. Ayrıca bir fırçalama tablosu oluşturulup tablo tamamlanınca ödül olarak çocuğun sevdiği etkinlikler yapılabilir. Günde 2 kez 2 dakika fırçalama yapılmalı. Çocuğun süt dişleri tamamlandıktan sonra, ortalama 3-4 yaş civarı, fırçalamadan sonra diş ipi de kullanılmalıdır. Fırçalama ve diş ipi kullanımı çocuk ilkokul çağına gelene kadar ebeveyn kontrolünde olmalıdır."
<h3><strong>Dışişleri'nden Türk gemisinde hukuksuz aramaya sert tepki</strong><br></h3><h3>'PROTESTO

23 Kasım Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Aşı nasıl nakledilecek? işte merak edilen sorunun cevabı

İki mevsim bir arada yaşanıyor! Fotoğraflar Türkiye'de çekildi