• $8,6634
  • €10,2019
  • 491.761
  • 1391.91
12 Ağustos 2020 Çarşamba 16:13 | Son Güncelleme:

Dezenfektanların yanlış kullanımı el egzamasına sebep oluyor

Dezenfektanların yanlış kullanımı el egzamasına sebep oluyor
IHA

Maske ve dezenfektan kullanımında yapılan yanlışlar kızarıklık, soyulma, egzama gibi cilt problemlerine yol açıyor. Dezenfektanların yüze uygulanmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, dışarıdan eve gelince cilt temizliği hakkında bilgi verdi.

Pandemi döneminde cilt bakımı büyük bir öneme sahip. Çünkü dezenfektan ve maske kullanımında doğru bilinen yanlışlar nedeniyle birtakım cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Özellikle bu süreçte el egzaması şikâyetlerinin arttığını belirten uzmanlar, cilt sorunlarını önlemenin yollarını ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Cildiye Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, pandeminin tüm toplum kesimlerinde ve özellikle sağlık çalışanlarında bazı cilt sorunlarında artışa neden olduğunu dile getirerek şu şekilde konuştu:

“El egzaması, maske ve sık dezenfektan kullanımına bağlı yüzde kızarıklık, soyulma hatta yaralanma ya da yüzdeki aknelerde alevlenme yakınmaları ile dermatoloji polikliniğine başvuruların bu süreçte fazlalaştı.” 

Maske kullanmanın koronavirüs yayılımını azaltmada hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Aktekin, bazı önlemlerle maskeye bağlı deri reaksiyonlarının önlenebileceğini belirterek şu önerilerde bulundu:

“Öncelikle maskeler yüze tam ve rahat oturmalı, ne sıkı ne de çok gevşek olmalıdır. 

Her iki durumda da elimizle sık sık düzeltmek zorunda kalacağımız için elimizden maskeye ve yüzümüze mikrop bulaştırabiliriz. 

Maske kumaşları naylon, polyester vb. suni ürünler değil, doğal, renkiz ve pamuklu kumaştan olmalıdır. 

Gün içinde ter nedeniyle nemlenen maskeleri değiştirmeliyiz. Yıkanabilen maske ise tercihen sıcak suyla, parfümsüz ve hipoallerjenik çamaşır deterjanı ile yıkanmalıdır. 

Maske takılan zamanlarda retinol ve salisilik asit gibi cildi soyan bakım ürünleri kullanılmamalı ve makyaj yapılmamalıdır. İlla ki yapılacaksa yağsız ürünlerle hafif bir makyaj olabilir. 

Yine maskenin altında kalan ve kuruyan dudaklarımızı saf vazelinle nemlendirebiliriz. 

Dezenfektanlar yüze uygulanmaz, dışarıdan eve geldiğimizde yüzümüzü parfümsüz, hafif bir yüz temizleyicisiyle yıkadıktan sonra seramid ve hiyaluronik asit gibi cildin ihtiyacı olan maddeleri içeren bir kremle nemlendirmeliyiz.” 

EL EGZAMASI NASIL GEÇER?

El egzamalarını azaltmak adına da uyarılarda bulunan Uz. Dr. Nuran Aktekin, şu bilgileri verdi:

“El yıkarken hafif non-alkali sabunlar kullanılması, el yıkanan suyun soğuk olması, ellerin yaklaşık 20 saniye yıkanması ve sabun artığı kalmayacak şekilde durulanmalı. Eldiven giymeden önce ellerin kuru olması ve hijyen aralarında uygun bir nemlendiriciyle nemlendirilmeli.” 
<p>Temelini 2017'de Başkan Recep Tayyip  Erdoğan attı.</p><p>New York'un silüetinde yerini alan  yen

Yeni Türkevi binası açılışa hazır

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi