• $ 7,385
  • € 8,7427
  • 460.922
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
09 Nisan 2020 Perşembe 11:37 | Son Güncelleme:

Dezenfektanlar ve kolonyadaki alkol miktarı ne kadar olmalıdır?

IHA

Koronavirüs salgın sürecinde en sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanları kullanmak büyük bir öneme sahip. Dezenfektanlar konusunda doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirten uzmanlar, kolonya ve dezenfektan kullanımı konusunda uyarıda bulundu. Virüslerden koruyan dezenfektanlar ve kolonyalarda olması gereken alkol miktarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Dezenfektanlar ve kolonyalardaki alkol miktarı araştırılıyor. Uzmanlar, dezenfektanların yanlış kullanımına karşı uyarıda bulundu. Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, en sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanları olduğunu belirterek, “Alkol bazlı el dezenfektanları çok kısa sürede buharlaştığı için genellikle 2 ile 5 saniye içerisinde mikroorganizmaların çoğunu öldürür.” dedi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, el dezenfektanlarının kullanımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Görünür ya da görünmez kirlenme olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların vücuda veya başka kişilere, yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanıldığı söyleyen Dr. Nurullah Dikmen, şu şekilde konuştu:

"Hastanelerde kullandığımız alkol bazlı dezenfektanlar içeriğindeki alkol oranı ayarlanmış ve son kullanma tarihleri yazılmış dezenfektanlardır. Evlerde kullanılan kolonya dediğimiz maddeler 70 derece ve üstü alkol içeren 70 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır. Ağzı açık kalmış kolonyaların alkol içeriği hızla buharlaşacağı için mikrop öldürme özelliği azalabilir. O nedenle büyük volümdeki dezenfektan ve ev kolonyalarının ağzının sıkı kapatılması koşuluyla 60 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır.” 

“DEZENFEKTANLARIN ÇOĞU ZARFLI VİRÜSLERE KARŞI ETKİLİDİR”

Dezenfektanların etkili olması için avucu doldurması ve elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerektiğini ifade eden Dikmen, “Etkili olması için avucu doldurması ve elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerekir. Çok kısa sürede buharlaşma özelliği ve 2 saniye içerisinde de bakterileri ve virüsleri öldürme özelliği olduğu için hızla el üzerinde yayılması gerekir. Dezenfektanların çoğu zarflı virüslere karşı etkilidir. Bunlar HIV, Hepatit B, influenza ya da korona virüs gibi insanlarda hastalık yapan virüslerin, sporsuz bakterilerin çoğunda etkilidir. Bazı dezenfektanların daha sert ve kesin bir kokuya sahipken bazıları ise parfüm de içerebiliyor. Hiçbir dezenfektanı ellerimizi dezenfekte ederken koklamamamız gerekir çünkü içeriği nedeniyle solunum yolları için zararlı olabilir. Bu nedenle parfümlü olmasının hiçbir faydası yoktur. Tercih nedeni değildir.” şeklinde konuştu.

Klor bazlı yüzey dezenfektanı

‘Zavadanak' Bekir Varol tutuklandı

‘Zavadanak' Bekir Varol tutuklandı

14 Ağustos 2020 günlük burç yorumları yayında!

14 Ağustos 2020 günlük burç yorumları yayında!

Bayraktar AKINCI TİHA'nın ikinci protopi ilk uçuş testini başar&#

Bayraktar AKINCI TİHA'nın ikinci protopi ilk uçuş testini başarıyla tamamladı

Sihirbazlığın sırlarını tek tek ortaya çıkar

Sihirbazlığın sırlarını tek tek ortaya çıkarıyor