• $8,1712
  • €9,6759
  • 501.242
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Temmuz 2020 Cuma 13:28 | Son Güncelleme:

Değişen yaşam koşulları obezite sorununa neden oldu! Dünya şişmanlıyor

Değişen yaşam koşulları obezite sorununa neden oldu! Dünya şişmanlıyor
IHA

Zamanla değişen beslenme alışkanlıkları obeziteye davetiye çıkarıyor. Birçok kişinin fazla kilodan dolayı mutsuz olduğunu belirten uzmanlar, obezitenin nedenlerini anlattı.

Teknoloji gelişirken beslenme alışkanlıkları da değişmeye başladı. Hayatı kolaylaştıran modern ürünler beraberinde "obezite" hastalığını da getirdi. Bu koşulların beslenme alışkanlıklarını değiştirdiğini söyleyen uzmanlar, bu durumun obeziteye sebep olduğunu ifade etti. İşte obezitenin nedenleri ve sağlıklı beslenme önerileri...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, “Pek çok insan fazla kilolu veya mutsuz. İşin daha da kötüsü sağlıksız bireyler olarak yaşama devam ediyorlar. İşte bu noktada obezite, tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

YAŞAM KOŞULLARI HASTALIKLARI DEĞİŞTİRDİ

Yeni yaşam koşullarının dünyanın şişmanlamasına sebep olduğunu dile getiren Op. Dr. Ergenç, şu şekilde konuştu:

“İlk insanları düşünelim. Avlanarak, av olmaktan kaçarak, saklanarak, savaşarak yaşadığı dönemleri hayal edelim. Atalarımız doğal besinlerde yer alan taze pek çok protein, vitamin ve mineraller tüketiyorlardı. Aslında sağlıklı yaşam ile ilgili olan, günümüzde diyet ve spor adı verilen uygulamaları yaptıklarını bilmiyorlardı. Bu sayede obezite ile fazla kilo gibi bir dertleri de olmuyordu. Son yıllarda fark ettik ki yeni yaşam koşulları; fazla kilolar, obezite, tansiyon, diyabet gibi çeşitli kronik hastalıklar, diyet, spor, zayıflama gibi terimleri yaşantımızda daha fazla görmemize neden oldu. Yani dünya şişmanlıyor.” 

OBEZİTENİN ARTMA NEDENLERİ

Op. Dr. Ergenç, son yıllarda ülkemizde obezite oranın artma nedenlerini ise şöyle sıraladı: 

“Yoğun iş hayatı, 

Hızlı besin tüketimine bağlı yanlış beslenme alışkanlıkları, 

Fazla yağlı hazır gıdalar, katkı maddesi içeren yapay besinler, 

Hareketsiz yaşam, 

Çeşitli pratik ilaç uygulamaları vücutta aşırı yağlanma obeziteyi arttırmakta, insülin direnci gibi yandaş hastalıkların yaygınlaşması ve buna bağlı gelişen diyabet, tansiyon gibi hastalıkların çok sık görülmesine neden olmaktadır. Uzun süre tedavi gerektiren bu hastalıklar oldukça yüksek maliyetlere sebep olmaktadır.”

<p>Azerbaycan’ı cephede yenemeyen Ermenistan’ın Başbakanı Nikol Paşinyan'ın işgal altınd

İşgalci Ermenistan'ın Başbakanı Paşinyan PKK yanlılarıyla omuz omuza

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbullular güne sisle başladı

27 Ekim çeyrek altın, gram altın fiyatları anlık, canlı ne kadar?