• $7,8382
  • €9,2928
  • 485.162
  • 1211.58
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Temmuz 2020 Çarşamba 10:43 | Son Güncelleme:

Covid-19 salgınından korunmak için kışa girmeden hangi aşılar yaptırılmalı?

Covid-19 salgınından korunmak için kışa girmeden hangi aşılar yaptırılmalı"
IHA

Covid-19 salgınının etkileri devam ederken herkes ikinci dalganın tedirginliğini de yaşıyor. Bu süreçte kızamık ve hepatit gibi hastalıklara karşı çocuk aşılarının ihmal edilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, yetişkinleri de grip aşısı konusunda uyardı. İşte kışa girmeden Covid-19 salgınına karşı alınması gereken önlemler...

Dünyayı tehdit eden Covid-19 salgınının etkileri devam ediyor. Korona endişesiyle çocukların rutin aşılarının ertelenmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, aşıların ihmaliyle boğmaca, kızamık ve hepatit gibi hastalıklarda artış olabileceği uyarısında bulundu. Peki, Covid-19 salgını için kışa girmeden hangi aşılar yaptırılmalı?

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aydın Ece, özellikle aşı çağındaki 0-5 yaş grubundaki çocukların ailelerinin korona virüs bulaşabileceği endişesiyle aşıları ertelememesi gerektiğini söyledi.

Ailelerin çocuklarını pandemiden koruyayım derken başka tehlikeli hastalıklara karşı savunmasız bırakmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ece, şu şekilde konuştu:

"Rutin aşıların ertelenmesi demek çocukların enfeksiyonlara karşı korunmasız hale gelmesi anlamına geliyor. Ülkemizde 13 bulaşıcı hastalığa karşı gerekli aşılar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz yapılıyor. Bu salgın herkese aşılamanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Aileler çocuklarının aşı takvimlerini iyi takip etmeli. İhmal edilen bazı aşılar nedeniyle başta menenjit, hepatit, tetanoz, kızamık, verem gibi hastalıklar çocuklarda korona virüsten daha ölümcül ve kalıcı hasar bırakabilecek riskler içermektedir.” 

SONBAHARDA GRİP DÖNEMİNE DİKKAT!

Sonbaharda ayrıca influenza (grip) döneminin başlayacağının altını çizen Prof. Dr. Aydın Ece, kış gelmeden alınacak önlemlere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Grip hastalığı da Covid-19 gibi ateş, baş ağrısı, öksürük, kas ağrıları vb. benzer şikâyetlere neden olmaktadır. 

Benzer belirti ve bulgular gösteren iki hastalığın toplumda aynı anda salgın yapması hem hastalar için sorun oluşturacak hem de sağlık çalışanları için tanı zorluklarına yol açacaktır. 

Özellikle çocuklarda tablo daha da karışık olabilir. Ancak grip aşısının mevcut olması özellikle çocuklar için bir şans kabul edilebilir. 

Doz ve aşı şemasına dikkat ederek 6 aydan büyük çocuklara önümüzdeki sonbaharda grip aşısı uygulanması sağlık sisteminin Covid-19 ile savaşımında ilave katkı sağlayacaktır. 

Çünkü benzer belirtilere sahip olan bu iki hastalıktan etkilenen çocuklar aynı dönemde hastaneye başvurması durumunda çocuklarda Covid-19 bulaş riskini artıracaktır. 

Özellikle yüksek ateşle belirti veren her iki hastalık için çoğu zaman acil servislere başvurulmaktadır. 

Kalabalık acil servisler düşünüldüğünde Covid-19 bulaş riskinin yükselebileceği göz önüne alınmalıdır. 

Gerek grip, gerekse de Covid-19 için uygulanan testlerin duyarlılığı yüzde 60-70’i aşmadığı ve klinik bulgular da benzer olduğu için grip aşısını imkânı olan herkesin 6 ay üstü çocuklara uygulaması yararlı olacaktır." 

<p>Azerbaycan ordusunun topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonların sü

Azerbaycan, Gubadlı'daki işgalci Ermenistan birliklerini top atışıyla imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brezilya'dan gelen bir gemide 220 kilogram kokain ele geçirildi

A101 22 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğunda neler var?