• $8,2827
  • €9,6826
  • 497.557
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
16 Ekim 2020 Cuma 11:35 | Son Güncelleme:

Çocukta uyku sorununun sebebi geniz eti olabilir

Çocukta uyku sorununun sebebi geniz eti olabilir
DHA

Çocuklarda geniz etinin iyi uykuyu ve nefes almayı olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, bu durumun hiperaktiviteye, davranış bozukluklarına ve okul başarısızlığına neden olabileceğini söyledi.

Çocuklarda geniz eti sorunu aileler tarafından araştırılan sağlık problemlerinin başında geliyor. Peki, geniz eti çocukların günlük yaşantısını nasıl etkiliyor? Geniz eti tedavisi nasıl olur? İşte yanıtlar...

DHA'ya açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çağrı Jorayev, vücuda giren mikropları toplama görevine sahip geniz etinin ihmal edildiğinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğini belirterek, geniz etinin genellikle anaokulu çağındaki çocuklarda daha sık görüldüğünü ifade etti. 

GENİZ ETİ ÇOCUK SAĞLIĞINI NASIL ETKİLER?

Büyüyen geniz etinin burun havayolunu tıkadığını ve çocuğun burun solunumunu yapamaz hale getirdiğini belirten Jorayev, “Tedavi edilmediği takdirde yüz ve çene kemiklerinde kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir. Büyüme ve gelişme gerilikleri, kalıcı işitme problemleri gibi ciddi hastalıklar da görülebilir. Ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

ANAOKULU DÖNEMİNDE DAHA SIK YAŞANIYOR

Op. Dr. Jorayev, özellikle 5 yaşına kadar çocukların bağışıklık düzeyinin tam olarak gelişmediği, ev ortamından çıkarak yeni mikroplarla tanıştığı anaokulu döneminde geniz eti rahatsızlıkları daha sık yaşanabildiğinin altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Tedavi edilmediği takdirde yüz ve çene kemiklerinde kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir. Büyüme ve gelişme gerilikleri, kalıcı işitme problemleri gibi ciddi hastalıklara neden olabilen genzi eti büyümesine karşı ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor. Geniz etinin büyümesine neden olabilecek yan etkenler olarak, çocuktaki alerji problemi, evde sigara içilmesi, tedavi edilmeyen üst solunum yolu enfeksiyonları, genetik yatkınlık gibi sebepler olabilir.”

"İLERİ YAŞLARDA KAYBOLUYOR"

Yaş ilerledikçe büyümenin azaldığını ve erişkinlikte geniz etinin neredeyse kaybolduğunu ifade eden Op. Dr. Çağrı Jorayev, “Cerrahi müdahale ile geniz eti büyümesinin önüne geçilebilir. Cerrahi endikasyon doğru olduğu durumlarda her yaşta ameliyat yapılabilir. Kolay bir ameliyattır ve genel anestezi altında, yaklaşık 5-10 dakika sürer.” dedi.

<p>Başkan Erdoğan, görüşmede, Menica Encü'ye geçmiş olsun dileklerini iletti, onun ve ailesinin Mevl

Başkan Erdoğan koronavirüsü yenen 120 yaşındaki Menica nine ile görüştü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Denizi olmayan Kayseri'den Japonya ve Rusya'ya somon ihracatı

Van'da 210 düzensiz göçmen yakalandı