• $7,8082
  • €9,2719
  • 482.848
  • 1211.51
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Eylül 2020 Çarşamba 15:14 | Son Güncelleme:

Çocukta D vitaminini artıran besinler

Çocukta D vitaminini artıran besinler
IHA

Koronavirüs sürecinde D vitamini hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir öneme sahip. Bağışıklık sistemi için çocukların düzenli uykusunun önemli olduğunu belirten uzmanlar, çocuklarda D vitaminini artıran besinleri anlattı.

Koronavirüs salgın süreci herkesi hem psikolojik hem de fiziksel olarak yordu. Bu süreçte D vitaminin önemine vurgu yapan uzmanlar, çocukta D vitaminini artıran besinleri anlatarak bağışıklığı güçlendiren tavsiyelerde bulundu.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, şu bilgileri verdi:

"İnsanlık olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Tüm dünya insanlık bu pandemiden etkilenmiş durumda. Bundan en çok çocuklar etkilendi. Bu dönemde online eğitime başlandı ve günlerinin büyük bir bölümünü çocuklar evde kalmak zorunda kaldılar. Aynı zamanda sosyal mesafeyi korumak adına arkadaşlarıyla ya da akrabalarıyla görüşemiyorlar. Bu da onları hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilenmesine neden oldu. Aslında bu süreci nasıl en az hasarla atlatabiliriz bu konuya değinmek gerekiyor." 

FİZİKSEL AKTİVİTE VE UYKU ÖNEMLİ

Dr. Yeşim Çınar Yakar şöyle devam etti:

“Öncelikle fiziksel aktivite çok önemli. Evde mümkün oldukça çocuklarımızla fiziksel aktivitelerde bulunmamız gerekiyor. Oyun oynamak, spor yapmak, birlikte dans etmek bu ve bunun gibi aktiviteler aile ile birlikte yapılmalıdır. Bu durum psikolojik olarak ta yararlı olacaktır. Mümkünse doğa yürüyüşleri yapılabilir. Kimsenin olmadığı bir zaman diliminde bu yapılabilir. Çünkü güneş ışığından da faydalanmalarını istiyoruz. Aileler çocuklarını mutlaka uygun zaman olduğunda çocuklarını dışarı çıkarsınlar. Bunu D vitaminin sentezlenmesi için istiyoruz. Bu salgında D vitaminin önemi ile ilgili yetkililerden açıklamalar yapıldığını görüyoruz. Uyku düzeni çok önemli. Bağışıklık sistemi için çocukların düzenli uykusu sağlanmalı. Bu nedenle geç yatma konusunda aileler dikkat etmeli.”

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI BESLENME

Online eğitim durumundan dolayı çocukların sürekli ekran karşısında olduğunu belirten Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, önerilerini şöyle anlattı:

“Bunun dışında oyun içinde bilgisayar başında bir zaman geçirmemeleri için aileler buna da bir düzenleme getirmeliler. Sağlıklı ve düzenli beslenme de bu süreçte önemli. Şekerli, hamur işi hazır gıdaların dışında mevsimsel meyve ve sebzeli beslenmeye dikkat edilmeli. Omega 3 için mutlaka balık tüketilmeli. Süt, yoğurt, yumurta, D vitamini ve çinko önemli düşükse takviye yapmak gerekiyor. Aşılarının düzenli olarak yapılması da bu hastalık süreci için önemli ihmal edilmemesi gerekiyor. Ailelere tavsiyemiz çocuklarınız da sağlık sorunu olarak gördüğünüz değerlendirmede mutlaka bir uzman doktora başvurmalı ve tedavisini geciktirmeden yaptırmalıdır." 
<p>Bağcılar'da 53 yaşındaki İhsan Öztürk'ün başına zorla kolonya döküp maske taktığı videoyu sosyal

Yaşlı adamın başına kolonya dökerek tepki çekmişti: Utandıran görüntüye 5 yıl hapis cezası istendi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tunceli'de teröristlerce kullanılan iki sığınak imha edildi

Banyodan sonra tanınmaz hale gelen hayvanlar