• $8,3136
  • €10,116
  • 498.648
  • 1454.25
17 Nisan 2021 Cumartesi 16:14 | Son Güncelleme:

Çocukların cildindeki morarma hemofili habercisi olabilir

Çocukların cildindeki morarma hemofili habercisi olabilir
DHA

Hemofilinin genellikle anne ve babalardan çocuklara geçtiğine dikkat çeken uzmanlar, çocukların cildinde kolay oluşan morlukların, hemofili habercisi olabildiğini söyledi. Peki, hemofili hastalığı nedir? Hemofili hastalığı tedavisi nasıl olur? Yanıtlar haberimizde...

Çocukların cildindeki morarmanın hemofili belirtisi olabileceğine dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kerem Kırna, hemofilinin genellikle anne ve babalardan çocuklara geçtiğini belirtti.

DHA'da yer alan habere göre İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Kerem Kırna, hemofili hastalığının nasıl ortaya çıktığı, tanısı, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

HEMOFİLİ NEDİR?

Hemofilinin, kanın gerektiği gibi pıhtılaşmaması sonucu, kanamanın durmaması ya da geç durmasıyla kendini gösteren bir hastalık olduğunu belirten Dr. Kırna, bunun nadir görülen bir kalıtsal hastalık olduğunu söyledi.

"GENELLİKLE ANNEDEN OĞULA GEÇİYOR"

Kırnacı, bu hastalığın faktör VIII veya IX eksikliği sonucu oluştuğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"Faktör VIII eksikliği Hemofili A, faktör IX eksikliği Hemofili B olarak isimlendirilir. Hemofili hastalığının yüzde 85'ini Hemofili A, yüzde 15 kadarını Hemofili B oluşturmaktadır. Hemofili, ebeveynlerden çocuğa genetik olarak aktarılmaktadır. Hastalık çoğunlukla taşıyıcı kadınlardan, erkek çocuklarına geçmektedir (nadiren de olsa kadınlar da hasta olabilir). Hastaların yüzde 30'unda ise aile öyküsü olmaksızın hemofili gelişmiştir."

"KOLAY OLUŞAN MORLUKLARA DİKKAT"

Çocukluk döneminde ciltte kolay morluklar meydana gelmesi, özellikle eklem içi ve kas içi spontan kanamaların oluşması ve girişim ya da travma sonrası beklenenden uzun süren kanama öyküsünün hemofiliyi akla getirdiğine dikkat çeken Kırnacı, şu şekilde uyardı:

"Eklem kanamaları, genellikle diz, dirsek, ayak bileği eklemlerinde olur. Kanama olan eklemlerde ağrı ve hareket kısıtlılığı, deride kanama (morluk), diş eti kanaması, diş çekimi sonrası kanamanın durmaması, sünnet sonrası kanama, aşılardan sonra olağandışı kanama, zor bir doğumdan sonra bebeğin kafatası içinde oluşan kanama, idrarda veya dışkıda kan olması, sık ve durdurulması zor burun kanaması, kız çocuklarında uzun sürebilecek, yoğun regl kanaması gibi belirtiler hastalığa işaret edebilir."

AĞIR VE ORTA HASTALARDA BELLİ ARALIKLARDA TEDAVİ

Sözlerine hastalığa tanı konması sürecini anlatarak devam eden Kırnacı, "Tanı için kanda pıhtılaşma aktivitesini ölçmeye yarayan testler yapılır. Ayrıca kandaki pıhtılaşma faktörlerinin miktarını ölçmek için de testler yapılır. Test sonuçlarıyla kandaki faktör miktarına göre hemofilinin türü ve derecesi saptanabilir." dedi.

"TEDAVİ BELLİ ARALIKLARLA YAPILIR"

Kırnacı, hemofilide tedavisinin, eksik olan faktörün yerine yenisi konularak yapıldığını vurgulayarak, "Bunun için faktör konsantreleri kullanılır. Tedavi ağır ve orta hastalarda koruyucu olarak belli aralıklarla yapılır. Ayrıca kanama anında tedavi edici dozlarda faktör kullanılır. Hemofili hastasının diş çekimi veya cerrahi operasyona hazırlık döneminde koruyucu tedavi uygulanır" diyerek sözlerine son verdi.

  • çocukların cildinde morarma
  • hemofili hastalığı
  • hemofili
  • hemofili tedavisi
<p>İşgalci İsrail'in Gazze'yi abluka altına alması sonrası 13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti, Filist

13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti Gazze'den dünyaya rap yaparak haykırdı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı