• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
13 Kasım 2020 Cuma 15:51 | Son Güncelleme:

Çocuklarda şaşılık ne zaman başlar?

Çocuklarda şaşılık ne zaman başlar"

Çocuklarda şaşılık ne zaman başlar? sorusunun cevabı araştırılıyor. Görme problemlerine yol açan şaşılık basit bir muayene ile teşhis edilebiliyor. Çocuklarda şaşılıkla ilgili detaylar haberimizde.

Son yıllarda çocuklarda şaşılık aileler tarafından araştırılıyor. Yeni doğan bebeklerde ya da çocuklarda göz problemleri görülebiliyor. Gözde içe kayma olarak adlandırılan şaşılık da bu problemlerin başında geliyor. Estetik bozukluğun yanı sıra bazı görme problemlerine de yol açabilen şaşılık, doğumsal olabildiği gibi gözlük ihtiyacına bağlı olarak da gelişebiliyor. Genetik geçiş özelliği taşıyan bu göz probleminin küçük yaşlarda mutlaka tedavisine başlanması gerekiyor.

BASİT BİR MUAYENE İLE ANLAŞILIYOR

Çocuklarda şaşılıkla ilgili bilgi veren Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, şu bilgileri verdi:

“Şaşılık ve şaşılığa bağlı olarak ortaya çıkan göz tembelliği (ambliopi), 4-6 yaşa kadar tedavi edilmediğinde kalıcı görme kaybı gibi ciddi tabloların oluşmasına yol açabiliyor. Çünkü görme sistemi, genellikle bu bozukluğun tedavisine 8 yaş sonrasında cevap vermeyebiliyor. Şaşılığın pek çok türü basit bir muayene ile teşhis edilebiliyor. Tedavisi ise sebebine bağlı değişiklik gösterirken, bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerektirebiliyor."
<p>Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları, refakat ve korumakla görevli oldukları Oruç Reis sismik

TSK, Oruç Reis'i bir an bile yalnız bırakmadı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bitlis'te binaların arasında kaybolan tarihi yapılar gün yüzüne çıkarılıyor

Haftanın Fotoğrafları (27-4 Aralık)