• $8,0706
  • €9,6881
  • 453.122
  • 1413.01
21 Temmuz 2020 Salı 15:01 | Son Güncelleme:

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ileride tansiyona ve böbrek yetmezliğine sebep olabilir

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ileride tansiyona ve böbrek yetmezliğine sebep olabilir
IHA

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun sebepleri ve tedavisi merak ediliyor. İdrar yolu enfeksiyonunda erken teşhisin önemli olduğunu belirten uzmanlar, tedavisi yapılmayan çocuklarda ilerleyen süreçte tansiyon yüksekliği, böbrek yetmezliği ve kız çocuklarında gebelik problemleri gibi ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili detaylı bilgiler haberimizde.

İdrar yolu enfeksiyonu çocuklarda sık rastlanan hastalıklardan biri olarak biliniyor. İdrar yolu enfeksiyonunun yüksek ateş gibi farklı belirtiler gösterebileceğine dikkat çeken uzmanlar, hastalığın kalıcı hasar bırakmaması adına tedavi sürecinin önemli olduğunu söyledi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Gebeşoğlu, küçük yaşta geçirilen idrar yolu enfeksiyonlarının kalıcı hasarlar bırakmaması adına uyarıda bulunarak şu bilgileri paylaştı:

"İdrar yolu enfeksiyonlar çocukluk yaş grubunda sık görülen enfeksiyonlardandır. Özellikle nedeni bilinmeyen ateşi olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları mutlaka araştırılmalıdır. Erken teşhis ve tedavisi yapılmayan çocuklarda ilerleyen süreçte tansiyon yüksekliği, böbrek yetmezliği ve kız çocuklarında gebelik problemleri gibi çokça ciddi sorunlara yol açabilmektedir." 

"ERKEN YAŞTA BAŞLIYOR"

Özellikle bebek yaşta başlayan, geç tedavi edildiğinde ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında böbrek hasarı gelişme riskinin daha yüksek olduğunu ifade eden Gebeşoğlu, şu şekilde konuştu:

"İdrar yolu enfeksiyonları mesanede yerleşmiş sistitin böbrek tutulumu varsa piyelonefrit olarak tamamlanır. Sistit ağrının, daha sık idrar yapma, daha küçük çocuklarda ise idrar yaparken huzursuzluk, idrar renginde ve kokusunda değişiklik dikkati çekebilir. Akut piyelonefrit genellikle yüksek ateş, kusma, huzursuzluk ve bazen ishal ile birlikte görülebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun kesin tanısı, idrar kültürü ile konulmaktadır. Ancak idrar kültürü sonucu aynı gün sonuçlanmadığından tam idrar tahlili hızlı sonuç verdiği için idrar yolu enfeksiyonu şüphesi olan çocuklarda tam idrar analizi sonucu ile beraber tedaviye başlanması uygun olmaktadır." 

"ANTİBİYOTİK İLE TEDAVİ"

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinin antibiyotik ile yapıldığını söyleyen Gebeşoğlu, tedavi sürecini şu şekilde anlattı:

"Ateşli İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bebeklerde ağızdan alımı bozulmuş genel durumu kötüye gitmiş hastalarımızı hastanemize yatırarak tedavisini gerçekleştirmekteyiz. 2- 3 gün hastane tedavi görmesinin ardından ateşi kontrol altına alınarak genel durumu düzelen hastalarımızın antibiyotik tedavisi ile ayaktan 7 ila 14 gün arasında devam edebilmektedir. Tekrarlayan İdrar yolu enfeksiyonu, ezikoüreteral reflü hastalığı ile birlikte görülmektedir. vezikoüreteral reflü hastalığı mesane ve böbrekler arasında idrarların ters akımı yani böbreklere doğru idrarın geri kaçmasıdır. Vezikoüreteral reflü 5 yaşın altındaki İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bütün çocuklarda araştırılması gerekmektedir. Önlem alınmazsa vezikoüreteral reflü böbrek hasarına neden olabilmektedir." 

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU BÖBREK YETMEZLİĞİNDE EN ÖNEMLİ SEBEP

Böbrek yetmezliğinin en sık nedenin çocukluk çağından geçirilen idrar yolu enfeksiyonu olduğunu vurgulayan Gebeşoğlu, iki hastalık arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı:

"Ülkemizde çocukluk çağında görülen böbrek yetersizliklerinin hala en sık nedeni çocukluk çağında geçirilen idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu yüzden ilk defa İdrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda öncelikle utrasonografi ile böbrek ve mesane değerlendirilmelidir. Anne karnında yapılan ultrasonografide saptanan böbrekle ilgili saptanan bozukluklar doğum sonrasında mutlaka takip edilmelidir. Koruyucu tedavi olarak yeterli sıvı alınımı, hijyenin sağlanması sık aralıklarla meyhanenin boşaltılması, kabızlığın önlenmesi, varsa işeme bozukluklarının düzeltilmesi ve erkek çocuklarda sünnet yapılması önemlidir. Bu önlemlerin dışında bazı seçilmiş hastalarda koruyucu antibiyotik tedavisine başlanabilir." 
<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Karayipler'de volkan patlaması: Yanardağı'nın neden olduğu kül tabakası hayatı zorlaştırdı

İstanbul'da beliren hilal görenleri kendine hayran bıraktı

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti