• $7,6805
  • €8,9971
  • 466.303
  • 1104.87
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Eylül 2020 Perşembe 18:07 | Son Güncelleme:

Çocuklarda geniz eti işitme kaybına yol açabilir

Çocuklarda geniz eti işitme kaybına yol açabilir
DHA

Ağzı açık uyuyan çocuklarda geniz eti problemi bulunabileceğine dikkat çeken uzmanlar, geniz etinin çocuklarda işitme kaybına ve kulak akıntısına yol açabileceğini söyledi. İşte çocuklarda geniz eti ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler...

Çocuklarda burun tıkanıklığı, geniz eti gibi problemler çocuğun ağzı açık uyumasına sebep olduğu gibi işitme kaybı, iltihap ve kulak akıntısı gibi birtakım sağlık problemlerine de yol açabiliyor. Peki, çocuklarda geniz eti ameliyatı nasıl olur? Geniz eti nasıl anlaşılır?

DHA'ya açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Emel Peru Yücel çocuklarda rastlanan burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma, horlama, sık üst solunum enfeksiyonu geçirme şikayetlerinin geniz eti belirtisi olabileceğini belirterek, uyarılarda bulundu. Burnun gerisinde geniz denilen bölgede yer alan lenf dokusu kümesi olarak nitelendirilen geniz etinin, bademcikler ve dil kökü bademcik dokusu ile birlikte bir koruyucu lenf halkası meydana getirdiğini ifade eden Yücel, bu durumun çocukların sık hastalanmasına neden olduğunu ve tedavi edilmediği takdirde ise işitme kaybına yol açabildiğini dile getirdi.

Yücel, geniz eti ve bademcik hastalıklarının toplumda sık görülen sağlık problemleri olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Özellikle geniz eti çocuklarda sık görülür. Her çocukta geniz eti şikayeti olmaz. Bakterilerle, enfeksiyonlarla solunum sistemiyle alakalı anominlere bağlı olarak geniz eti daha büyük olabilir. Geniz etinde çocuklarda burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma, horlama, sık üst solunum enfeksiyonu geçirme şikayetleri olur. Sık sık enfeksiyon geçirdikleri için beslenmeleri bozulur. Kulak enfeksiyonları olur. İşitme azlığı olur. Kulak akıntısı olur. Geniz etinde fizik muayene yapıyoruz. Burun muayenesi yapıyoruz. Endoskoplarla genze bakıyoruz. Beraberinde işitme problemi var mı diye işitme testi yaparak, değerlendiriyoruz. Her geniz eti ameliyat değildir. Ameliyata karar vermek gerekir. Eğer burun tıkanıklığı çok fazla ise altın kural, geniz eti ameliyatıdır. Ama burun tıkanıklığı azsa, beraberinde kulak enfeksiyonları şikayeti yoksa medikal tedaviler verilerek hasta takip edilir." 

"HER HORLAMANIN SEBEBİ GENİZ ETİ DEĞİL"

Her horlamanın sebebinin geniz eti olmadığını da ifade eden Yücel, şu şekilde konuştu:

"Horlamayı yaş grubuna göre değerlendirmek lazım. Çocukluk yaşlarında daha çok geniz eti olduğunu düşünürüz. Ama erişkin yaş grubundaysa burunla ilgili kıkırdak eğrilikleri, burun eti büyüklükleri buna sebep olabilir. Yine yumuşak damak problemleri sebep olabilir. Çocuklarda sadece geniz eti değil bademciklerin büyüklüğü de horlama, gece solunum durması, uyku bozukluklarına sebep olabilir. Ayrımını yapmak lazım. Yaş grubuna ve fizik muayene kontrolüne göre değerlendirmelidir. Tam bir kulak, burun, boğaz muayenesi yapmak gerekiyor. Problem neredeyse ona göre değerlendiriliyor." 
<p>Bursa'nın Osmangazi ilçesinde otobüs şoförüyle, maskesiz binmek isteyen yolcu arasında tartışma ç

Bursa'da maske tartışması kanlı bitti: Otobüs şoförü yolcuyu bıçakladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Siyah incirin faydaları saymakla bitmiyor

Tarlada inşa ettikleri tekneler yurt dışından da ilgi görüyor