• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
23 Ekim 2020 Cuma 17:53 | Son Güncelleme:

Çocuklarda ara ara görülüp kaybolan şişliğe dikkat!

Çocuklarda ara ara görülüp kaybolan şişliğe dikkat!
IHA

Çocuklarda kasık fıtığının hafife alınmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, kasık fıtığında ilk belirtinin bebeğin ve çocuğun kasık bölgesinde görülen ve ara ara kaybolan şişlik olduğunu söyledi.

Çocuklarda kasık fıtığı merak edilen sağlık problemleri arasında yer alıyor. Peki, çocukta kasık fıtığı olduğu nasıl anlaşılır?

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Perihan Topçu, çocuk cerrahisi uygulamalarında en sık yapılan operasyonlardan birinin kasık fıtığı olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi:

"Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalıklar önce böbreklerin üst kutbunda oluşur ve daha sonra karın içine göçer. Doğumdan 3 hafta önce kasık kanalından geçerek skrotum denilen torbalara iner. Kızlarda ise yumurtalıklar karın içinde kalır. Ancak rahimin karın içinde sabit durmasına yarayan bağlardan round ligaman kasık kanalından geçer. Kasık kanalından geçen bu oluşumlar beraberinde processus vaginalis denilen karın zarını da beraberinde sürükler. Her on çocuğun dokuzunda bu zar kapanır. Ancak birinde ise kapanmaz. İşte bu zarın kapanmadığı durumlarda, karın boşluğu ile skrotum adı verilen torbalar arasında bir kesecik oluşur. Bu keseye kasık fıtığı denir." 

ÇOCUKLARDA KASIK FITIĞI BELİRTİLERİ

Bebeğin ve çocuğun kasık bölgesinde görülen ve ara ara kaybolan şişliğin en önemli ve ilk belirtisi olduğunu belirten Topçu, şu şekilde konuştu:

"Kızlarda labium majorda şişlik olur. Bu şişlik ıkınma, öksürük, ağlama gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda daha belirgin hale gelir. Karın içi basıncının azaldığı durumlarda ise küçülebilir. Bu durum fıtığın geçtiği anlamına gelmez. Kasık fıtığı tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Kasık fıtığı her yaşta görülebilir. Bazen bir günlük bebekte görülebilirken bazen de ileri yaşlarda görülebilir. Görülme sıklığı, gününde doğmuş normal kilodaki bir çocuk da yüzde 1-3 iken, prematür dediğimiz erken doğan bebeklerde bu oran yüzde 16-25’dir. Kasık fıtığının tek tedavisi, çocuk hangi yaşta olursa olsun cerrahidir." 

KASIK FITIĞI AMELİYATI NASIL OLUR?

Teşhisi konulur konulmaz uygun şartlar sağlanıp, bir an önce yapılması gereken acele bir ameliyat olduğuna da dikkat çeken Topçu, kasık fıtığının neden olduğu sorunları şöyle anlattı:

"Aksi takdirde fıtık kesesi içine karın organları olan bağırsaklar, omentum, kızlarda yumurtalıklar girerek sıkışabilirler. Boğulmuş fıtık dediğimiz bu durum son derece tehlikelidir. Boğulmuş fıtıklarda ise hastanın hayatı risk altına girebilir veya organ kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı ameliyatı günübirlik bir ameliyattır. Yani ameliyat sonrası hasta hastanede kalmaz. Anestezi altında yapılmaktadır. Eğer çocuk sağlıklı ise, beraberinde bir hastalığı yoksa ameliyat öncesi ilave bir tetkik gerektirmez. Ameliyat sonrası birkaç saat takip edilen hasta basit bir ağrı kesici ile eve gönderilir." 
<p>Akşam TV WhatsApp hattı: 0530 708 54 44</p>

Minik Azze ile sevimli Baron'un dostluğu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İçişleri Bakanlığı: Bitlis'te 2 bin 571 personelin katılımıyla ''Yıldırım-16 Sehi Ormanları Operasyonu'' başlatıldı

Bakan Karaismailoğlu, Sarıkamış-Karakurt-Horasan yolu açılış törenine katıldı