• $8,1552
  • €9,7315
  • 453.948
  • 1375.91
25 Mart 2021 Perşembe 12:32 | Son Güncelleme:

Çocuklarda alerjiye neden olan 10 besin

Çocuklarda alerjiye neden olan 10 besin
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA - Merve Kantarcı Çulha

Besin alerjisi farkında olmadan tüketilen besinler ya da bulunulan ortamlar nedeniyle aniden ya da birkaç saat içinde de ortaya çıkabiliyor. Mor Papatya'ya açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, çocuklarda besin alerjisi tedavisini anlattı. İşte alerjiye neden olan besinler ve besin alerjisi konusunda yapılması gerekenler...

Son yıllarda çocuklarda besin alerjisi şikâyetleri arttı. Besin alerjisi çocukluk döneminde görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabiliyor. Nedenleri kişiden kişiye değişse de alerjiye neden olan besinler birçok kişide aynı etkileri gösteriyor.

Aksam.com.tr'den Merve Kantarcı Çulha'nın sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, çocuklarda besin alerjisi belirtilerini ve tedavisini anlattı.

ALERJİ YAŞANILAN BÖLGEYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Besin alerjisinin bağışıklık sisteminin besin proteinlerine karşı abartılı yanıt vermesi nedeniyle oluştuğunu söyleyen Medipol Mega Üniversite Hastanesi Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Son yıllarda giderek sıklığı artan besin alerjisinin günümüzdeki alerji epidemisi olduğu kabul edilmektedir. Çalışmalar besin alerjisi sıklığının ırk, coğrafya, beslenme alışkanlığı ve yaşanılan bölgeye göre değiştiğini, çocukluk çağında yüzde 4-10; erişkin döneminde ise yüzde 1-2 oranında gözlendiği belirtilmiştir. Besin alerjilerinde bu artışın nedeni olarak genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı gösterilmiştir. Yine çocukta atopik dermatit olması; anne, baba veya kardeşinde alerjik hastalık olması besin alerjisi görülme riskini artırdığı bilenmektedir." dedi.

Hangi besinler besin alerjisine neden olur?

Her besinin alerjik reaksiyonlara neden olması mümkün olmakla birlikte tüm alerjik besin reaksiyonlarının büyük kısmından; süt, yumurta, yerfıstığı, soya, buğday, ağaç fıstıkları (ceviz, badem, Antep fıstığı, fındık), balık ve kabuklu deniz hayvanları gibi temel besinlerin sorumlu olduğu bilinmektedir.

Besin alerjisi belirtileri nelerdir?

Besin alerjileri çok farklı belirtiler ile bulgu verebilir. Deri, sindirim sitemi ya da solunum sistemini ilgilendiren semptom ve bulgular ile karşımıza gelebilir. Belirtiler ani tip olabileceği gibi geç belirti olarak da görülebileceği bilinmektedir. Ani tip besin alerjilerinde besin alımından sonra birkaç dakika veya bir saat içinde ortaya çıkan deride kaşıntı, kızarıklık, göz, dudak, dil ve damakta şişlikler, burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırık, gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, kaşıntı, öksürük, nefes darlığı, hırıltı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, tansiyon düşüklüğü, halsizlik, bayılma gibi belirtiler görülebilir.

Deri belirtilerinin yanında solunum veya sindirim sistemi ile ilgili belirtilerin birlikte görüldüğü "anafilaksi" olarak adlandırdığımız hayatı tehdit eden şiddetli alerjik reaksiyon olarak da hastalar bize başvurabilirler. Geç tip besin alerjilerinde ise genellikle besin alımından sonraki birkaç saat veya gün içinde ortaya çıkan egzema, inatçı kusma, karın ağrısı, ishal, kanlı dışkı belirtileri ve büyüme geriliği gözlenebilir.

Tanıda hangi testler kullanılıyor?

Belirtilere neden olan şüpheli besini bulmak için, kan örneklerinden ve cilt üzerine alerji damlaları kullanılarak yapılan testler kullanılabilir. Ancak cilt testleri ve kan testleri, besin alerjisinin kesin tanısı koymak için tek başlarına yeterli değildir. Tanının kesinleştirilmesi ise besin alerjisi konusunda deneyimli kliniklerde, çocuk alerji uzmanı gözetiminde yapılabilen besin karşılaşma testi ile mümkündür. Bu testte besin diyetten en az 2 hafta uzaklaştırıldıktan sonra daha önceden belirlenmiş protokollere uygun olarak şüpheli besin az miktardan başlanarak giderek artan dozlarda hastaya yedirilerek yakınmaların ortaya çıkıp çıkmadığı hastane koşullarında gözlenerek yapılmaktadır.

Geç tip besin alerjilerinde ise genellikle deri testleri ve kan tetkiklerinde pozitif sonuç saptanamaz. Tanı, şüpheli besinin diyetten çıkarıldıktan sonra belirtilerin kaybolması ve çocuk alerji uzmanı tarafından uygun görülen bir yaşta veya zamanda besin karşılaşma testlerinin yapılması ile konulmaktadır.

Besin alerjilerinde tedavi nasıl olmalıdır?

Besin alerjisinin günümüzde kabul edilen tedavisi sorumlu besinin beslenmeden çıkarılmasıdır. Sorumlu besinin içinde olduğu tüm gıdalar yasaklanmalıdır. Besin alerjeni anne sütü ile bebeğe geçip belirtilere neden oluyorsa annenin beslenmesinden de sorumlu besin çıkartılır. Burada önemli olan nokta sorumlu besinin yerine geçecek diğer besin ögelerinin tüketiminin desteklenmesi, uygun beslenme programının düzenlenmesi ve çocukluk çağında büyümenin takibinin yapılması önem arz etmektedir. Yüz güldürücü bir şekilde besin alerjisi olan hastaların önemli bir kısmı bu besinlerin pişmiş/fırınlanmış formunu tüketebilmektedir. Ancak bu besinlerin evde tüketilmeden önce hekiminize danışarak gerekli görülürse hastanede ortamında test yapıldıktan sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Son yıllarda çocukları besine alıştırma ve geçici tolerans geliştirmek amacıyla yapılan oral desentizasyon ile ilgili olarak çalışmalar bildirilmektedir. Oral immünoterapi (Aşı tedavisi), hastaları besine alıştırmak amacıyla küçük dozlardan başlayarak düzenli olarak artan dozlarda gıda alerjenlerinin ağızdan verilmesidir. Aşı tedavisi süt, yumurta, yer fıstığı gibi bazı alerjenlere karşı yapılmakta olup uygun hastalarda sadece deneyimli merkezlerde yapılmaktadır.

Besin alerjileri ne zaman geçer?

Besin alerjilerinin büyük bir kısmı özellikle inek sütü, yumurta, soya ve buğday gibi erken çocukluk ya da okul çağı döneminde kaybolabilir. Kuru yemiş gibi bazı besin alerjileri ise daha büyük yaşlarda kaybolabilir veya erişkin dönemde de devam edebilir. Özellikle hastada eşlik eden astım, alerjik nezle gibi başka alerjik hastalıkların olması ve birden çok besine karşı duyarlı olması durumunda alerjinin geçme süresi uzayabilir.

Ne yapılmalıdır?

Besin alerjisi olan hastalar ve aileleri, özellikle tüketilen hazır besinler konusunda mutlaka bilinçli olmalıdır. Çünkü hastalar kazara sorumlu besini yediklerinde alerjik belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle daha önceden besin ile ağır alerjik reaksiyon hikâyesi olan çocukların ebeveynleri ile bakıcılarının yanlarında mutlaka epinefrin yani adrenalin hazır enjektörü bulundurmaları ve kullanımı konusunda eğitimli olmaları gerekmektedir.

  • besin alerjisi
  • mor papatya
  • çocuklarda besin alerjisi
  • besin alerjisine neden olan besin
  • hangi besinler alerji yapar
<p><span>Geçmiş duygusal yaraların sağlıklı bir onarım  süreci yoksa kaybetme korkusunun yeri sağlam

İlişkilerde kaybetme korkusunu aşmak

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü