• $7,4713
  • €9,0314
  • 412.671
  • 1531.05
22 Nisan 2020 Çarşamba 13:32 | Son Güncelleme:

Çocuklarda alerji ile koronavirüs belirtisi arasındaki fark nedir?

Çocuklarda alerji ile koronavirüs belirtisi arasındaki fark nedir"
AA

Alerji ile koronavirüs belirtisi birbirine karıştırılıyor. Özellikle anne babalar çocuklarda alerjik belirti ile koronavirüs belirtisi arasındaki farkları araştırıyor. Uzmanlar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, alerjik çocuklar için özel bir risk taşımadığını, herkes için alınan önlemlerin onlar için de geçerli olduğunu belirtti. İki hastalık arasındaki farkları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Alerjik çocukları olan anne babalar salgın sürecinde çocuklarını koronavirüsten nasıl koruması gerektiğini merak ediyor. Alerjik rahatsızlığı olan çocuklar koronavirüs ile benzer belirtiler göstermesi ailelerde paniğe sebep oldu. Peki, alerji belirtileri nelerdir? Çocuklarda alerji ile koronavirüs belirtisi arasındaki fark nasıl anlaşılır? 

ABD'deki Ulusal Sağlık Enstitüsünde 12 yıl Alerji ve İmmünoloji alanında çalışan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Kovid-19'un alerjik çocuklara etkisini AA'ya değerlendirdi.

Akpınarlı, alerjik rahatsızlıkları olan çocukların, koronavirüs ile benzer belirtiler göstermesinin aileleri paniğe sürüklediğini vurgulayarak, bahar mevsiminde olunması nedeniyle alerjik belirtilerin çok sık görülmeye başlandığını ifade etti.

Kovid-19 salgını ile ilgili bütün dünyada yapılan yayınların ne alerjik çocukların ne de alerjik erişkinlerin Kovid-19 enfeksiyonu için özel bir risk taşımadığını gösterdiğini aktaran Akpınarlı, "Fakat herkes gibi alerjik çocuklar ve ailelerinin de Kovid-19'dan korunması, mecbur olmadıkça evde kalmaları, dışarıda mutlaka maske ve eldiven takmaları, el temizliğine çok ama çok dikkat etmeleri gerekmektedir." diye konuştu.

"ALERJİK BELİRTİLER ARASINDA ATEŞ BULUNMUYOR"

Alerjik bulgular ile Kovid-19 enfeksiyonu arasındaki farklara dikkati çeken Akpınarlı, "Alerjik bulgular Kovid-19 belirtilerine nazaran çok daha hafiftir. Alerjik hastalarda progresif bir şekilde kötüye gidiş yoktur. Genel durumları iyidir. Alerjik çocukların iştahı ve uykusu her zamanki gibi normal seyreder. Hepsinden önemlisi, mevsimsel alerjilerde ateş olmaz." değerlendirmesini yaptı.

Çocukların erişkinlere oranla hastalığa yakalanma olasılıklarının daha az olduğunu belirten Akpınarlı, hasta çocuklar arasında birkaç vaka haricinde hemen hemen hepsinin iyileştiğini, hayatını kaybeden çocukların büyük bir kısmının başka bir hastalığı bulunduğuna işaret etti.

Akpınarlı, çocukların koronavirüse karşı nasıl korunacağının altını çizerek, "Aslında çocukların korunmasının erişkinlerden hiçbir farkı yok. Erişkinlerin uyguladığı kurallar çocuklar için de geçerli. Sık ve kuralına göre eller yıkanmalı, yüzle temas en aza indirgenmeli. Salgın boyunca aileniz ile kalabalık ortamlara girmekten kaçının." dedi.

12 BELİRTİYE DİKKAT

Kovid-19 konusunda insanları yanılgıya düşüren 12 semptomu açıklayan Akpınarlı, "Baş ağrısı, baş dönmesi, ani tat ve koku kaybı, burun tıkanıklığı, göğüs ve kas ağrıları, karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal nadir de olsa karşılaştığımız belirtiler arasında yer alıyor. Koronavirüs şüphesi taşıyan bireyler, ateş ve öksürük gibi semptomların yanı sıra bu nadir belirtilere de dikkat etmeliler." uyarısını yaptı.

Akpınarlı, sözlerini, "Eğer herkes izolasyon kurallarına uyarsa, vaka sayısının önümüzdeki 2-3 haftada pik yapıp daha sona plato (yatay) seviyeye ulaşarak hayatı tehdit etmeyen bir seviyede seyretmesini bekliyoruz." diye tamamladı.

<p>Altın fiyatlarında son dakika haberleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. 408 lira bandında

Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? Altın fiyatlarındaki hedef nedir?

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı