• $9,589
  • €11,1594
  • 556.121
  • 1492.93
29 Eylül 2020 Salı 10:37 | Son Güncelleme:

Çocuklara grip aşısı yaptırılmalı mı?

Çocuklara grip aşısı yaptırılmalı mı"
DHA

Pandemi dönemi "Çocuklara grip aşısı yaptırılmalı mı?" sorusunu gündeme getirdi. Bu konuya açıklık getiren uzmanlar, çocuklar için grip aşısı yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığını belirtti. Peki, grip aşısı hangi çocuklara yaptırılmalı? İşte merak edilen detaylar...

Grip aşısı pandemi döneminin en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Özellikle çocuklara grip aşısı yaptırılması konusunda kafası karışan aileler, internetten "Hangi çocuklar grip aşısı olmalı?" sorusunu araştırmaya başladı. Peki, bu duruma uzmanlar ne diyor? İşte grip aşısıyla ilgili bilinmesi gerekenler...

DHA'ya açıklamalarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Murat Cömert, çocuklarda grip aşısıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Grip hastalığında görülen belirtiler, COVİD-19 belirtileriyle birebir örtüşmesi nedeniyle de ayrı bir önem arz etmektedir. Bu yüzden okula giden çocuklarda grip aşısının yapılması grip hastalığının daha hafif geçirilerek vücut direncinin düşmesine engel olacaktır."

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Murat Cömert, çocuklarda riskli belirtileri şöyle anlattı:

“İnflüenza virüsünün neden olduğu grip hastalığı, genellikle ekim ve mayıs ayları arasında görülen bir hastalıktır. Grip hastalığı çok kolay bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bu bulaşma yolları; öksürme, hapşırma, yakın temas ile olmaktadır. Çocuklarda en sık görülen belirtileri yüksek ateş, burun akıntısı veya burun tıkanıklığının yanı sıra, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve öksürük görülebilmektedir.” 

GRİP, ÇOCUKLARDA VE YAŞLILARDA AĞIR SEYREDEN BİR HASTALIK

Gribin çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı bulunan insanlarda ağır seyrettiğini belirten Cömert, şu şekilde konuştu:

"Çocuklarımızı hastalıklardan korumanın en etkili yollarından biri aşılamadır. Her ülkenin kendine özgü bir aşı takvimi bulunmaktadır. Aşı takviminin dışında bulunan grip (inflüenza) aşısının içeriği her yıl yenilenmektedir. Grip aşısı bir önceki yılda en sık görülen inflüenza virüsü tiplerinden elde edilmektedir. Gripten korunmanın en etkili yollarından biri aşılanmaktır.”

GRİP HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE ANTİBİYOTİKLERİN YERİ YOKTUR

Koronavirüsün sağlıklı bireylerde de özellikle vücut direncinin düştüğü anlarda etkinliğini arttırdığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Murat Cömert, grip aşısıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Üstelik grip hastalığında görülen belirtiler COVİD-19 belirtileriyle birebir örtüşmesi nedeniyle de ayrı bir önem arz etmektedir. Bu yüzden okula giden çocuklarda grip aşısının yapılması grip hastalığının daha hafif geçirilerek vücut direncinin düşmesine engel olacaktır. Grip aşısı 6 aydan büyük tüm çocuklara yapılabilmektedir. 6 ay ve 36 ay arasında yarım doz yapılırken, 36 aydan büyük çocuklarda tam doz yapılmaktadır. Aşı 8 yaşından küçük çocuklarda ilk kez yapılacaksa birer ay arayla iki doz yapılması gerekirken, 8 yaşından sonra tek doz yapılması yeterli olacaktır. Aşı altı aydan küçüklere, ilk 3 ayındaki gebelere ve aşıya anafilaksi derecesinde alerjik reaksiyon gösteren bireylere yapılmamalıdır. Aşının yanı sıra hastalıktan korunmak için kalabalık ortamlardan uzak durmak ve hastalarla temas etmemek gereklidir. Ayrıca beslenme ve uyku düzenine dikkat edip vücut direncinin düşmesinin önüne geçilmelidir. Grip hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur, beslenmeye dikkat edilmesi bol sıvı tüketilmesi ve istirahat edilmesi yeterlidir.” 
<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri