• $7,4422
  • €9,0046
  • 411.146
  • 1531.05
17 Mart 2020 Salı 17:08 | Son Güncelleme:

Çocuklar 'gizli koronavirüs' taşıyıcısı olabilir! Sonuçlar pozitif çıktı!

Çocuklar 'gizli koronavirüs' taşıyıcısı olabilir! Sonuçlar pozitif çıktı!

Koronavirüs ile alakalı araştırmalar devam ediyor. Çinli bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir araştırma hafif koronavirüs semptomları geçirmelerine rağmen çocukların virüsü yetişkinlere taşıyabileceğini ortaya çıkardı. Boğaz ve burnundan alınan örneklerle yapılan testlerinin negatif çıkması nedeniyle taburcu edilen bir çocuğun, günler sonra yapılan dışkı testi pozitif sonuç verdi.

Koronavirüs ile ilgili araştırmalar devam ederken vakıalarda koronavirüse yakalanan çocuk var mı? sorusu merak ediliyor. Çin’de gerçekleştirilen bir araştırma ailelerin yüreğine su serperken okulların geçici süreliğine kapatılmasının koronavirüsün yayılmasını önlemede doğru bir adım olabileceğini ortaya koydu. Nature Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, çocuklar koronavirüse yakalandığında genel olarak hafif semptomlar gösterse de, semptomların ortadan kalkmasından uzun süre sonra dahi virüsü yayabilir.


Sputnik'te yer alan habere göre Çin’in Guangzhou kentindeki Kadın ve Çocuk Tıp Merkezi’nden Huimin Xia’nın yönettiği ekibin gerçekleştirdiği araştırmada 2 ila 15 yaşlar arasında 745 Çinli bebek ve çocuk incelendi. Çocuklar, Kovid-19 teşhisi konulmuş ebeveynler veya yakınların bulunduğu ailelerden seçildi.

İnceleme neticesinde çocuklardan yalnızca 10’unda (%1.3) koronavirüse rastlandı. Hasta çocuklar tedavi merkezine alındı ve hiçbir çocukta şiddetli semptom görülmedi. Çocuklardan 7’sinde yüksek ateş görüldü, ancak hiçbirinin ateşi 39 derecenin üzerine çıkmadı.

Bakanlık İşitme Engelliler İçin Hazırladı… Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural!

HASTANEDEN TABURCU EDİLDİKTEN 13 GÜN SONRA DIŞKI TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Ancak makalede hafif semptomlar gösteren veya hiçbir semptom göstermeyen çocukların risk grubundaki ebeveynlere virüsü aktarabileceklerine dikkat çekildi. Yazıya göre, virüsün çocuktan bir yetişkine taşınması, sanılandan çok daha sonra gerçekleşebilir. Zira daha önce enfekte olmuş çocukların burun ve boğazlarından alınan test çubuklarında sonuç negatif çıksa da, dışkı testlerinde virüsün izlerine rastlandı.

Boğaz ve burun örnekleri üzerindeki testlerin negatif sonuç vermesi nedeniyle hastaneden taburcu edilen bir çocuğun, 13 gün sonra yapılan dışkı testi pozitif çıktı.

<p>Akşam TV'de yayınlanan Oğuzhan Bilgin ile Sosyal İşler programında bu hafta 28 Şubat Postmodern d

28 Şubat darbesinin sosyolojik boyutu nedir?

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı