• $7,6655
  • €8,9822
  • 469.246
  • 1096.16
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
06 Ağustos 2020 Perşembe 11:10 | Son Güncelleme:

Çocuk okula gitmeye hazır mı? İlk kez okula başlayacak çocuklar için öneriler

Çocuk okula gitmeye hazır mı" İlk kez okula başlayacak çocuklar için öneriler
IHA

Aileler ilk kez okula başlayacak olan çocukları için genelde endişe duyuyor. Çünkü ilk kez okula başlayacak olan çocukların duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan uygun olup olmaması büyük bir öneme sahip. Çocuk için bu sürece dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, ailelere okula hazırlık testini önerdi. Peki, çocuk okula gitmeye hazır mı? Gelin birlikte test edelim...

Uzmanlara göre ilk kez okula başlayacak olan çocukların duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan uygun olup olmaması büyük bir öneme sahip. İşte "Çocuğum okula gitmeye hazır mı?" endişesi içinde olan anne ve babaların hayatını kolaylaştıracak öneriler...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Kepez Belediyesi Tıp Merkezi Psikologu Rüya Acar Yıldız, bu yıl ilk kez okula adım atacak öğrencilerin ailelerinin kaygılarını giderecek önerilerde bulundu.

Psikolog Yıldız, çocuğu ilkokula başlayacak olan çoğu anne babanın ‘Çocuğum okula gitmeye hazır mı?’ kaygısını yaşadığını söyledi.

OKULA HAZIRLIK TESTLERİNDEN FAYDALANIN

Çocuğun okul olgunluğu değerlendirilirken duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan uygun olup olmamasının önemli olduğunu belirten Yıldız, şu şekilde bilgi verdi:

“Okula hazırlık testleriyle çocuğun okula gitmeye hazır olup olmadığı ölçülür. Bu testlerde çocuğun yalnızca zihinsel açıdan hazır olması yeterli değildir, aynı zamanda okulun gerektirdiği kural ve sorumluluklara hazır olup olmadığı, ince motor becerilerinin ne kadar geliştiği, öz bakım becerileri açısından yeterliliği ve sosyal becerileri de ölçülür.” 

"İLKOKULA BAŞLAYACAK ÇOCUKLARA HAZIRLIK TESTİ"

Çocuğun okula başlamasının erken olduğu görülürse 66-68 ay arasındaki çocukların okula başlama zamanı velilerin dilekçesiyle 1 yıl ertelenebileceğini de hatırlatan Psikolog Rüya Acar Yıldız, aileler için önerilerini şöyle sıraladı:

”Eğer çocuk 69-71 aylık ise ancak doktor raporuyla ertelenir. 72 aylık ve üstü çocuklar içinse okula gitmek zorunludur. İlkokula başlamadan önce okula hazırlık testi yaptırmak, eğer tereddüt ediyorsanız karar vermenize yardımcı olacak aynı zamanda yetersiz görülen becerilerin okul açılana kadar geliştirilmesi ve yaşanabilecek problemler açısından daha bilinçli adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.“ 
<p>Editör: Eda Cabul</p>

Türk Tabipleri Birliği neden siyaset gündeminde?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek ithalat hacimli enzimler Kocaeli'deki merkezde üretiliyor

Manisa'da üzüm mesaisi görsel şölen sunuyor