• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Ekim 2020 Çarşamba 15:54 | Son Güncelleme:

Çocuğun grip mi Covid mi olduğu nasıl anlaşılır?

Çocuğun grip mi Covid mi olduğu nasıl anlaşılır"
IHA

Birçok aile çocuğu için en ufak bir soğuk algınlığı belirtisinde "Çocuk grip mi Covid mi?" telaşına düşüyor. Virüs semptomlarının ortalama 5-6 günde ortaya çıktığını belirten uzmanlar, ailelere Covid-19'u anlamanın yollarını anlattı.

Koronavirüs salgın tehlikesinin hâlâ devam etmesi çocuğu olan aileleri tedirgin ediyor. Özellikle grip belirtileri ile Covid-19 belirtilerinin benzer olması ailelerde "Grip mi Covid-19 mu nasıl anlayacağız?" sorusunu gündeme getirdi. 

Covid-19 hastalığında kuluçka süresinin 14 gün olduğunu, ortalama 5-6 günde semptomların ortaya çıktığını belirten uzmanlar, bu süre içerisinde risk grubundaki çocuklara çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 

İHA'ya açıklamalarda bulunan Tıbbı Biyokimya Uzmanı Dr. Mert Musul, PCR ve Antikor testinin, koronavirüsün tanı ve tedavisinde katkı sağladığını ifade ederek,“PCR ve Antikor testleri arasındaki farkların ne olduğu, henüz tam anlaşılabilmiş değil. Bu nedenle en çok merak edilen konuların başında, PCR ve Antikor testleri arasındaki farklar geliyor.” dedi.

“PCR VE ANTİKOR BİRBİRİNİ TAMAMLAR”

PCR ve Antikor testlerinin birbirini tamamlayan testler olduğunu ifade eden Musul, şu bilgileri verdi:

“PCR testleri daha çok aktif enfeksiyonu tanımlamada kullanılan testtir. Kişi belirti gösterdiği dönemde korona virüsüne yakalanıp yakalanmadığı kuşkusunu taşıyor ise, PCR testi yaptırmalı. PCR testinde ağız ve boğazdan sürüntüler alınır. Antikor testi ise kan alımıyla gerçekleştirilir. PCR ve antikor testleri birbirini tamamlayan testlerdir. Tıpta Polimeraz Zincir Reaksiyonu adıyla bilinen PCR testleri; kalıtsal hastalıkların teşhisi, genetik parmak izlerinin tanımlanması, bulaşıcı hastalıkların teşhisi, genlerin klonlanması ve babalık testi gibi değişik konularda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Antikor testi ise hastalığın geçirilip geçirilmediği, hastalığa yakalanılmış ise, vücudun bu hastalığa bağışıklığının ne durumda olduğunun anlaşılmasına katkı sağlayan bir testtir. Hastalığa yakalanma şüphesini taşıyanların antikor testi yaptırmalarına gerek yok ancak hastalığı geçirmiş iseniz, bu hastalığa karşı vücudunuzun bağışıklık durumunun ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka antikor testi yaptırmalısınız.” 

“ANTİKOR TESTİ İLE HASTALIĞIN SEYRİ BELİRLENİYOR”

Antikor test sonuçlarının, PCR test sonuçlarından daha hızlı bir sürede alındığını söyleyen Uzm. Dr. Mert Musul, kişinin daha önce Covid hastalığı geçirip geçirmediğinin antikor testi ile belirlenebildiğini kaydetti. Musul, antikor testlerinin hastalığı tanısına yardımcı olduğunu ve kişinin bu hastalığa karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığına dair bilgi verdiğini söyledi.

GRİP Mİ GEÇİRİYORUM COVİD Mİ OLDUM?

Musul, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir kişi ‘grip mi geçirdim? yoksa Covid mi oldum?’ gibi sorularına cevap arıyorsa antikor testlerini kullanması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi de uygun görüntünün görünmemesi, PCR negatifliği durumunda, tanı konulamayan durumlarda, antikor testleri ile hastalığın tanısı kesinleştirilir. PCR ile antikor testleri birbirlerini tamamlayıcı testlerdir. Hastalığın seyrini belirlemede yol gösterici testlerdir.”

“ÇOCUKLARA DİKKAT EDİLMELİ”

Tıbbı Biyokimya Uzm. Dr. Mert Musul, Covid hastalığında kuluçka süresinin 14 gün olduğunu, ortalama 5-6 günde semptomların ortaya çıktığını hatırlattı. 

Bu süre içerisinde risk grubundaki çocuklara çok dikkat edilmesini gerektiğini söyleyen Musul, aileler için önerilerini şöyle aktardı:

“Covid hastalığının çocuklarda çoğunlukla asemptomatik geçtiğini biliyoruz. Asemptomatik hastalar, virüsün taşıyıcısı olduklarından dolayı, Covid-19 hastalığının yayılmasında kritik rol oynarlar. Önümüz kış ve okulların açıldığı bir dönemdeyiz. Aileler çocuklarının grip ya da kovid-19 geçirip geçirmediğini antikor testleri ile öğrenebilirler. Ailede yaşlı, yandaş hastalıkları olan bireyler varsa, Covid hastalığını daha ağır geçirme riski daha fazladır. Böylelikle aileler, antikor testiyle risk grubundaki bireyleri koruyabilir.” 
<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetlerinin yerel saatle 13.00-15.00'

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, işgalci Ermenistan güçlerinin tank ve sığınaklarını imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hangi burçları enerjili bir gün bekliyor? 25 Ekim 2020 burç yorumları!

İçişleri Bakanı Soylu, İstanbul'da görev yapan kaymakamlarla görüştü