• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
24 Kasım 2020 Salı 11:02 | Son Güncelleme:

Çocuğun göz teması kurmaması soruna işaret olabilir

Çocuğun göz teması kurmaması soruna işaret olabilir
IHA

Çocuklarla ailelerin göz temasına dikkat çeken uzmanlar, bir ayını dolduran bebeklerin göz teması kurmaya başladığını söyledi. Peki, çocuğun göz teması kurmaması ne anlama gelir?

Çocuklar ve aileler arasındaki iletişim ufak yaşlarda göz teması ile başlar. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, ailelerin çocuklarıyla göz teması kuramamasının birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğini söyledi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, yeni doğan bebeklerin göz kontrollerinin önemini anlattı.

Bir ayını dolduran bebeklerin anne ve aileleriyle göz teması kurmaya başladığını söyleyen Tabar, şunları söyledi:

"Gelecekte dünyamızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın ilk göz sağlıkları çok önemlidir. Çocukların ilk göz muayenelerinde doğumsal sorunların erken teşhisleri, erişkinlerden daha önemlidir. Çünkü bu sorunlar ileride çocukların görmelerinde geri dönüşü olmayan sıkıntılar ortaya çıkarabilir. İlk göz muayenesi 3’üncü ayını doldurduğunda yapılmaktadır. Bu dönem içerisinde yapılan muayenede çocuklarda herhangi bir bozukluk tespit edilmediği takdirde, 1 yıl sonra tekrar muayene edilmesi önerilmektedir. Çocuklar 1 ayını doldurduğunda genellikle anneleriyle göz temasında bulunmaya başlarlar. Bir anne çocuğu ile göz temasını iyi kuramadığını tespit ettiğinde en kısa sürede bir uzmana başvurması gerekmektedir. Göz teması kuramamasında birçok sebep vardır." 

GÖZDEKİ ŞEKİL DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT

Çocuğun gözündeki şekil değişikliğinde göz kapağı düşüklüğü olabileceğini belirten Tabar, ailelere önerilerini şöyle sıraladı:

"Bunun hemen müdahale ile kaldırılması gerekmektedir. İleride göz tembelliğine sebep olabilmektedir. Şekil değişikliğinde şaşılık da olabilir. Renk değişikliğinde ise, katarak sorunu ortaya çıkabilir. 3’üncü ayda şaşılık varsa, periyodik olarak çocuğun takip edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, çocuklar yüksek hipermetrop ile doğabilir. Bunların sıkı bir takip ile 1 yaşına kadar düştüğünü gözlemlemekteyiz. 1,5 yaşından sonra ise gözlük ile tedavi edilmesi gerekmektedir." 
<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eren-3 Ağrı Dağı Operasyonu başlatıldı

İşte Galatasaray'ın gündemindeki golcü oyuncular