• $7,95
  • €9,3878
  • 487.103
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Şubat 2020 Cumartesi 10:02 | Son Güncelleme:

Çocuğu yemek için zorlamayın!

Çocuğu yemek için zorlamayın!

Birçok anne baba çocuklarına yemek yedirmek için bin türlü yol deniyor. Yemek yeme isteğinin azalması olarak bilinen “anoreksiya nevroza” hastalığı nedeniyle çocuklara yemek yeme konusunda baskı yapan aileler dikkatli olmalı.

Çocukların az yeme veya iştahsızlık sorunu son dönemde ailelerin en çok şikâyet ettiği konuların başında geliyor. Çocuklarına yemek yemesi konusunda baskı yapan ailelerin dikkat etmesi gerekiyor. Yeme bozukluğu, yemek yeme isteğinin azalması olarak bilinen “anoreksiya nevroza” erken ergenlik döneminde (11-14 yaş) başlıyor. Çok ender de olsa 9 yaşında da görülebiliyor. Zayıf bir bedene sahip olma arzusu, kilo almaktan aşırı korkma ve beden imgesinde bozukluk temel belirtileri oluşturuyor. Ergenler kilo kaybetmek için özel davranış biçimleri geliştiriyor; bazıları her türlü besin alımını ileri derecede azaltarak kilo kaybederken, bazıları da yoğun egzersiz yapıyor. Bazı gençler ise sıkı diyet uyguluyor, ara sıra kontrolü kaybederek tıkınırcasına yemek yiyor, ardından bu yediklerini kusarak çıkarıyor ya da ishal yapıcı, idrar söktürücü ilaçları veya çayları içme gibi davranışlar sergiliyor.

Duygu durum bozuklukları madde kullanımı ve intihar girişimleriyle birlikte görülebiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müjgan Alikaşifoğlu tedavinin başarısında ebeveyn desteğinin de büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Bu süreçte çocuğun zor bir dönemden geçtiğini kabul edin. Size karşı öfkeli ya da suçlayıcı olsa da, gerçekte desteğinize ne kadar çok ihtiyacı olduğunu unutmayın. Hastalığı hakkında konuşun, her zaman yanında olacağınızı hissettirin ve tedaviye düzenli gidebilmesi için destek olun.” ifadelerini kullandı.

NELER YAPILMALI?

Suçlayıcı ya da yargılayıcı olmaktan kaçının. Çocukların yanında kalorisi düşük ve diyet yemekleri ya da yüksek kalorili besin değeri düşük atıştırmalıkları yemeyin, bu tür besinleri evde bulundurmayın. 

<p>ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan Türk işadamı Emrah Arslan, Ermenilerin Route-17 isimli otoy

ABD'de Türk vatandaşı, Ermenilerin astığı afişi polise şikayet etti: Ya bunu kaldırın ya da ben de pankart asayım

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1795 yılından beri kazılan çukurun sırrı ne?

Eski malzemeleri bir kaç değişiklikle bakın ne hale getiriyor