• $ 5,7285
  • € 6,3738
  • 277.251
  • 99785.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Çizgi film karakterleri obez nesil yaratıyor 

Araştırmalar ve psikolojik deneyler aşırı kilolu olarak gösterilen çizgi film karakterlerinin çocuklarda obezite krizini tetiklediği ortaya çıktı.

Farklı vücut ağırlıklarındaki çizgi film karakterleriyle çocuklar arasındaki ilişki Colorado ve Indiana Üniversitesi tarafından mercek altına alındı. Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, 6-14 yaş aralığında 301 çocuğun katıldığı ilginç araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Tatlı tüketimine yönelme 

Çocuklara, normal kilodaki çizgi film karakterleri, aşırı kilolu bir karakter ve kahve fincanı gösterildi. Daha sonra çocuklara tatlılardan yemeleri söylendi. Her çocuğun aldığı tatlı sayısı kaydedildi. Başka bir çalışmada da aşırı kilolu çizgi film karakterleri denendi. Araştırmanın sonuçlarında yüksek kilolu çizgi film karakterleri, kalıpları harekete geçirerek, iyi bir tatlı tüketicisi olmaya yol açtı. Bu da obeziteyi beraberinde getiriyor. 

Karakterler yeniden mercek altına alınmalı 

Bu çalışmanın, aşırı kilolu çizgi film karakterlerinin çocukların sağlıksız besin tüketimine etkisini incelediğini belirten Prof. Coşkun, "Bu tespit, pazarlama ve çizgi filmlerde kullanılan karakterlerinin dizaynını tekrar düşünmemiz gerektiği anlamına geliyor. Aynı şekilde sağlık mesajları da bu yolla verilebilir" dedi.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Kuzey Denizi’nin yıllardır kıyıyı aşındırması üzerine, fenerle deniz arasındaki mesafe altı metre

120 Yıllık Deniz Feneri Tekerleklerle Böyle Taşındı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dünyanın en ilginç deneyleri

Şansız insanların başına trajikomik olaylar