• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
8 Nisan 2020 Çarşamba 10:52 | Son Güncelleme:

Cilt ve diş problemlerine doğal çözüm: Elma Elmanın faydaları nelerdir?

Cilt ve diş problemlerine doğal çözüm: Elma  Elmanın faydaları nelerdir"

Düşük kalorisi ve içeriğindeki doğal şekerle meyveler arasında sağlık deposu olan elmanın faydalarını saymakla bitmiyor. Kilo verme konusunda da diyetisyenlerin bir numaralı meyvesi olan elma, cilt sağlığından ve mide problemlerine kadar birçok hastalığa da şifa oluyor. Elma aynı zamanda diş beyazlatan bir meyvedir. İşte ünlülerin de vazgeçilmez meyvesi olan elmanın faydaları…

Kurabiyesi, meyve suyu, tatlısı ve püresi olmak üzere mutfakta binbir çeşit tariflerde önemli malzeme olan elmanın faydası saymakla bitmiyor. Diyetisyenlerin de vazgeçilmez meyve önerisi olan yeşil elma, cilt sağlığından mide problemlerine kadar birçok hastalığa da şifa oluyor. Elma aynı zamanda diş beyazlatan bir meyvedir. Ünlülerin de vazgeçilmez meyvesi olan elmanın faydaları…

Küçük-orta boy bir yeşil elma yaklaşık 50-80 kaloridir. Aynı zamanda lifli içeriği sayesinde iştahınızı kesecektir. Ancak bu meyve üzerindeki kabuğu ile sade yenmelidir.

Turta ya da tart gibi tatlılar şeklinde yendiğinde, yeşil elma sadece bir malzemedir ve hiç bir gerçek besin değeri yoktur. Yeşil elma potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller ve lif içerir. Ayrıca A vitamini ve küçük miktarlarda C vitamini içermektedir. Meyvelerde bulunan doğal şeker olan fruktoz formunda, karbonhidrat içerir.

Cilt sağlığından, sindirim sistemine kadar vücudu her yönden önemli bir şekilde destekleyen ve katkı sağlayan elmanın bilinen, az bilinen ya da bilinmeyen faydaları şunlar:

Daha beyaz ve daha sağlıklı dişler sağlar. Elma diş fırçasının ve macununun yerini almasa da, bir elmayı ısırıp çiğnemek, ağızda tükürük üretimini uyarır ve bakteri seviyesini düşürerek diş çürümesini azaltır.

Şeker hastalığı riskini azaltır. Günde en az bir kez elma yemenin, tip 2 diyabet riskini yüzde 28 azalttığı görülmüştür.

Elma kilo bekçisidir. Düzenli tükettiğinizde metabolizma hızınıza pozitif katkı sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Kabızlığı önler. Özellikle elma kabuğunu yemek sindirim sistemini harekete geçirmeye yardımcı olur ve kabızlığı önler.

Parkinson hastalığına karşı korur. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sinir hücrelerinin hasar görmesini engelleyerek Parkinson hastalığı riskini azaltır.

Romatizma ağrılarını giderir. Zengin kalsiyum içeriğine sahip olan elma kemikleri güçlendirir.

Uyku açıcı etki yapar. Sabahları bir elma tüketmek, bir fincan kahvenin gösterdiği etkiyi meydana getirir.

Mide sağlığına iyi gelir. Mide bulantısını kesme konusunda oldukça etkilidir.

Cilt güzelliğinde oldukça faydalıdır. Elma yemek, iltihap, uçuk, ezilme ya da morluk gibi ciltte meydana gelen hasarları gidermeye yardımcı olur. Uyurken yüze elma kabuğu bırakıldığında cildi dinlendirici bir etki yapar.

Saç bakımında önemlidir. Elma, saç köklerini güçlendirerek gürleştirir ve çok daha canlı saçlara sahip olmanız için sizi içten besler.

Astım riskini azaltır. 2001 yılında American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine tarafından yapılan bir araştırma, günde 2 elma yiyen kişilerin astım riskinin azaldığını ortaya koydu. Özellikle yeşil elmadaki antioksidanların anti inflamatuar etkiye sahip olması, etkisini daha fazla güçlendirmektedir.

Kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Kalp sağlığına dikkat edenlerin elma gibi sağlıklı yiyecekleri beslenme rutinine eklemeleri olumlu bir katkı sağlar.

Karaciğer sağlığına olumlu etki yapar. Karaciğeriniz vücudunuzdaki toksinlerin temizlenmesinden sorumludur. Karaciğerinizin detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi şey elmadır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Elma içerdiği A, E, B6, C, K,B1,B2 vitaminlerin desteğiyle sizi çok daha güçlü yapar. 

Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak
Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak

Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak

Ev kiralarına yeni düzenleme! Tavan fiyat uygulaması masada
Ev kiralarına yeni düzenleme! Tavan fiyat uygulaması masada

Ev kiralarına yeni düzenleme! Tavan fiyat uygulaması masada

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü
Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak