• $8,6618
  • €10,1532
  • 490.107
  • 1399.47
27 Ağustos 2021 Cuma 15:52 | Son Güncelleme:

Cilde göre nemlendirici seçmenin 3 püf noktası

Cilde göre nemlendirici seçmenin 3 püf noktası
DHA

Cilt için genelde nemlendiriciler genelde önerilir. Özellikle kuru cilde sahip olanlar kutu kutu nemlendirici bitirir. Peki, cilde göre nemlendirici nasıl seçilir? Nemlendiricinin faydaları ve kuru ciltler için öneriler haberimizde...

Kimse cildinin pul pul dökülmesini ya da mat bir görünüme sahip olmak istemez. Işıl ışıl parlayan bir cilt herkesin hayali. Kuru cilde sahip olanlar bunun için mutlaka nemlendirici kullanır. Fakat yine de istenen görüntüyü yakalamak mümkün olmaz. Cilde göre nemlendirici seçmenin püf noktalarını bir araya getirdik.

DHA'da yer alan habere göre kuruyan ciltlerin nemlendirici konusunda dikkat etmesi gerekiyor.

CİLT NEDEN KURUR?

Yaz aylarında güneşin, sıcağın, denizin etkisi ve açık havada geçirilen sürenin artmasına bağlı olarak cilt çok fazla su kaybediyor. Bu nedenle, özellikle yaz döneminde ve sonrasında cildin nem dengesini korumak için dışarıdan nem takviyesi yapmak önem taşıyor.

Cildin kuru, pul pul dökülen, mat bir görünüm yerine; nemli, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşmasının yolu, dermatolog kontrolünde cilt tipine uygun nemlendirici ürünlerin kullanılmasından geçiyor.

KIYAFETLERE DİKKAT

Yaz aylarında ciltte yaşanan kuruluğun sebeplerine dair bilgi paylaşan Dermatoloji Bölümünden Doç. Dr. Alev Eken, şu şekilde konuştu:

"Yoğun güneş ışığının cildin koruyucu tabakasına zarar vermesi, sıcak hava, nem, deniz ve havuz suyu yaz mevsiminde cildin kurumasına ve nem kaybetmesine neden olur. Ayrıca yaz aylarında açık alanlarda daha çok vakit geçirilmesi ve ince kıyafetlerin giyilmesi cildin dış ortam ile doğrudan temasa geçmesine yol açar. Bu durum da cildin kurumasına sebep olur."

CİLDE GÖRE NEMLENDİRİCİ SEÇMENİN 5 PÜF NOKTASI

Yaz aylarında kullanılan nemlendiricilerin, cilt bakım rutininin en önemli parçası olduğunu ifade eden Doç. Dr. Alev Eken, nemlendirici seçmenin püf noktalarını şöyle anlattı:

"Cildin, suyu tutmasını sağlamak için içerisinde hyaluronik asit, pantenol, seramid gibi suyu hapsedebilen aktif maddeler içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır.

"Su bazlı, hafif ve ince yapıda (oil-free) nemlendiriciler tercih edilmelidir. Genellikle bu ürünler krem ve losyon kıvamında olup, ciltte ipeksi bir yapı oluştururlar. Hızlı ve kolay emilirler, ciltte yağlı his bırakmazlar.

Yağ bazlı kremler ise gözenekleri tıkayarak akne ve komedon oluşumuna neden olabilirler. Gündüz kullanılan nemlendiricinin en az SPF 30 değerinde güneş koruyucu içeriyor olmasına dikkat edilmelidir.

Nemlendirici, güneşten koruyucu filtre içermiyorsa, üzerine mutlaka güneş koruyucu sürülmelidir.

Gündüz nemlendiricisi olarak BB ya da CC kremler seçilebilir. BB ve CC kremler, renkli nemlendiriciler ile fondöten arası ürünlerdir. Bu ürünlerin kapatıcılık özelliklerinin yanı sıra nemlendirme, koruma ve cilt tonunu eşitleme özellikleri vardır."

ALERJİK REAKSİYONA DİKKAT

Bazı tür nemlendiricilerin alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini söyleyen Eken şu bilgileri paylaştı:

"Güneşin ve nemli havanın etkisiyle cilt hassaslaşır. Nemlendiricilerin, içerisindeki koku maddelerine veya koruyuculara bağlı duyarlanma (alerji) gelişebilir. Bu nedenle hipoalerjenik ürünler tercih edilmelidir. Nemlendiriciyi güçlendirecek bileşimler kullanılmalıdır. Cildin alt tabakasını temizleyen ve cildi çevresel kirliliklerden koruyan "savaşçı moleküller" denilen antioksidanlar, özellikle A ve C vitaminleri kullanılmalıdır. Günlük cilt bakım ürünleri arasında bulunan A vitamini "altın standart", cildin sigortası denilebilecek, C vitamini ise "gümüş standart"tır. Ayrıca bilimin umut verdiği peptit, niasinamid, hidroksi asitler, DNA onarıcı ürünler, E vitamini ve üzüm çekirdeği, yeşil çay gibi bitki ekstreleri de kullanılabilir. Nemlendirici almadan önce tercih edilecek ürünün içeriği okunmalı; cilt bakım ürünü seçiminde ve kullanımında dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır."
  • nemlendirici
  • nemlendirici seçmenin 3 püf noktası
  • kuru cilt
  • kuru ciltlere nemlendirici
  • nemlendirici nasıl seçilir
<p>Temelini 2017'de Başkan Recep Tayyip  Erdoğan attı.</p><p>New York'un silüetinde yerini alan  yen

Yeni Türkevi binası açılışa hazır

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri uçakları selamlama uçuşu yaptı! İşte o anlar

İstanbul'a değer katanlar: Üsküdar ve Balat'ın akşam mezatları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Eylül 2021)