• $7,2979
  • €8,7874
  • 402.55
  • 1527.45
29 Ağustos 2012 Çarşamba 04:29 | Son Güncelleme:

Çatlaklarla baş etmenin yolları !

Çatlaklarla baş etmenin yolları !

Göbek, bacak ve kalçada oluşan çatlakların görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Göze hoş görünmeyen deri çatlakları hayatın acı gerçeklerinden biri ancak doğru strateji ile çatlakların görünümünü en aza indirebilirsiniz. “Henüz çatlakları yüzde yüz engelleyecek bir göntem bulamamış olsak bile, çatlaklarla bağdaşlaşan kırmızılığı gidermeye yardımcı olan görünürlüklerini azaltan teknolojilere sahibiz.” diyor Montclair’den plastik cerrah Barry Dibernardo.

İKİ ÇEŞİT ÇATLAK VARDIR:

01 Kırmızı Çatlaklar
Bu taze yüzler henüz oluşup yüzeye çıkarlar ve tedaviye çok daha çabuk ve kolay cevap verebilecek durumdadırlar. “Bu izlerin kırmızılığı, oluşma safhasında çatlağın önüne çıkan kırmızı damarlardan kaynaklanır.” diyor New York’lu dermotolog Macrene Alexiades-Armenekas.

02 Beyaz Çatlaklar
Bir veya daha fazla yıldır deride olan çatlaklar beyaz veya gümüş rengini alırlar.

ÇATLAKLAR NEDEN OLUŞUR?

Genetik olsa da çatlaklar aslında dermiste oluşan küçük gözyaşlarıdır. Derinin altındaki kas veya yağlar, derinin kendisinden daha hızlı büyüyüp genişlemeye başladığında çatlaklar oluşmaya başlar. San Antonio’lu plastik cerrah Mark W. Grene, hamilelik gibi gerilme ve çatlama dönemlerinde cildi nemli tutmanın çatlağı önleyeceğini söylüyor. Kilonuz sabit olduğunda çatlak oluşumu azalır ama hiç çatlak olmayacağı garantisini vermek mümkün değildir.

Kolajen Değişiklikleri

Derinin altındaki doku gerildiğinde, kolajen üretim dengesi bozulur ve çatlaklar yüzeye çıkmaya başlar.

Doku Değişiklikleri

Dr. Alexiades Armenekas; “Cilt dokusu kolajen katmanlarından oluştuğu için çatlaklar deride problemlere yol açıp yara izi benzeri izler bırakabilir.” diyor.”Bunun sonucu olarak deri hassaslaşır veya incelir, ışık yansımaları da izlerin beyaz görünmesine yol açar.”

Yükselen Hormonal Değerler Çatlaklara Yol Açabilir

Çatlaklar glukokortikoid hormonuyla da bağlantılıdır. Bu hormon ergenlik, hamilelik, aşırı ağırlık egzersizi ve obezite dönemlerinde yükselir ve kolajen ile elastin oluşumlarına etki eder.

KIRMIZI ÇATLAKLARIN TEDAVİSİ

Şunu unutmayın; Çatlakları tamamen yok eden bir tedavi yoktur ama bir çatlağa ne kadar erken müdahale ederseniz rengi koyudan açığa dönmeden önce görünümünü azaltmayı başarabilirsiniz. Çatlaklar ne kadar açık renk olurlarsa tedavileri o kadar zor olur çünkü renk renk pigmenti tedaviyi kolaylaştırır.

Retinol kullanımı

Eczanelerde ve kozmetik mağazalarında kolajen üretimini arttırma gücüne sahip Retinol bazlı ürünler çatlakların görünümünü azaltabilir. Dr. Armenakas’a göre retinolü yüzden çok vücutta kullanmak, kuruluk ve soyumalarında önüne geçecektir.

RENK AÇMANIN DÖRT YOLU

1. Kırmızı ve çok belirgin çatlaklar için Dr. Dibernardo Intense Pulsed Light (IPL) gibi ışık bazlı lazer terapilerini öneriyor. “Bu terapiler derideki kırmızlığı giderebilir. Işıkla kırmızı kan damarlarına ulaşan her lazer pigmentlerin rengini açabilir.

2. Pulsed Dye Laser (PDL) de diğer bir seçenektir. “İlk ortaya çıktıklarında PDL ile çatlakalrı yok edebilirsiniz çünkü lazer damarları hedef alarak deride yara izi bırakmadan daralıp küçülmelerini sağlar.” diyor Dr. Armenekas.

3. Cilt beyazlatma tedavileri de deriyi sıkılaştırıp çatlakalrın görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Fractional Laser resurfacing ve erbiyumlu lazer veya Co2 lazerler de seçenekler arasında. Çok zaman isteyen bu zorlayıcı tedaviler lazerler renkleri daha iyi algıladığı için beyaz çatlaklara pek etki etmezler.

Çoğu doktorun çatlakların tamamen giderilmesinin mümkün olmadığı konusunda hem fikir olduğunu unutmayın.

Neyi fark edeceksiniz?

SONUÇ
Çatlaklarınızın ne kadar koyu ve fark edilebilir olduğuna göre ilk seansta renk açılması görebilirsiniz ama birkaç seans sonuçların kalıcı olmasına katkıda bulunur.

AVANTAJ
Tedaviden sonra çatlakların görünümü iyileşmeye devam eder.

DEZAVANTAJ
Sonuçları görmeye başlamak bir ay veya daha fazla sürebilir. Birden fazla seansa girmek zorunda kalabilir ve uzun süre çatlaklarda değişiklik göremeyebilirsiniz.

BEYAZ ÇATLAKLARIN TEDAVİSİ

Tedaviye kırmızı ve taze olanlardan daha zor yanıt veren beyaz çatlaklar, daha yaşlıdırlar ve cilde yerleşmişlerdir. Ancak ameliyatla yok edilebilirler.

Yok etmenin en iyi yolu

Karındaki beyaz ve eski çatlakları yok etmenin tek yolu, çatlak derilerin ameliyatla çıkarılmasını sağlayan karın sıkılaştırma (tummy tuck) operasyonudur. Dr. Grene bu operasyonu şöyle anlatıyor; “Batın bölgesi ile göbek deliğine kadar olan alandaki çatlakları fiziksel olarak karından çıkarmak mümkün.Bu sayede göbek deliğinin üzerindeki çatlaklar daha görünmez olurlar.”

Neyi Fark Edeceksiniz?

SONUÇ
Ameliyat sonrası deri gerildiğinden dolayı alt karındaki tüm çatlaklar gitmiş üsttekiler ise daha az görünür olacaktır.

AVANTAJ
Hızla sonuç verir.

DEZAVANTAJ
Kolajen yapısında değişikliğe sebep olmaz.

ÇATLAKLAR ÖNLENEBİLİR Mİ?

Şimdiye kadar hiç kimse çatlakları yüzde yüz önlemeyi başarmış değil. Dr. Armenakas’ın önerisi; eğer ailede köklü bir çatlak geçmişi varsa kilo değişimlerini sabit ve yavaş tutmak ve oral kontraseptifler gibi hormon tedavilerinden uzak durmak.

Cildinizi mümkün olduğunca nemli tutmak kolajen yapısını düzenlemek için topikal çözümler belli bir dereceye kadar size yardım eder.

C, E ve çinko bakımından zengin yiyecekler tüketin. Kolajen yapısının yenilenmesi bakımından dikkat etmelisiniz.

Cildinize masaj fırçası kullanarak masaj yapın. Böylece kan dolaşımınızı hızlandırmış olursunuz.

New Beauty dergisi
 

<p>İngiltere ile başlayalım. nam-ı diğer Güneş Batmayan ülke...  İngilterede yaşanan küçülme ülke ta

Ne ABD ne İngiltere ne de Almanya.... Türkiye büyüme liginde ilk sıralarda

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu