• $7,8885
  • €9,2895
  • 482.107
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 15:17 | Son Güncelleme:

Burun ameliyatı olanlar denize veya havuza girebilir mi?

Burun ameliyatı olanlar denize veya havuza girebilir mi"
IHA

Yaz mevsiminin gelmesiyle havuz ve denizlerde de hareketlilik başladı. Bu süreçte burun ameliyatı olanlar denize veya havuza girmenin zararı olup olmadığını araştırıyor. Peki, uzmanlar bu konuda ne diyor? Burun ameliyatı geçirenlerin aklındaki soru işaretlerine cevap olacak önerileri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Yaz aylarında burun ameliyatı geçiren hastalar "Burun ameliyatlarından sonra denize ve havuza girilebilir mi?" sorusunun yanıtını araştırıyor. Burun ameliyatı geçirenlerin denize girilebileceğini belirten uzmanlar, havuzu kesinlikle önermiyor.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Hünkar Batıkhan, yaz aylarında burun ameliyatı geçiren hastaların "Burun ameliyatlarından sonra denize ve havuza girilebilir mi?" sorusunu yanıtladı. 

Burun ameliyatlarından sonra denize girmenin iyileşmeye yardımcı olacağını ifade eden Dr. Batıkhan, şunları söyledi:

"Burun ameliyatlarında, burun içindeki kemiği ve kıkırdağı örten tabakayı ayırıyoruz ve onları sonra tekrar birleştiriyoruz yanı sıra dikişler atıyoruz. Bu işlemler sonrası iyileşme olurken burnun içinde krut dediğimiz kabuklar oluşuyor. Bu kabuklar süreçte burnu tıkayabiliyor ve hastanın nefesini etkileyebiliyor. Biz zaten, hem burun mukozasındaki ödemi azaltabilmek ve giderebilmek için hem de oradaki kabukların atılabilmesini sağlamak için ameliyattan hemen sonra hastaya deniz suyu, okyanus suyu dediğimiz bir sprey öneriyoruz. Eğer yaz aylarında isek spreyin doğalına erişme, deniz suyuna girme şansımız varsa bu hasta için daha da iyidir. Bu durumda hastanın denize girmesinde sakınca olmadığı gibi aksine işlem sonrasında denize girmesi faydalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta; denize sabah erken vakitlerde, güneş çok yukarıda değilken ya da akşam saatlerinde girilmelidir."

HAVUZ NEDEN RİSKLİ?

Burun operasyonlarının ardından havuzu bir süre asla önermediklerini anlatan Dr. Batıkhan, sebebini ise şöyle açıkladı: 

"Havuzda klor var. Klorlu havuz suyu burun mukozasında ödem, şişme yapar. Yanı sıra havuzun ne kadar sıhhi olduğunu bilemeyiz. Bu da enfeksiyon kapma riskini doğurur. İşlemden sonra 3-5 hafta önermiyoruz ancak iyileşme sağlanınca girilebilir."
<p>Gaziantep'te seyir halindeyken eline aldığı telefonla video çeken otobüs şoförü görenleri hayret

Otobüs şoföründen pes dedirten hareket: Direksiyon başında video çekti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

60 yıldır çiftliğinde kurduğu tohum bankasında 1200 çeşit atalık tohumu özenle muhafaza ediyor

Oyuncu Selim Erdoğan cezaevinden çıktı! Yaşadığı zor günleri anlattı