• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
13 Mart 2021 Cumartesi 14:16 | Son Güncelleme:

"Bugün ne pişirsem?" diyenler için marine aslan balığı tarifi

"Bugün ne pişirsem"" diyenler için marine aslan balığı tarifi
DHA

Aslan balığı restoranların tercih ettiği balık çeşitlerinden biri oldu. Peki, aslan balığı nasıl yapılır? Aslan balığı tarifinin püf noktası nedir? İşte işin ustalarından hafta sonu yemeğinizi zenginleştirecek aslan balığının tarifi...

"Bugün ne yemek yapsam?" diye düşünenler için hafta sonuna özel marine aslan balığı tarifi hazırladık. Hafta sonu ne yemek pişireceğinize karar veremiyorsanız harika ve lezzetli bir balık tarifine ne dersiniz?

DHA'da yer alan habere göre Akdeniz Koruma Derneği'nin istilacı balıkları ekonomiye kazandırmak için yürüttüğü 'Lezzetli İstilacılar' projesi kapsamında aslan balığı, bazı restoranların menüsünde yer bulmaya başladı. Peki, aslan balığının tehlikesi var mı? Aslan balığı nasıl pişirilir?

MARİNE ASLAN BALIĞI TARİFİ

Malzemeler

1 bütün aslan balığı, yaklaşık 300 gram

2 limon suyu

Birer tutam tuz ve şeker

Enginar yatağı ve kaplama sosu için:

1 temizlenmiş enginar çanağı, çok ince dilimlenip kararmaması için limonlu suda bekletilir.

80 gram turp otu yaprağı

30 gram naturel sızma zeytinyağı

20 gram ceviz. 1/2 diş sarımsak

5 gram elma sirkesi,

Yaklaşık 1 tatlı kaşığı tuz

Damak zevkinize göre miktarını ayarlayabileceğiniz bergamot kabuğu

Süsleme ve yan tatlar için:

Turp otu tomurcuk ve çiçekleri, Laktofermente erik (Kırmızı kapya biber ikame edilebilir)

MARİNE ASLAN BALIĞI TARİFİ

Aslan balığı dikkatlice fileto yapılır. Enginar kaplama sosu için sırasıyla zeytinyağı, sarımsak, turp otu yaprakları, ceviz, bergamot kabuğu, sirke ve tuz miksere alınıp kıvam alıncaya kadar çekilir. İnce dilimlenmiş enginar dilimleri limonlu sudan çıkarılarak kurulanır. Bir mayonez tenceresine alınıp üzerine mikserde çekilen enginar kaplama sosundan yeteri kadar alınıp karıştırılır. Aslan balığı filetoları ince dilimlenerek marinasyon için hazırlanan karışıma 1 dakika kadar yatırılır. Daha sonra soslanmış enginarlar servis tabağına alınıp üzerine aslan balığı dilimleri konur. Süsleme için turp otu tomurcukları ve laktofermente erikle servis edilir.

ASLAN BALIĞI TEHLİKELİ Mİ?

AKD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kızılkaya, "Bu balıklar, bugüne kadar ıskarta denilen kazara yakalanan balıklardı. Şu anda üst düzey restoranlarımıza menülerine bu balığı sokabilirsek, halkımızla tanıştırabilirsek yarın öbür gün balıkçı tezgahlarında da görebileceğimizi düşünüyoruz. Bu balıkları ne kadar çok tüketirsek, o kadar kendi türlerimiz üzerindeki baskıyı da rahatlatacağız." dedi.

Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki mercan kayalıklarında yaşayan aslan balığı, Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla son yıllarda Doğu Akdeniz kıyılarında da yayıldı. Küçük balıkları ve yumurtalarını tüketen bu zehirli tür, deniz canlıların popülasyonunu etkilemeye başladı.

Eti yenilebilen ve ekonomik değeri olan aslan balığının en büyük zararı ise yüzgeçleri.13 sırt yüzgeci ve 5 alt yüzgecinde zehir taşıyan aslan balığıyla temas edenler, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Dikenin battığı derinliğe ve kişinin bünyesine bağlı olmakla birlikte etkilenen bölgede kızarıklık, kişide baş ağrısı, uyuşma, mide ekşimesi, terleme veya felç gibi etkilere de neden olabiliyor.

ÜNLÜ RESTORANIN MENÜSÜNDE

Urla'daki Sanat Sokağı'nda ünlü bir restoranın işletmecisi olan Duygu Özerson Elakdar (43) da "Aslan balığı bildiğiniz üzere, denizlerimizdeki biyo- çesitliliği tehdit eden ve girdiği denizde bütün yavru balıkları yiyerek tüketen, ciddi bir tehlike. Bir yandan tehlike bir yandan da gösterişli çok havalı bir balık. Ayrıca çok lezzetli bir balık. Biz lokanta olarak bu sorumluluğu üstleniyoruz ve denizlerimizin sürdürebilirliğini desteklemek adına harekete geçti. Böyle bir balığın tüketilmesini teşvik etmek adına menümüze dahil ediyoruz. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Aynı zamanda sıfır atık prensibiyle balığın hiçbir atığının çöpe atılmaması kaygısıyla, derisinden cips yapımına diğer kalan et parçalarından sosis üretimi gibi çeşitli menülerimize dahil edilen reçetelerimiz var." diye konuştu.

Balığın hazırlanışındaki zorlukları değerlendiren mutfak şefi Ekin Kün (35) ise "Bu balığı kullanmayı, sosyal sorumluluk projesi olarak bakmaya tercih ediyoruz. Bizim için iyi insan olmak, iyi şef olmak, nerede duracağını bilmek bir noktada. Aslan balığı kullanmak, bizim ticari dediğimiz endüstrinin dayattığı türleri kullanmama yönünde harika bir fırsat sundu. Balık makasları bu dikenlerin kesiminde yardımcı olabilir. Birkaç kere temizledikten sonra el alışkanlığıyla bu işi rahatlıkla çözebilir." dedi.

  • marine aslan balığı tarifi
  • aslan balığı
  • aslan balığı tarifi
  • aslan balığı tehlikeli mi
Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor
Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor

Enerjide yeni dönem: Türkiye, kartları yeniden dağıtıyor

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi
İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı
Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

<p> </p>

ABD, Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık askeri yardım tahsisi mi yapacak?

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı