• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
05 Mayıs 2021 Çarşamba 09:59 | Son Güncelleme:

Bu hitap şekillerine dikkat! Çocuğunuzun kimlik gelişimi bozulabilir

Bu hitap şekillerine dikkat! Çocuğunuzun kimlik gelişimi bozulabilir

Çocukluk dönemi insan hayatının en hassas dönemini oluşturuyor. Cinsel kimliğin oluştuğu 3-6 yaş evresinde çocuğa hitap şeklinin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar uyarıyor. Peki çocuklarınıza nasıl hitap etmelisiniz? Ebeveynlerin tutumu ve hitap şekli çocuğu nasıl etkiliyor? Çocuğa ismiyle hitap etmek doğru mudur?

Çocukluk dönemi algıların oldukça yüksek olduğu bir süreç. Özellikle cinsel kimliğin oluştuğu 3-6 yaş evresinde ebeveynlerin hitabı, bakışı, tutumu büyük önem taşıyor. Peki çocuklarınıza nasıl hitap etmelisiniz? Çocuğa ismiyle hitap etmek doğru mudur? Uzmanından yanıtlar sizlerle...

Cnn Türk'te yer alan habere göre, çocuklara ismiyle hitap edilmelidir. Çocuklarınıza üst perdeden hitap etmeniz sağlıklı ilişki kurmanızı engelleyebilir.

"ASLANIM, PRENSESİM ZARARLI BİR HİTAP ŞEKLİ"

Uzmanlar, 'kızım, oğlum, çocuğum, yavrum' gibi hitapların da kullanılabileceğini fakat 'aslanım, prensesim' gibi hitap şekillerinin çocuklar için son derece zararlı olduğunu vurguluyor. Öte yandan 'sevgilim, aşkım' şeklinde hitaplar da uzmanlarca sakıncalı bulunuyor. Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuklara nasıl hitap edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocuklara hitap edilirken ebeveynlerin tutumunun, çocuğa yaklaşımlarının, onunla konuşma şeklinin ve hatta bakışlarının bile çocuklar için çok önemli olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, "Çocuklar tüm bu durumlar sonucunda kendileri hakkında bazı düşünceler geliştiriyor. Dışarıdan gelen mesajların çocuk için karışık ve tutarsız olması çocuğun kendilik algısı, kişilik gelişimi ve benlik sınırları ile ilgili olumsuz bazı psikolojik sonuçlar doğurabilir." dedi.

"ANNECİĞİM, TEYZECİĞİM HİTAPLARI ROL KAVRAMINA ZARAR VERİYOR"

Çocukların gelişim dönemi özellikleri açısından anneciğim, babacığım gibi hitapları anlamakta zorlandıklarını belirten Ayşe Şahin, "Anne olmadığı halde kendi annesinin ona 'anneciğim' şeklindeki söylemi, çocukta kim olduğuna dair kafa karışıklığına yol açar. 'Anneciğim, teyzeciğim' gibi hitap şekillerinin çocuğun rol kavramına ve kimlik bütünlüğüne zarar verdiği için psikolojik açıdan uygun olmadığını söyleyebiliriz." diye konuştu.

Çocuklara seslenirken kullanılan en doğru hitap şeklinin isimlerinin kullanılması veya 'kızım, oğlum, çocuğum, yavrum, evladım' gibi söylemler olduğunu aktaran Ayşe Şahin, "Bu hitaplar çocuklar için oldukça uygun ve yeterli. Bazı durumlarda çocuğa 'canım kızım, canım oğlum' denmesinin de bir sakıncası yoktur. Ancak ebeveynlerin çocuklarına 'sevgilim, aşkım' şeklinde hitaplarda bulunması oldukça sakıncalı. Bu söylemler çocuğun ruh sağlığına ve cinsel kimlik gelişimine zarar veriyor. Çocuklar özellikle cinsel kimlik evresi olan 3-6 yaşlarındayken ebeveynlerinden doğru mesajlar almalı." İfadelerini kullandı.

"YÜCELTEN HİTAPLAR İLİŞKİLERİ BOZUYOR"

Klinik Psikolog Ayşe Şahin, 'Aslanım, prensesim' gibi çocukları aşırı yücelten hitapların da son derece zararlı olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu şekilde hitaplar çocuğun sağlıklı benlik değerlendirmesi yapmasına engel olur, ilişkilerini bozar ve ilişkilerde sınır kavramını reddetmesine sebep olabilir. Bu çocuklar sadece çocukluk döneminde değil yetişkinlik döneminde de benzer problemler yaşayabilirler. Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki 'ebeveyn-çocuk' ilişkisi sınırlarında olmalı ve bunun dışına çıkılmamalı. Sağlıklı hitaplar kullanıldığında çocuk bu ilişki içinde güvende hisseder ve gelişim basamaklarını sağlıklı bir şekilde tamamlar. Çocukta kafa karışıklığı yaşamadan sağlıklı bir kimlik kazanımı gerçekleşir."

  • kimlik gelişimi
  • 3-6 yaş evresi
  • çocuğa nasıl hitap edilmeli
  • çocukluk dönemi
<p>Bursa'da kısıtlama saatlerinde duvara çarpan kamyonetin sürücüsü Hüseyin Genç, polise zor anlar y

Boş yolda duvara çarpan şahıs polise zor anlar yaşattı: Ben kaza yapmadım

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı