30 Nisan 2021 Cuma 16:28 | Son Güncelleme:

Boşanmaların 5 temel sebebi ve çözüm önerileri

Boşanmaların 5 temel sebebi ve çözüm önerileri
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA

Evlilik mutluluğa giden yolun ilk adımı. Mutlu bir evlilik, mutlu bireyler ve mutlu çocuklar anlamına geliyor. Ancak son zamanlarda üzücü bir şekilde boşanmalar artıyor. Birlikte hayatı paylaşmanın önemli kurallarını uygulamak evliliği devam ettiriyor. Peki boşanmaların sebepleri neler? Boşanmayı engelleyen çözüm önerileri neler?

Eskilerin deyimiyle "bir yastıkta kocamak" mutluluğun anahtarı. Ancak son günlerde boşanmalar hızla artıyor. Biz de sizler için boşanmaların sebeplerini hazırladık. İşte çiftleri boşanmaya sürükleyen 5 sebep ve çözüm önerileri...

1. DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAK: Koşulsuz kabul mutlu bir hayatın sırrı. Eşinizi ilk gördüğünüz şekliyle kabullenmemeniz gerilimi arttırıyor. Yaş ilerledikçe değişimler zorlaşır. Eşinizi olduğu halde beğenmemeniz, fiziksel veya ruhsal değişimi konusunda diretmeniz huzursuzluğa sebep olabilir.

2. RUHUNDAN ANLAMAMAK: Eşiniz ile fiziki olarak aynı evin içerisinde fakat ruhsal olarak kilometrelerce uzaklıkta olabilirsiniz. Bu uçurumu ancak birbirinizi anlamaya çalışarak aşabilirsiniz. İlişkiyi ayakta tutan iki kişinin gayretidir. Anlama eylemini her ikinizin gerçekleştirmesi gerekir. Böylece aranızdaki bağ da kuvvetlenir.

3. HEP HAKLI OLMAK: Sürekli haklı olanların sürekli mutsuz olduğunu görebilirsiniz. Çünkü bir insanın sürekli haklı olması imkansız bir durumdur. Her durumda üste çıkma tavırları ilişkiyi zedeler. Bencillik getirir. Evlilik bir oyun. Eşler eften püften tartışmalarında sırayla geri adım atmalıdır. Mesele uzarsa araya soğukluk girebilir.

4. SORUMLULUĞU TEK KİŞİNİN YÜKLENMESİ: Birlikte bir hayatı sürdürmenin sorumluluğu var. Bu sorumluluk eşlerden birine yüklenirse evlilik karşı taraf için eziyet olur. Görev dağılımı yapmak, ev işlerinde yardımlaşmak sevgi bağlarını kuvvetlendirerek evliliği ayakta tutar.

5. KIYAS YAPMAK: Her insanın hayatı ve ilişkisi özneldir. Komşunuz eşine pahalı hediyeler alabilir. Maddi durumla alakalı konularda kıyas yapmanız mutsuzluk getirir. Eşinizin içten alacağı bir gülün dahi kıymetini bilmelisiniz. Büyük sevginin kanıtı büyük hediyeler değildir. Küçük jestlere mutlu olmanız hem jestlerin devamını sağlar hem de huzurlu bir ilişkinin kapısını aralar.

  • aşk ve ilişkiler
  • boşanma
  • boşanma nedenleri
<p>Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen 8 PKK'lı terörist, Hava Kuvvetleri tarafından etki

MSB: 8 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Çamurlarda serinleyen mandaların görüntüsü Serengeti'yi aratmadı

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı