• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
28 Nisan 2021 Çarşamba 13:47 | Son Güncelleme:

Bingöl'ün Ramazan'da vazgeçilmez iki lezzeti: Keledoş ve mastuva

Bingöl'ün Ramazan'da vazgeçilmez iki lezzeti: Keledoş ve mastuva

Ramazan'da Bingöl'ün yöresel lezzetleri keledoş ve mastuva tarifi araştırılıyor. Kokusuyla sofralarda iştah kabartan bu iki lezzet birçok aşamadan geçirilerek hazırlanıyor. İftara farklı tarif arayanlara Bingöllü kadınlardan yöresel tarifler haberimizde...

İftar saatine yakın farklı yemek tarifi arıyorsanız bu haberimiz tam size göre. Bingöl'ün keledoş ve mastuva tarifini bir araya getirdik. Lezzetiyle sofrada iz bırakan bu iki yemek misafir sofralarının da vazgeçilmezi. Peki, keledoş ve mastuva nasıl yapılır?

AA'da yer alan habere göre Bingöl ve yöresinde geçmişten bu yana evlerde misafir ağırlandığında sofralarda mutlaka yer alan keledoş ve mastuva, yemekten ziyade bir kültür olarak yaşatılıyor.

KELEDOŞ VE MASTUVA TARİFİ

Bingöllü kadınların maharetli elleriyle büyük emekle hazırladıkları keledoş, un, tuz, su, çökelek, sarımsak ve tereyağından hazırlanıyor.

Mayasız sert hamur uzun süre yoğrulduktan sonra bir tepsi içerisine dağıtılıyor ve üzerine nokta halinde işaretler bırakılıyor. Hazırlanan hamur, istenilen şekilde ve lezzette olması için sac içerisine konularak üzerindeki közle veya soba fırınında az sıcaklıkta yaklaşık 2 saat pişiriliyor.

İyice kızaran ekmek, soğuduktan sonra küçük parçalar halinde doğranarak bir kaba alınıyor. Sıcak suyla eritilen çökelek ayran kıvamına getiriliyor ve sarımsak eklenerek ateşte kaynatılıyor. Doğranan ekmeklerin üzerine kaynayan ayran ve kızartılmış tereyağı döküldükten sonra keledoş hazır hale getiriliyor.

Köz ve odun ateşinde pişen ekmek, sarımsaklı ayran ve tereyağıyla buluşarak etrafa yaydığı hoş kokusuyla iftarda iştahları açıyor ve damaklarda eşsiz lezzet bırakıyor.

Mastuva yapılırken ise ayran ve pirinç tencere içerisinde katı kıvam alana kadar sabırla karıştırılarak pişiriliyor.

İstenilen püre kıvamına geldikten sonra üzerine bol tereyağı dökülerek servis edilen mastuva, keledoş ile sofralarda vazgeçilmez lezzet olarak yerini alıyor.

"BU LEZZETİ TADANLAR ÇOK MUTLU OLUYOR"

Ilıcalar beldesinde yaşayan Nadire Kişi, keledoş ve mastuvanın Bingöl'ün en çok bilinen lezzetlerinden olduğunu söyledi.

Bu lezzetleri büyük emekle hazırladıklarını dile getiren Kişi, yemeklerin odun ateşinde pişirilmesinin lezzetinin önemli faktörlerinden olduğu belirtti.

"ATALARIMIZDAN KALAN LEZZET"

Kişi, kullanılan malzemelerin tamamen doğal olması nedeniyle keledoş ve mastuvanın sağlığa faydalı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu lezzeti tadanlar çok mutlu oluyor. Ramazan ayında sofralarımızda keledoş ve mastuva vazgeçilmez lezzetlerdir. Atalarımızdan bizlere kalan bu lezzetleri yaşatmaya devam ediyoruz. Çok doyurucu lezzetler. Herkesin bu lezzetleri tatmasını tavsiye ederim."
  • keledoş ve mastuva tarifi
  • keledoş ve mastuva nasıl
  • Bingölün meşhur keledoş
  • yöresel yemekler
  • iftara farklı yemekler
<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı