• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
26 Ekim 2020 Pazartesi 12:05 | Son Güncelleme:

Bel fıtığı belirtileri

Bel fıtığı belirtileri
IHA

Bel fıtığı belirtileri ve bel fıtığı ameliyatı sonrası yaşananlar araştırılıyor. Her yaş grubunda bel fıtığı ameliyatlarının iyileşme oranının çok farklı olmadığını belirten uzmanlar, bel fıtığı belirtilerini anlattı.

Bel fıtığı hem gençlerde hem de yaşlılarda sık görülen sağlık problemlerinin başında geliyor. Bel fıtığı ameliyatı düşünen hastalar arama motorlarında özellikle ameliyat sonrası eski sağlığına kavuşup kavuşamayacağını belirtiyor. Bel fıtığı belirtileri ve yaşa göre bel fıtığı ameliyatı hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Beyin ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Orhan Demiralp, ileri yaş bel fıtığı korkulu rüya olmadığını söyledi.

EN ÖNEMLİ BELİRTİ BEL VE BACAK AĞRISI

Türkiye’de altmış yıl önce başlanılan bel fıtığı ameliyatlarına bugün dünyadakilere paralel başarı ile uygulanmakta olduğunu ifade eden Orhan Demiralp, bel fıtığı ameliyatı hakkında şu bilgileri verdi:

“Bel fıtığının en önemli belirtisi bel ve bacak ağrısıdır. Başlangıçta belde yerleşik olan ağrı daha sonra bacağa yayılır. Genellikle tek taraflıdır. Taraf değiştirebilir veya iki taraflı olabilir. Bazen hastalar yalnızca bacak ağrısı ile gelir. Öksürme, hapşırma, uzun süreli oturma, otomobil kullanma, öne doğru eğilmenin bel fıtığını tetikler. Skolyoz adı verilen belin bir tarafa doğru eğilmesinin de sık rastlanan bir belirtidir. Yaşlılarda bel fıtığı genç ve orta yaşa göre yaşa göre biraz daha farklılık göstermektedir. İleri yaş grubunda omurga yılların yorgunluğu ile anatomik yapısı olarak değişime uğramakta ve fonksiyonlarda buna paralel olarak farklılaşmaktadır. Bu değişimlere bağlı hasta şikâyetleri göz önüne alındığında ameliyat edilebilir ileri yaş hastalarında bel fıtığı ameliyatı kararı dikkatle alındığında, diğer yaş grubu bel fıtığı ameliyatlarından elde edilen iyileşme oranlarıyla aynıdır.” 

Cerrah tarafından ne yapılacağının bilinmesinin önemli olduğunu vurgulayan Demiralp, “Tüm ayrıntılar hastalar ile paylaşılmalıdır. Sağlık, varlık, mutluluk, başarı ve huzur, bunların hepsi de aynı kurala bağlı. Doğru şeyleri zamanda yaptığınızda arzu ettiğiniz sonuçları mutlaka elde edersiniz. Bunun için ileri yaşta olmanın önemi yoktur.” dedi.

<p> Peki, Kılıçdaroğlu neden tavır alamadı? CHP  eksen değişikliği içerisinde mi? TürkMedya Ank

Kılıçdaroğlu neden tavır alamadı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

WhatsApp yanlış mesaj gönderme tarih oluyor! İşte yeni özellik

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları ve özellikleri