• $7,9511
  • €9,5062
  • 463.074
  • 1325.47
21 Ekim 2020 Çarşamba 15:05 | Son Güncelleme:

Bedensel ağrıları olan çocuklara atla terapi iyi geliyor

Bedensel ağrıları olan çocuklara atla terapi iyi geliyor
AA

Bedensel ağrılar yaşayan çocuklar, Sakarya'da fizyoterapist ve çocuk gelişim uzmanları gözetiminde atla terapi alıyor. Peki, atla terapi çocukları nasıl değiştiriyor, faydaları neler? İşte yanıtlar...

Çocuklarda atla terapi özellikle son yıllarda oldukça popüler oldu. Pandemi sürecinde hareketsiz kalan ve bedensel ağrılar yaşayan çocuklar, şikayetlerinden kurtulmak için Sakarya'da fizyoterapist ve çocuk gelişim uzmanları gözetiminde atla terapi seanslarına katılıyor.

Serdivan ilçesindeki atlı spor kulübüne gelen çocuklar, burada uzmanlar gözetiminde ata binerek hem eğleniyor hem de ağrılarından kurtulmak için tedavi oluyor.

AA'da yer alan habere göre Çocuk fizyoterapisti Fırat Aldemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, salgın sürecinde, çocukların eğitim dönemini bilgisayar ve televizyon başında geçirdiğini söyledi.

Bu sürecin çocukları fiziksel anlamda etkilediğine işaret eden Aldemir, şu bilgileri verdi: 

"Çocuklar dışarıya çıkmaya başladığında duruş bozukluklarında ciddi bir artış oldu. Bu süreçte çözüm olarak bulduğumuz en uygun şeylerden biri atlı terapi oldu. Atlı terapinin vücuda sağladığı üç önemli fayda var; koordinasyon, denge sağlamak ve kas güçsüzlüklerini azaltmakla ilgili çocuklar üzerinde ciddi etkileri var. Çift taraflı bir vücut egzersizi olduğu için özellikle omurga eğriliğinde ciddi tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır." 

"CANLILARLA TEMAS EDEN ÇOCUKLARDA GÜVEN DUYGUSU GELİŞİYOR"

Çocukların duygusal, fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin atlı terapiyle daha iyi gelişim gösterdiğini, danışanlarından gözlemlediğini anlatan Çocuk Gelişim Uzmanı Uyar, çocuklar ve canlılar arasındaki bağın önemini şöyle vurguladı:

"Çocuklar burada olabildiğince canlılarla temas halinde. Canlılarla temas ettiklerinde kendilerine güveniyorlar, uyum sağlıyorlar ve empati geliştiriyorlar. Her geldiklerinde yeni şeyler öğrenip başarı duygusu, öz güvenleri gelişiyor. Sevinç, mutluluk ve korku gibi bir çok duyguyu yaşayıp bu duygularını düzenleyebilmeyi öğreniyorlar. Burada öğrendiklerini sosyal hayata da aktarabiliyorlar. Akademik başarıları gelişiyor, kendilerini ifade edebiliyorlar ve akran ilişkilerinde gelişmeler kaydediyorlar." 
<p>Bir süre önce Dubai seyahatinde ezan sesinden etkilenerek İslamiyet'i araştırmaya başlayan anne v

Ezan sesini duyunca Müslüman oldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ekvador'da ölenler mezarlarından çıkarılıyor

Maradona sevgisi duvarlara böyle yansımıştı