• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
31 Mart 2021 Çarşamba 15:16 | Son Güncelleme:

Bebeklerin yatış pozisyonuna dikkat! Ani ölüme sebep olabilir

Bebeklerin yatış pozisyonuna dikkat! Ani ölüme sebep olabilir
DHA

Araştırmalara göre yüzükoyun yatırılan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu riski sırtüstü yatırılanlara göre daha yüksek. Gece ya da gündüz bebeklerin her zaman sırtüstü yatırılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, aileleri ani bebek ölümleri için uyardı.

Bebek bakımında bazı durumlar ani bebek ölümü sendromundan koruyor. Bebeklerin sırtüstü yatmasının ani ölüm riskini azalttığına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, "Bebekler gece olsun, gündüz olsun, yatağına her zaman sırtüstü yatırılmalı. Saygın Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları derneklerinin ortak görüşüne göre sırtüstü yatmak ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) riskini azaltan en güvenli pozisyondur." dedi.

DHA'da yer alan habere göre Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, bebeklerin yatış pozisyonunun hayati önemini anlattı. Bebeklerin sanılanın aksine sırtüstü yatmasının ani ölüm riskini azalttığını belirten Alpaslan, sırtüstü yatmanın en güvenli pozisyon olduğunu söyledi.

YAN YA DA YÜZÜKOYUN YATIRMAK RİSKİ YÜKSELTİYOR

Araştırmaların yüzükoyun yatırılan bebeklerde ABÖS riskinin sırtüstü yatırılanlara nazaran daha yüksek olduğunu gösterdiğini belirten Uzman Dr. Taşkın, şunları söyledi:

"Yan yatırılan bebeklerde de bu risk yüksek çünkü kolayca yüzükoyun pozisyona geçmeleri mümkün. Örneğin, Amerikan Pediatri Akademisi 1992 yılında bebeklerin sırt üstü yatırılmasını tavsiye ettiğinden beri ABD'deki ABÖS vakalarında belirgin bir düşüş oldu. Bu sırtüstü yatma kuralının tek istisnası yüzükoyun yatmalarını gerektiren sağlık sorunları olan bebekler. Eğer bebeğiniz bir doğum kusuruyla doğmuşsa, beslendikten sonra sık sık kusuyorsa ya da solunum, akciğer ve kalp sorunu varsa, onun için ideal uyuma pozisyonunun ne olabileceği takip eden doktorunuz ile karar verilmelidir."

BEBEK SIRTÜSTÜ UYURKEN KUSARSA BOĞULUR MU?

Uzman Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bebeğinize sizin dışınızda bakan herkesin uyurken onu sırtüstü yatırması gerektiğini bilmesi de çok önemlidir. Buna büyükanne ve büyükbabalar, doktorlar, bebek bakıcıları, arkadaşlar ve diğer herkes dahildir. Bazı bebekler başlangıçta sırtüstü yatırılmaktan pek de hoşnut olmazlar ama kısa zamanda alışırlar. Çoğu anne-baba da bebek sırt üstü uyurken kusarsa boğulacağından endişe eder ama yapılan çalışmalarda boğulma ve benzeri vakalarda herhangi bir artış saptamamıştır."

BAŞ ARKASINDA OLUŞAN DÜZLÜK OTURMAYI ÖĞRENDİKTEN SONRA GEÇER

Sırtüstü yatırılan bebeklerin başının arkasında düzlük oluşabildiğini ancak bu sorunun geçici olduğunu dile getiren Uzman Dr. Taşkın, şu bilgileri verdi:

"Sırtüstü yatan bebeklerin bazılarının başının arkasında düzlük oluşabilir. Bu durum çoğunlukla bebek oturmayı öğrendikten sonra da geçer. Bebeğinizin beşikte yattığı yönü değiştirerek, birkaç gece başı beşiğin bir ucuna, sonra da öbür ucuna gelecek şekilde yatırırsanız, bebeğin başının biçiminin bozulmamasını sağlayabilirsiniz. Böylece bebek her zaman başı aynı yere gelecek şekilde yatmamış olur. Bazen düz kafa yastıkları da kullanmak faydalı olabilir."
  • bebeklerin sırtüstü yatırılması
  • sırtüstü yatan bebek
  • bebeklerin yatış pozisyonu
  • ani bebek ölümü sendromu
  • ani bebek ölümü
<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Belgrad Ormanı'ndaki devasa çukur şaşkına çevirdi

Bakan Soylu, Salgınla Mücadele Değerlendirme Toplantısı'na katıldı

8. Cumhurbaşkanı Özal'ın ölümünün üzerinden 28 yıl geçti