• $7,9026
  • €9,3337
  • 483.104
  • 1204.7
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 16:28 | Son Güncelleme:

Bayramda etin yanında 'sebze ve salata tüketin' önerisi

AA

Güne kahvaltı ile başlamak sağlıklı beslenme konusunda büyük bir öneme sahip. Kurban Bayramı'nda da kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, kahvaltıda kurutulmuş meyve, etin yanında ise sebze ve salata tüketimini önerdi.

Bayrama günler kala uzmanlar sağlıklı beslenme konusunda vatandaşları uyardı. Kahvaltının önemine değinen uzmanlar, etin yanında sebze ve salataya yer verilmesinin sindirim açısından büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.

AA'ya açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü diyetisyenlerinden Zehra Kelat, Kurban Bayramı'nda da kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. 

Kelat, güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak gerektiğini hatırlatarak, 'Bayramda, alışkanlıktan kurban etini bekliyoruz ve kahvaltıyı aksatıyoruz. Böyle olmamalı çünkü sağlıklı bir kahvaltı günü geçirebilmemiz için çok önemli.' dedi. 

KAHVALTIDA KURUTULMUŞ MEYVELER TERCİH EDİN

Kahvaltıda, peynir, zeytin, yumurtanın yanında kurutulmuş meyve, ceviz ve özellikle yeşillik olması gerektiğini anlatan Kelat, Kurban Bayramı'nda et tüketimine öğlen başlanmasını tavsiye etti.

Kelat, kurban eti tüketiminde porsiyonlara ve pişirme tekniğine dikkat edilmesinin önemine işaret ederek, şu şekilde konuştu:

'Pandemi sürecinde evde çok vakit geçiriyoruz bunlar kilolarımıza yansıyabilir. 8-10 parça kadar eti ızgara yapabiliriz. Sebzeli sote yahut kavurma şeklinde de tüketilebilir ancak ete ilave yağ konulmasına gerek yok. Etin içerisinde kendi yağı mevcut.' 

'TATLI İHTİYACI MEYVEYLE GİDERİLMELİ' 

Tatlının bayram sofralarının olmazsa olmazları arasında yer aldığını dile getiren Kelat, şeker ihtiyacının tatlıdan ziyade meyveyle giderilmesinin önerdi. 

Sebze ve salata tüketiminin de ihmal edilmesi gerektiğini hatırlatan Kelat, etin, sindirimi zor olan bir besin olduğunu, sebze ve salatanın, hem içinde barındırdığı demirden hem de sindirime yardımcı olmasından dolayı muhakkak sofrada bulundurulması gerektiğini kaydetti.

<p>İşgalci Ermenistan, sivillere yönelik saldırılara devam ederek Terter'deki pamuk fabrikasını vurd

İşgalci Ermenistan, Terter'deki pamuk fabrikasını vurdu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'un semtlerinde en çok nereli yaşıyor?

Kırklareli'nde bir köy karantinaya alındı