• $15,953
  • €16,7461
  • 929.387
  • 2393.61
16 Mayıs 2021 Pazar 13:58 | Son Güncelleme:

Balkonda çilek yetiştirmenin püf noktaları

Balkonda çilek yetiştirmenin püf noktaları
AA

Kovid-19 salgın süreci birçok insanı balkonda sebze ve meyve yetiştirmeye yöneltti. En çok yetiştirilen meyvelerin başında ise çilek geliyor. Çileğin gübreli toprakları sevdiğini söyleyen çiftçi Ahmet Acar, balkonda çilek yetiştirmenin püf noktalarını anlattı.

Balkonda sebze ve meyve yetiştirenlerin sayısı arttı. Kovid-19 stresinden uzak durmaya çalışanlar toprakla uğraşmaya başladı. En çok sevilen balkon meyvelerinin başında ise çilek geliyor.

AA'da yer alan habere göre büyükşehirlere yakın bölgelerden aldıkları arazilere konteynır yerleştirerek buralarda tarım yapanların yanı sıra kentte yaşayıp bu imkânlara sahip olamayanlar da balkonlarında saksıda sebze ve çiçek yetiştirmeye yöneldi.

Beykoz'da çiftçilik yapan ve son 33 yıldır atalık tohumlardan fide üreten Acar Ailesi, 7 bin metrekarelik alanda aralarında domates, biber, patlıcan, salatalık, yeşillikler, karnabahar, brokoli ve lahana gibi kışlık sebzeler ile kavun, karpuz, çilek gibi yaz meyvelerinin bulunduğu 70-80 çeşit ürün yetiştirerek sürdürülebilir tarım yapıyor.

BALKONDA SEBZE NASIL YETİŞTİRİLİR?

Acar, pazarlardan veya seralardan alınan fideleri yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı:

"Balkonlarda da sebze yetiştiriciliği yapılabilir. Verimli bir toprak ve doğru sulamayla balkonda, saksılarda yetiştirilecek ürünlerden verim alınabilir. Tercih edilecek ürünlere göre saksının derinliğine, genişliğine dikkat edilmeli. Toprak için de bahçe toprağının yanı koyun, keçi veya inek gübresi koyabiliriz. Su tutma kapasitesini artırmak için perlit veya vermikül katıp iyice harmanlayacağız. Bu karışımla su payı bırakacak kadar saksıyı doldurup ekime hazır hale getireceğiz. Her fidenin belli bir büyüme, meyve verme periyodu var. Domates, çiçek açtıktan 65 gün sonra kızarır. Biberler 45-50 günde olgunlaşır. Derinliği ve kapasitesi küçük saksılara maydanoz, nane, roka, tere, reyhan gibi derin kökü olmayan yeşillikler ekilebilir. Patlıcan, biber, domates, salatalık gibi bitkilerin ise derin ve büyük saksılara ekilmesi gerekiyor."

KURUMA DURUMU KONTROL EDİLMELİ

Yeşilliklerin ekildiği derinliği az olan saksılarda, bitkilerin birer karış arayla dikilebileceğini kaydeden Acar, bu tür bitkilerin nemli toprağı sevdiğini, sulamanın da toprağın kuruma durumu kontrol edilerek haftada 2 veya 3 gün yapılması gerektiğini belirtti. Acar, yeşilliklerin hasatlardan sonra hayvansal gübreleri sulandırarak güçlendirilebileceğine değinirken, aşırı sulamanın bitkileri çürütebileceği uyarısında bulundu.

"ÇİLEK UYGUN ŞARTLARDA ÇOK HIZLI GELİŞİM GÖSTERİR"

Kentte yaşayanların en fazla rağbet gösterdiği ürünlerin başında çileğin geldiğini belirten Acar, "Çilek, gübreli toprakları seviyor. Yeşillik ektiğimiz 30 santimetre derinliği olan saksılarda büyütebiliriz. Çilek çok yıllık bir bitkidir ve uygun şartlarda çok hızlı gelişim gösterir. Dönem dönem gübre şerbeti yaparak besleyebiliriz. Çilek çok fazla su sevmez. Aşırı sulandığında küflenip çürüyebilir. Haftada 2 gün sulamak yeterli olacaktır." dedi.

Acar, çileğin meyve verdikten sonra kol atma yöntemiyle köklendiğini, bu kolların kesilmesi halinde çileğin yeniden çiçek açıp meyveye döneceğini söyledi.

BALKONDA SIRIK TÜRLER TERCİH EDİLMELİ

Ahmet Acar, domates, biber fidelerinin derin ve geniş saksılarda 25-30 santimetre arayla çapraz şekilde, domateslerin 30-35 santimetre aralıklarla ekilmesi gerektiğine işaret ederek, balkonlarda yer sıkıntısı nedeniyle oturak türleri yerine sırık domates çeşitlerinin tercih edilmesinin daha doğru olacağını belirtti.

Salatalıkların biberlerle benzer şekilde ikili ekilebileceğini dile getiren Acar, geniş hacimli topraklarda sulamanın haftada 2 gün, gübrelemenin de bitkilerin meyve vermeye başlamasının ardından 2-3 haftada bir solucan veya hayvan gübresini 10/1 ölçülerinde sulandırarak verilmesi gerektiğini bildirdi. Acar, ayrıca sırık domateslerde ana gövde dışında çıkacak yeni dalların koparılmasının bitkinin daha iyi büyümesini sağlayacağını vurguladı.

  • balkonda çilek yetiştirmek
  • balkonda sebze ve meyve
  • çilek yetiştirmenin püf noktaları
  • çilek
En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor
En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister