• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
24 Mart 2020 Salı 12:31 | Son Güncelleme:

Bahar hastalıklarına çözüm: Akupunktur tedavisi

Bahar hastalıklarına çözüm: Akupunktur tedavisi
IHA

Bel ve boyunda tutukluk, mevsimsel depresyon, kronik yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, alerjik rinit, astım, sinüzit, migren gibi rahatsızlıklar bahar mevsiminde artıyor. Koronavirüsün konuşulduğu şu günlerde hastalanan vatandaşlar bahar hastalıklarının tedavisini araştırıyor. Uzman Doktor Yanartaş, bu hastalıklara karşı akupunkturun klasik tedavisinin hızlı sonuç verdiğini belirtti.

Bahar mevsiminde bel ve boyunda tutukluk, mevsimsel depresyon, kronik yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, alerjik rinit, astım, sinüzit, migren gibi rahatsızlıklar artıyor. Bu hastalıkların tedavisine dikkat çeken Uzman Doktor Yanartaş, bu hastalıklara karşı akupunkturun klasik tedavilerle birlikte oldukça iyi ve hızlı sonuçlar sağlayabildiğini belirtti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Gamze Yılmaz Yanartaş, 3 bin yıldan beri uygulanan bir tedavi metodu olan akupunkturun vücutta organların birbirleriyle iletişimini sağlayan, enerji kanallarının yoğunlaştığı, meridyen adı verilen kanallar üzerinde bulunan noktaların iğne ya da lazerle uyarılmasıyla yapıldığını dile getirdi.

“KLASİK TEDAVİLERLE BİRLİKTE HIZLI SONUÇ ALINIYOR”

Fibromiyalji, bel ve boyunda tutukluk ve ağrı, mevsimsel depresyon, kronik yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, alerjik rinit, astım, sinüzit, migren gibi rahatsızlıkların bahar mevsiminde arttığını, bu hastalıklara karşı akupunkturun klasik tedavilerle birlikte oldukça iyi ve hızlı sonuçlar sağlayabildiğini ifade eden Uzman Doktor Yanartaş, İHA'ya açıklamalarda bulundu. Yanartaş, “Akupunkturun en çok bilinen ve kullanılan etkilerinin başında baş, bel ve romatizma ağrıları gibi ağrılardaki ağrı kesici etkisidir. Akupunktur tedavisi sırasında alınan EEG’lerde hastaların beyin dalgalarında değişimler tespit edilmiştir. Uykusuzluk tedavisinde akupunkturun bu etkisinden yararlanılmaktadır. Vücudun sempatik, parasempatik ve endokrin sistemlerinde denge kurulmasına yardımcı olur. Akupunktur vücudun direncini arttıran antikor ve gamaglobulinleri yükselterek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Beyindeki dopamin ve seratonin seviyesi akapunktur ile artmaktadır. Oluşan paralizilerde motor iyileşme akapunktur ile hızlanmaktadır. Bölgesel kan akımını arttırarak hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Mevsimsel depresyon, akupunkturla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Akupunkturla tedavide vücut akupunkturu, kulak akupunkturu yöntemleri en sık kullanılanıdır.” dedi.

“AKUPUNKTURLA ALERJİK REAKSİYONLAR AZALIYOR”

Uzman Doktor Yanartaş, akupunktur tedavisi uygulananlarda alerjik reaksiyonların azaldığını belirtti. Yanartaş şöyle konuştu; 

“Akupunktur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek direnci arttırmakta, vücudumuzda bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirmektedir. Kulak kepçesinde bulunan böbrek üstü bezi temsili noktası akupunktur iğnesi ile uyarılarak vücudun kortizonu salgılanmaktadır. Kortizon hormonunun ödem çözücü ve enflasyonu azaltma etkisi vardır. Akupunktur kanımızda adrenalin, seratonin ve endorfin miktarını arttırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve rahatlama sağlar. Alerji reaksiyonlarını oluşturan salgıların azaldığı tespit edilmiştir.”
<p>Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr<

CHP taciz skandalını neden saklıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor?

28 yıl sonra işgalden kurtarılan Laçin'in görüntüleri yayınlandı