• $8,3778
  • €9,7589
  • 505.946
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
16 Ekim 2020 Cuma 15:47 | Son Güncelleme:

Bağışıklığı güçlendirmenin en ekonomik yolu

Bağışıklığı güçlendirmenin en ekonomik yolu
IHA

Bağışıklığı güçlendirmede beslenmenin ve uykunun önemli olduğunu belirten uzmanlar, probiyotik besinleri ve su tüketimini önerdi.

Bağışıklığı güçlendirmede düzenli uykudan beslenmeye ve strese kadar her şey büyük bir öneme sahip. Bağışıklığın güçlendirilmesi için günlük mutlaka 8 saat uykuya ve yemeklerde probiyotik besinlere önem verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bol bol su içmeyi önerdi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Diyetisyen Merve Sena Nazlı, koronavirüs etkileri devam ederken mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemli hale geldiğini söyledi. 

“GÜNLÜK MUTLAKA 8 SAAT UYKU GEREKİYOR”

Günlük mutlaka 8 saat uyku gerektiğini kaydeden Diyetisyen Nazlı, önerilerini şöyle sıraladı:

“Su tüketimimiz çok önemli. Su çünkü vücudumuzdaki toksinlerin atılması konusunda yardımcı olan en önemli besinlerin başında geliyor. Sebze ve meyvelerden alacağımız vitamin ve mineraller de bu dönem için oldukça önemli. Günlük 3 porsiyon kadar mutlaka meyve tüketmemiz önemli ve günlük mutlaka bunu rengarenk yapmamız gerekiyor. Eğer bir yeşil elma yediysek bir portakal ya da mandalina tüketip turuncu renk ve mutlaka kırmızı besinlere de yer vermemiz gerekiyor. Kırmızı besinlerde antioksidan içeriği en yüksek olanlar; mor lahana, turp, nar da tercih edebiliriz.” 

“PROBİYOTİK BESİNLERE YER VERMEMİZ GEREKİYOR”

Bağırsakların çok önemli olduğunu belirten Nazlı, şu bilgileri verdi:

“Çünkü bağırsaklarımız ne kadar sağlıklıysa biz de o kadar sağlıklıyız. O yüzden de probiyotik besinlere yer vermemiz gerekiyor. Burada tüketebileceğimiz ev yapımı yoğurtlar, eğer tansiyon problemi yoksa turşu, eğer bunları tüketemiyorsak probiyotik takviyeler de kullanabiliriz. Baharatlardan da mutlaka yararlanalım. Özellikle zencefil, zerdeçal, karabiber yemeklerimizde, çorbamızda ya da yoğurtlarımızın içerisine de koyabiliriz. Doğal antibiyotik olan soğan ve sarımsağa da mutlaka soframızda yer vermemiz gerekiyor.” 

“STRESTEN UZAK DURMAMIZ GEREKİYOR”

Yürüyüşün de oldukça önemli olduğunu aktaran Nazlı, şunları kaydetti:

“Çünkü yapılan çalışmalarda haftada 3 gün nabzımızı hızlandıracak tarzda yaptığımız spor ya da yürüyüşle de destekleyebiliriz bunu, bağışıklığımızı güçlendirmede oldukça etkili. Havalar soğuyana kadar yürüyüş yapıp havalar soğuduktan sonra evde kaldığımız süre içerisinde de ısınma hareketleriyle beraber devam edebiliriz. Stres çok önemli. Stresten uzak durmamız gerekiyor. Hepimiz zorlu şartlardan geçiyoruz ama stresle başa çıkmamız gerekiyor. Çünkü biz ne kadar sağlıklı da beslensek stres olduğu zaman bağışıklığı güçsüzleştirmeye başlıyoruz. Bunun için meditasyon yapabiliriz, yürüyüş yapabiliriz, kitap okuma alışkanlığı kazandırabiliriz ya da örgü örebiliriz. Mutlaka herkesin kendisine bir hobi edinmesi gerekiyor. Güneşin etkisinin azalmasıyla beraber D vitamini eksikliği oldukça sık karşımıza çıkacak. O yüzden D vitamini seviyelerimizi kontrol edip, eğer gerekiyorsa doktor takviyesiyle beraber de D vitamini takviyesi kullanılabilir.”
<h3><u>GÜNDEM</u></h3><h3>İzmir'de 6,6 büyüklüğünde deprem</h3><p>İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ</p><p>İz

30 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Boğa dolunayı olumsuz etkileyebilir! 31 Ekim günlük burç yorumları

Brokolinin faydaları saymakla bitmiyor! Brokoliyi nasıl tüketirsek daha sağlıklı olur?