• $8,0933
  • €9,5728
  • 496.453
  • 1144.45
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Ağustos 2020 Pazartesi 14:13 | Son Güncelleme:

Ayrılık acısı ile baş etmenin en iyi yolu: İç dünyaya yolculuk

Ayrılık acısı ile baş etmenin en iyi yolu: İç dünyaya yolculuk
IHA

Güzel başlayan ilişkilerin mutsuz sonla bitmesi iki tarafı da olumsuz etkiliyor. Çiftlerin bazıları bu süreci kolay atlatırken, bazıları ise aylarca olumsuz psikolojiden kurtulamıyor. Peki, aşk ve ayrılık acısı ile nasıl baş edilir?

Aşık olmak birine ilgi duymak güzel olsa da ilişkilerde iniş ve çıkışlar mutsuz sonla bitebiliyor. Çiftlerin bazıları bu süreci kolay atlatırken, bazıları ise aylarca olumsuz psikolojiden kurtulamıyor. Peki bu süreçte neler yapılmalı? Aşk ve ayrılık acısı en kolay nasıl atlatılır?

İHA'ya açıklamalarda bulunan Psikolog Sevde Kesicioğlu, ayrılıklar neticesinde bireylerin yalnız kaldığı için korku, yoğun acının getirdiği öfke, değersizlik hissi veya ihanete uğrama gibi baş edilmesi zor duygular hissettiğini söyledi. Kesicioğlu, ayrılık acısıyla baş etmede zorluk yaşayan bireylerin günlük hayata uyum konusunda zorluk yaşadığını belirtti.

“BİREY, AŞIK OLDUĞUNDA MANTIKLI DÜŞÜNMESİ GÜÇLEŞİR”

Bireyin aşık olduğunda mantıklı düşünmesinin güçleştiğini ifade eden Sevde Kesicioğlu, aşk acısının kişiyi nasıl etkilediğini şu sözlerle dile getirdi:

“Çünkü aşık olunduğunda mantıksal çıkarım, karar verme gibi süreçlerden sorumlu olan beyin bölgesinde çalışmaların azaldığı ve işlevselliğin zayıfladığı yapılan araştırmalarla da desteklenmiştir. Yani birey aşık olduğunda hayal dünyasında yaşamaktadır diyebiliriz. Birey yaşadığı bu duyguların hiç bitmeyeceğini düşündüğü için hayal kırıklarıyla baş etmesinde zorluklar yaşar. Veya kişi, partnerinin iyi bir insan olduğundan yola çıkarak ilişki içerisinde de iyi bir eş olacağı yanılsamasından dolayı yanlış kararlar verir. Bu da ilişki içerisinde kişinin karşı taraftan beklentilerinin karşılanmaması sonucunda ayrılıklara ve acı çekmesine neden olur. Bu noktada kişi bir ilişki içerisinde ne beklediğini bilmesi sağlıklı bir ilişki için çok önemlidir. İlişkilerde problem olan diğer bir önemli unsur ise iletişim kopukluğudur. Bireylerin karşılıklı olarak yaşadıkları sorunlarda duygu ve düşüncelerini açık olarak ifade etmemeleri de kişilerin ayrılık sonrasında acı çekmelerine neden olacaktır. Çünkü çözülemeyen veya konuşulamayan bir sorun, bireyin kendini suçlamasına sebep olur.” 

AŞK ACISI İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

Aşk ve ayrılık acısıyla baş etmenin yollarını anlatan Psikolog Kesicioğlu, önerilerini şöyle sıraladı:

“Yaşanan olayı veya ayrılığı kabullenmek bu aşamada yapılması gereken ilk adımdır. Hissedilen öfkenin, kırgınlığın, acının ayrılık sonrasında doğal bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Kişi bu duygulardan kaçmak yerine duygularını yaşamaya izin verdiğinde acısının zamanla azaldığını fark edecektir.

İnsanlar kötü bir deneyim ile karşılaştıklarında kendilerine karşı çok acımasız davranabilmekte ve iç sesinin olumsuz düşüncelerine kendini kaptırarak hayatın akışından kopabilmektedir. 

Kişinin bu düşünce ve iç sesinin çatışmasıyla baş edebilmesinin en iyi yöntemi meditasyon yapmaktır. Böylelikle kişi, kendi iç dünyasına yolculuk yaparak acısıyla yüzleşir. Burada önemli olan nokta kişinin acısıyla karşılaştığında kendine yüklenmek yerine yaşadıklarından dolayı kendine anlayış ve şefkat göstermesidir. 

Böylelikle kişi, yaşadığı acının yoğunluğunu kontrol ederek acısını azaltabilir. Kişi, ayrıldığı partnerine hissettiği acı sonucunda duygu veya öfkesini karşı tarafa aktarmak isteyebilir. Fakat kişinin o an mantıklı düşünme sürecini kaybettiğini ve o an ki öfke veya kırgınlık hisleriyle hareket ettiği unutulmamalı. Dolayısıyla kişinin duygularını iyi analiz etmesi bu süreçte önemlidir. 

Bireyler başkalarının yaşadığı olaylar karşısında mantıklı tavsiyeler verebilmekte. Dolayısıyla kişi ayrılık sonrası yaşadığı acıyı başka bir kişiye tavsiye veriyormuş gibi düşünerek yaşadığı acıya başka bir açıdan bakarak kendine farklı bir değerlendirme fırsatı vermelidir. 

Ayrılma sonrasında kişi bu durumun ortak bir deneyim olduğunu unutmamalı ve bu deneyim soncunda ilişkiden neler beklediğini veya bir ilişki içerisinde kendisini nasıl geliştirebileceğine odaklanarak ilişkide aynı sorunları yaşamasını engelleyebilir. 

Son olarak, eğer kişi buna rağmen yaşadığı ayrılık sonrasında duygularıyla baş edemiyor, öfkesini kontrol etmekte zorlanıyor, hayatın akışını yakalamakta zorlanıyor veya temel inançları ile kişiliği arasında çatışma yaşıyorsa uzmanlara başvurarak bu süreci yönetebilmeleri açısından destek almaları gerekir.” 

<p>İşgalci Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Türkiye'yi şikayet etmediği bir Hindistan kalmı

Türkiye'yi şikayet etmediği bir Hindistan kalmıştı! Paşinyan'dan 'ateşkesi biz bozmadık' yalanı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sosyal medyada linç yiyen Türkiye güzeli Şevval Şahin'e ünlülerden destek

Burçlar haftaya nasıl başlayacak? 26 Ekim 2020 burç yorumları