• $7,3591
  • €8,9331
  • 439.175
  • 1498.32
08 Ocak 2021 Cuma 19:34 | Son Güncelleme:

Ayın karanlık yüzünü görmemizin nedeni nedir? Ay'ın öteki tarafı neden görünmüyor?

Ayın karanlık yüzünü görmemizin nedeni nedir" Ay'ın öteki tarafı neden görünmüyor"

Tarih boyunca insanlar ayın sadece bir tarafını görürler. Çoğu insan ise Ay'ın öteki yüzünün karanlık olduğunu düşünür ama aslında durum öyle değil. Dünya'dan göremediğimiz bu bölgeyi aslında bilim insanları da merak ederken konu sosyal medyada dü gündeme geldi. Söz konusu "Ayın karanlık yüzünü görmemizin nedeni ve öteki tarafın neden gözükmediği" sorgulananan konular arasında.

Dünya etrafındaki dönme periyodu ile Ay'ın kendi ekseni etrafındaki dönme periyodunun çakışması nedeniyle, Dünya'dan Ay'ın sadece bir yarım küresi gözlemlenebilir. Sosyal medyada gündem olan "Ayın karanlık yüzünü görmemizin nedeni nedir? Ay'ın öteki tarafı neden görünmüyor?" sorusuna bu haberimizde yanıt arayacağız...

Dünya'dan baktığımızda Ay'ın sürekli aynı tarafını görüyoruz.  Bunun nedeni, Dünya etrafındaki dönme süresinin ve bu uydu için kendi ekseni etrafındaki dönme süresinin çakışmasıdır. Bugünlerde Çin, Ay'ın diğer tarafına bir araç göndererek, başarılı bir şekilde iniş yapmasını sağladı. Bu araç, Ay'ın diğer yüzü hakkında çeşitli bilgiler toplayarak Dünya'ya iletecek.

AY'IN ÖTEKİ TARAFI NEDEN GÖRÜNMÜYOR?

Birçok insanın sandığı gibi, aslında Ay'ın Dünya'dan görünmeyen tarafı karanlık değildir. Belirli zamanlarda Güneş tarafından aydınlatılan bu kısmı biz göremeyiz. Bunun nedeni ise Ay, Dünya'nın etrafında 1 tam tur dönerken, aynı zamanda kendi etrafında da 1 tur döner. Yani aslında Ay'ın kendi ekseni etrafında dönme süresi ile Dünya etrafında dönme süresi aynıdır.

Ay, Dünya etrafında dönerken aynı zamanda kendi ekseni etrafında da dönüyor ve bu süreler eşit olduğundan biz hep aynı yüzü görüyoruz. Eğer Ay, kendi ekseninde hiç dönmeseydi veya şimdikinden daha hızlı dönseydi, Dünya'dan baktığımızda bütün yüzeyini görebilirdik.

<p>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Şayet Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müs

'Bahçeli'nin Şuşa'da yaptırmak istediği okul kardeşliğin sembolü olacak'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları