• $16,6485
  • €17,3572
  • 968.638
  • 2393.57
23 Şubat 2021 Salı 15:22 | Son Güncelleme:

Asırlık gelenek cildi yeniliyor, selülitleri yok ediyor

Asırlık gelenek cildi yeniliyor, selülitleri yok ediyor

Son yıllarda oldukça popüler olan kuru fırçalama tekniğinin faydalarını bir araya getirdik. Asırlık bir gelenek olan kuru fırçalama tekniği günümüzde de en önemli cilt uygulamalarından biri hâline geldi. Hem zahmetsiz hem de maliyetsiz olan kuru fırçalama tekniği ile ölü ciltten kurtulabilir selülitlere çözüm bulabilirsiniz. Peki, kuru fırçalama tekniği nasıl uygulanır? İşte adım adım kuru fırça ile cilt bakımı önerileri...

Kuru fırçalama tekniği ile cildinizi yenileyebilirsiniz. Asırlık bir gelenek olan kuru fırçalama tekniği günümüzde de popüler cilt bakımı uygulamaları arasında yer alıyor. Peki, kuru fırçalama tekniğinin faydaları nelerdir?

Alem Dergisi'nde yer alan habere göre kuru fırçalama tekniğini uygulamanın birkaç yöntemi bulunuyor. Kuru fırçalama tekniğinin püf noktası ise cildin kuru olması. İşte ölü cildi canlandıran öneriler...

KURU FIRÇALAMA TEKNİĞİ NEDİR?

Kuru fırçalama tekniği; özünde ölü hücreleri cilt yüzeyinden pul pul dökmeye ve kan akışını hızlandırmaya yardımcı olmak için cildi kuru bir şekilde sert kıllı bir fırça ile fırçalama işlemi. Asırlık bir gelenek olan Ayurveda tıbbında kullanılan kuru fırçalama tekniği, bambu ya da at kılı fırçası kullanılarak ciltteki ölü deriyi gözenekler yoluyla atmaya yardımcı oluyor. Kuru fırçalama tekniği lenfatik sistemi uyarmadan selülit görünümünü azaltmaya, vücuttaki enerjiyi artırmadan toksinlerden arındırmaya kadar sayısız fayda sağlıyor. Üstelik kuru fırçalama tekniğini uygulaması da oldukça zahmetsiz.

KURU FIRÇALAMA TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR?

Kuru fırçalama tekniğini uygulamak oldukça zahmetsiz. En önemli noktalardan biri vücudu her zaman lenf sisteminin aktığı kalp hizası yönünde yani yukarıya doğru fırçalamak.

Kuru fırçalama tekniğinde diğer en önemli nokta ise cildinizin kuru olması. Buradaki kuruluk, cilde kuru fırçalama öncesinde herhangi bir serum, yağ ya da krem sürmemek anlamına geliyor. Cildinizin tahriş olmaması için nemli olması şart.

Günlük nemlendiricinizi sürdükten ve cildiniz iyice emdikten sonra kuru fırçalama tekniğine başlayabilirsiniz. Vücudunuzun her bölgesini ortalama 10 kere fırçalamak yeterli. Ayrıca fırçalarken dolaşımı artırmak için doğru baskıyı yaptığınızdan emin olmalısınız. Amaç, cildi tahriş edip acıtmak değil; aksine canlandırmak olduğu için cildinize karşı nazik olmayı unutmayın.

KURU FIRÇALAMA TEKNİĞİ UYGULAMA AŞAMALARI

1. Kuru fırçalama tekniğini uygulamaya ayaklarınızdan başlayabilirsiniz. Önce ayak altlarınızdan başlayıp daha sonra ise ayak bileklerinizden yukarıya doğru nazik hareketlerle fırçalama işlemine devam edebilirsiniz. Bacaklarınızı fırçalarken, iç uyluk gibi daha durgun olan bölgelere ekstra zaman ayırabilirsiniz.

2. Daha sonra ise sırasıyla mide, sırt ve koltuk altı bölgelerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu bölgelerinizi fırçalarken ister aşağıdan yukarı bir rota çizin isterseniz de dairesel hareketler uygulayın.

3. Kollarınızı fırçalamaya ise avuç içlerinden başlamalısınız. Sonrasında ise el bileklerinizden omuzlarınıza kadar nazikçe aşağıdan yukarı fırçalamaya devam edin.

KURU FIRÇALAMA TEKNİĞİNİ HANGİ SIKLIKLA UYGULAMALI?

Kuru fırçalama tekniğini hangi sıklıkla uygulamanız gerektiği konusunda cilt tipinizden yardım alabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz, birkaç haftada bir kuru fırçalama tekniğini uygulamalısınız. Cildiniz hassas değilse her duş öncesi ikişer, üçer dakikalık kuru fırçalama seansları yapabilirsiniz. Kuru fırçalama sonrası cilt hidrasyonunuzu korumak için nemlendiricinizi sürmeyi ve bol bol su içmeyi unutmayın.

KURU FIRÇALAMA TEKNİĞİNİN FAYDALARI NELER?

Lenfatik sistemi uyarmadan, cildin esnekliğini artırmaya kadar kuru fırçalama tekniğinin altı faydasını bir araya getirdik.

1. Kuru Fırçalama Tekniği Lenfatik Sistemi Uyarıyor

Kuru fırçalama tekniği vücut bağışıklığının önemli bir parçası olan lenfatik sistemi uyarıyor. Derinin altındaki lenf damarları kuru fırçalamanın etkisiyle uyarılıyor ve lenf akışı hızlanarak vücudun kendisini toksinlerden arındırması kolaylaşıyor.

2. Kuru Fırçalama Tekniği Ciltte Doğal Peeling Etkisi Yaratıyor

Kuru fırçalama tekniği cildi pul pul dökerek yüzeydeki ölü ve kuru deriyi temizliyor. Böylece doğal peeling etkisi yaratan kuru fırçalama ile cilt, daha pürüzsüz ve yumuşak bir forma kavuşuyor.

3. Kuru Fırçalama Tekniği ile Ciltteki Gözenekler Küçülüyor

Doğal peeling etkisi yaratan kuru fırçalama tekniği cilt yüzeyindeki ölü ve kuru deriyi temizleyince, cilt gözeneklerindeki yağ, kir ve artıklar da temizlenmiş oluyor. Böylece ciltteki gözenekler gözle görülür bir şekilde daha da küçülüyor.

4. Kuru Fırçalama Tekniği Selülit Görünümünü Azaltıyor

Kuru fırçalama tekniğinin vücutta yarattığı masaj etkisi kan akışını hızlandırarak selülit görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Kuru fırçalama tekniği düzenli uygulamada selülit görünümünü azaltsa da kesin ve kalıcı bir çözüm sağlamıyor.

5. Kuru Fırçalama Tekniği Vücutta Kolajen Üretimini Tetikliyor

Kuru fırçalama tekniği vücutta kolajen üretimini tetikleyerek cildin kalınlaşmasına ve yağ hücrelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

6. Kuru Fırçalama Tekniği Cildin Esnekliğini Artırıyor

Kuru fırçalama tekniği cildin esnekliğini önemli ölçüde artırarak, sorunlu bölgenin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor ve cilt tonlamasının eşitlenmesini sağlıyor.

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak
Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor
Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak