• $7,9939
  • €9,5222
  • 465.974
  • 1328.76
24 Ekim 2020 Cumartesi 17:54 | Son Güncelleme:

Aşırı saç dökülmesi neden olur? İşte saç dökülmesine çözümler

Aşırı saç dökülmesi neden olur" İşte saç dökülmesine çözümler
IHA

Özellikle önümüzdeki süreçte saç dökülmesi için uyarıda bulunan uzmanlar, "Aşırı saç dökülmesi neden olur?" sorusunu cevapladı. İşte saçlarınızı koruyan öneriler...

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin sorunu. Peki, bazı dönemlerde saçlarınızın daha fazla döküldüğünü fark ettiniz mi? Bu durumun genellikle hava değişimlerinde yaşandığını belirten uzmanlar, aşırı saç dökülmesiyle ilgili önerilerde bulundu.

İHA'da yer alan habere göre uzmanlar, az bir süre kalan kış ayları öncesinde saç bakımına dikkat çekti. 

Özellikle şapka ve bere gibi aksesuarlar soğuktan korumak için önem taşırken, kafada uzun süre bulundurulması durumunda saç köklerine ve saçlara zarar verebiliyor. Bu nedenlerle saç dökülmeleri kış aylarında ciddi oranlara ulaşırken, uzmanlar soğuk havalarda saç bakımının önemine dikkat çekiyor.

HANGİ ŞAMPUANLAR KULLANILMALI?

Saçların kuruyup nemsiz kaldığını ifade eden uzmanlar, saç dökülmesine yönelik önerilerini şöyle sıraladı:

“Saç dökülmesi genetik olan, hormon bozukluğundan ve vitamin eksikliğinden olan bir şey. Tabi ki mevsim geçişlerinde bunlar daha çok artıyor. Bunun sebeplerin arasında; bere takılması, saçların kuruması, yıpranması ve insanların saçlarına bakım yaptırmaması yer alıyor. 

Normalde bir insanın saçı yüzde 50 dökülecekse, mevsim geçişlerinde bu oran yüzde 80’e ulaşabiliyor. Bu da özellikle saçların kuru ve nemsiz olmasından kaynaklanıyor. 

Saçın bir ‘ph’ oranı var. Bu saçın asitlik oranı. Burada ph cetveline göre rakamın 4,5 ila 5,5 arası olması lazım. Bu oran 7,5 ila 8,5 oranlarına çıktığında saçlar, yıpranmalara ve kopmalara maruz kalıyor. 

Bu oranın bu kadar yükselmemesi için saçlara keratin bakımı, keratin botoks bakımı, nem bakımı uygulanabilir ve bu sorunlar engellenebilir. Vatandaşlar, mevsim geçişlerinde bere kullandıkları için de saçlarının yıpranmasına ve kopmasına sebep olabiliyorlar. 

İnsanlarımız saç kestirmeyi, saçı yıkatmayı saç bakımı sanıyorlar. Aslında böyle bir şey yok. 

Gün içinde 3 öğün nasıl karnımız acıkıyorsa saçımızın da karnı acıkıyor. Bunun protein bakımı, nem bakımı, yıkaması gibi birçok kısmı var. 

Genellikle vatandaşlar evlerinde sülfatlı, silikonlu, parabenli şampuanlar kullandıkları için bu konuda sorun yaşayabiliyorlar. 

Genellikle her şampuanın içinde sülfat ve paraben var. Bu da saçın kurumasına sebep oluyor. 

Vatandaşlarımız sülfatsız ve parabensiz şampuanlar kullandıklarında saçlarının daha az kurumasını sağlarlar dökülmesini azaltabilirler.”

<p class='MsoNormal'>Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan  ateşk

Azerbaycan ordusu Kelbecer'de... İşte bölgedeki son gelişmeler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul Boğazı'nı denizanaları bastı

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu!