• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
29 Mart 2021 Pazartesi 12:18 | Son Güncelleme:

Argan yağına turistlerden yoğun ilgi! İşte argan yağının faydaları

Argan yağına turistlerden yoğun ilgi! İşte argan yağının faydaları
AA

Fas'ın sarı altını olarak bilinen argan yağı hem ekonomik geliriyle hem de faydalarıyla eşsiz bir maden olarak görülüyor. Fransa, İngiltere ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinden gelen turistler saç bakımı ve cilt güzelleştirici özellikleri nedeniyle argan yağını tercih ediyor. İşte Faslı esnaflardan argan yağının faydaları...

Son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye'de argan yağına talep arttı. Saç bakımı ve cilt güzelleştirici etkisiyle bilinen argan yağı kozmetik sektörünün olmazsa olmaz ürünlerinin başında geliyor. Faslı esnaflar için de önemli bir gelir kaynağı olan argan yağının faydaları saymakla bitmiyor.

AA'da yer alan habere göre dünyada sadece Fas'ın güneybatısındaki argan ağaçlarının meyve çekirdeklerinden elde edilen yağ, halk tarafından "sıvı altın" olarak adlandırılırken hem yaygın şekilde kullanılıyor hem de ülkenin önemli ihracat ürünlerinden birini oluşturuyor.

ARGAN YAĞI FAS'IN SIVI ALTINI

Ülkede üretilen argan yağının çoğu ABD ve Avrupa pazarına ihraç edilirken, başkent Kazablanka'daki esnaf, geçimini yerel halka ve yabancı turistlere yağı satarak sağlamaya çalışıyor.

Kazablanka'daki Medine Çarşısı'nda esnaflık yapan Ahmed Mansur, arganın Fas kültüründe çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

Argan'ın yüzyıllardır bölge halkı tarafından hem yemeklere lezzet katmak hem de saç ve cilt bakımı için kullanıldığını belirten Mansur, son 50 yıllık dönemde dünya kozmetik sektörü tarafından keşfedilen argana artan ilginin çarşı esnafı için sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

AVRUPA'DAN GELEN TURİSTLERİN İLGİLİ ODAĞI

Fransa, İngiltere ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin argan yağına büyük ilgi duyduklarının altını çizen Mansur, her yıl çarşıyı ziyarete gelen milyonlarca turistin Fas'ın sıvı altınından almadan ayrılmadığını belirtti.

Mansur, "Yabancı turistler genellikle saç bakımı ve cilt güzelleştirici özellikleri nedeniyle arganı tercih ediyorlar." dedi.

Medine çarşısında alışveriş yapan Fas vatandaşı Hüsam Mahmud da AA muhabirine yaptığı açıklamada, argan yağının saç dökülmesinin çaresi olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Argan yağını sürekli kullanan Mahmud, onu Fas'ın önemli milli değerlerinden biri olarak gördüğünü söyledi.

ARGAN YAĞI SAÇI HIZLI UZATIYOR

Kazablanka'da İngilizce öğretmenliği yapan Fatma Zehra Munir, Fas halkının argan yağını sadece bir bakım ürünü olarak görmediğini, aynı zamanda bir tür ilaç olarak kullandığını kaydetti.

Munir, "Yerel halk sıvı altının yaraları daha hızlı iyileştirdiği, kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği ve güneş çarpmasına karşı koruyucu özelliklerinin bulunduğuna inanıyor." dedi.

Arganı özellikle saçlarını uzatmak isteyen Faslı kadınların hem beslemek hem de içerdiği mineraller sayesinde daha hızlı uzatmak için tercih ettiğini belirten Munir, her gün üç-dört damla argan yağının saçları daha güçlü ve canlı hale getireceğini ifade etti.

1 LİTRE YAĞ İÇİN 40 KİLO MAHSÜL KULLANILIYOR

Fas'ın güneybatısında bulunan ve yaklaşık 8 bin kilometrelik bir alanı kapsayan argan ormanları, 1998 yılında UNESCO tarafından biyosfer rezervi olarak tanımlanarak koruma altına alındı.

Sıcak iklim alanlarında yetişmesi nedeniyle suya ulaşmak için derin köklere sahip argan ağaçlarından, 1 litre yağ elde etmek için yaklaşık 40 kilogramlık mahsulün kullanılması gerekiyor.

Esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin argan yağı, cilt ve saç bakımı ürünleri için son 50 yıldır dünyada aranılan hammaddeler arasına girdi.

Argan yağı Fas mutfağında dahi kullanılıyor. Kahvaltılarda argan yağına ekmek banmayı seven Faslılar, kuskus gibi yöresel yemeklerin lezzetini arttırmak için de onu sos olarak kullanıyor.

  • Argan yağı
  • argan yağı neye iyi geliyor
  • Fasın sıvı altını
  • sıvı altın argan yağı
  • saç için argan yağı
<p>Baklava Ramazan menülerinin en özel tamamlayıcısı. Çıtır çıtır baklava yapmak kolay değil. Şef Ra

Çıtır çıtır baklava yapmanın 3 püf noktası

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de