• $7,4001
  • €8,9606
  • 413.674
  • 1471.39
19 Şubat 2021 Cuma 14:49 | Son Güncelleme:

Araştırmalara göre aşırı kilolu kişilerin beyni farklı çalışıyor

Araştırmalara göre aşırı kilolu kişilerin beyni farklı çalışıyor

Kilonun beyne etkisi yıllardır araştırılan konular arasında yer alıyor. İspanya'daki bir araştırmaya göre kilolu kişilerin beyinlerinin normal kilodakilerin beyinlerinden farklı çalışıyor. İşte dikkat çeken araştırmanın detayları...

Kilo ve zihin arasındaki ilişki her zaman merak edilir. Peki, kilo zekânın işleyişini değiştiriyor mu? Bilim insanları aşırı kilolu kişilerin beyinlerinin normal kilodakilerin beyinlerinden farklı çalıştığını tespit etti.

Independent sitesinde yer alan habere göre İspanya'daki Granada Üniversitesi'nin (UGR) Zihin, Beyin ve Davranış Araştırmaları Merkezi'nden (CIMCYC) araştırmacılar, yıllardır aşırı kilonun vücuttaki etkilerini sinirbilimsel açıdan inceliyor.

International Journal of Obesity'de yayımlanan yeni bir makaleye göre gençler arasında diyetle ani kilo kaybının, beynin yemek yeme isteği ve yemeğin ödüllendirici etkisiyle ilişkili kısımları arasındaki bağlantıyı güçlendirdiği belirtildi.

Bu sonuçlar UGR'nin Uygulamalı Nöropsikoloji ve Psikonöroimmünoloji Araştırma Grubu'nun aşırı kilolu kişilerle normal kilodakilerin yemek konusunda beyinlerinin nasıl farklı çalıştığına ilişkin araştırmalarıyla birlikte değerlendirildi.

UGR'nin Kişilik, Değerlendirme ve Psikolojik Tedavi bölümünde öğretim görevlisi ve araştırmanın yazarlarından Raquel Vilar López, aşırı kilolu insanların yemek seçimlerine dair şunları söyledi:

"Yemek için en iyi besini seçme konusunda kendilerine iştah açıcı yemekler sunulduğunda, beynin 'tepkisel' devrelerinin 'düşünsel' devrelerden çok daha fazla çalıştığını gözlemledik.

Aşırı kilolu insanların beyinlerinin bazı noktalardaki bağlantı biçimleri ve serebral korteksin kalınlığı bakımından da farklı olduğu tespit edildi."

FARKLARIN SEBEBİ YAĞLI YİYECEKLER

Araştırmada söz konusu farkların yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesiyle ilişkili olabileceği belirtildi. Ayrıca bu farklarla bazı kişilerin belirli bir diyet ve egzersiz programını takip ederek kilo verme konusunda zorlanmaları arasında bir ilişki olabileceği de ifade edildi.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Darbe bir insanlık suçudur. 28 Şubat'ı yaşadım, 28 Şubat'ın farkınd

Başkan Erdoğan'dan 28 Şubat mesajı: Darbe bir insanlık suçudur

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek