• $7,8939
  • €9,3576
  • 463.023
  • 1314.25
17 Kasım 2020 Salı 10:26 | Son Güncelleme:

Antep'in bağışıklığı güçlendiren soğan kebabına talep arttı

Antep'in bağışıklığı güçlendiren soğan kebabına talep arttı
DHA

Gaziantep'in meşhur soğan kebabı grip ve nezleye karşı direnç kazanmak için tercih edilen yemeklerin başında geliyor. Peki, soğan kebabı nasıl yapılır? İşte Antepli ustalardan soğan kebabı tarifi...

Gaziantep'te vücut direncini artıran yemeklerin başında soğan kebabı geliyor. Özellikle havaların da soğumasıyla soğan kebabına talep arttı. Kış aylarında bağışıklığı güçlendirdiği için bu yemeğin çok tüketildiğini belirten Gaziantepli ustalar, soğan kebabı tarifi verdi.

DHA'da yer alan habere göre mevsim meyve ve sebzeleriyle kebap yapılan Gaziantep'te, kış aylarının vazgeçilmezi olan soğan kebabı yapımına başlandı. Vatandaşların özellikle grip ve nezleye karşı direnç kazanmak için talepte bulunmasıyla lokantalarda soğan kebabına ilgi de arttı. 

Kebap ustası Ahmet Çadır, özellikle kış aylarında her vatandaşın haftada bir defa soğan kebabı tükettiğini söyledi.

SOĞAN KEBABI NASIL YAPILIR?

Soğan kebabının tercih edilmesinin öncelikli nedeninin direnci artırması olduğunu anlatan Çadır, soğan kebabı tarifini şöyle anlattı:

"Gaziantep'te her mevsimin kebabı vardır. İlkbaharda sarımsak ve yenidünya kebabı, yazın patlıcan kebabı, kış aylarında ise soğan kebabımız vardır. Soğan kebabı doğal antibiyotik özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren her derde deva olan bir yemek türüdür. Kış aylarında herkesin en az haftada bir tükettiği vazgeçilmez yemek soğan kebabıdır. Yemeği yaparken küçük soğanları alıp, ikiye böleriz. Zırh ile çekilen eti kıyma haline getirip, soğanla beraber şişe saplayarak, ocakta pişiririz. Pişmesinin ardından da bu kebabı nar ekşisi ve limonla birlikte harmanlayıp servise ederiz." 

Soğan kebabı yemek için restorana gelen Deniz Demirel, kebabın çok lezzetli olduğunu ifade ederek, "Gaziantep'te kebap başlı başına bir ürün. Bunun yanı sıra soğan kebabı hem sağlık hem de lezzet anlamında çok güzel bir yemek. Türkiye'de özellikle Gaziantep'te damak zevki çok önemli. Bu yemek belirle zamanlarda yapılıyor, o dönemlere denk gelindiği zaman kaçırmamak lazım. Koronavirüs döneminde de sağlığımız için bu yemeyi tercih etmeliyiz." dedi.

<p>Beşiktaş'ta kullandığı otomobille trafik kazası geçiren sosyal medya fenomeni Enes Batur Sungurte

Enes Batur'un kaza anı anbean güvenlik kamerasında!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'da hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından bugün hayat normale döndü

Kızılırmak nehri alarm veriyor