• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 15:43 | Son Güncelleme:

Antakya'nın meşhur carra peyniri tescillendi

Antakya'nın meşhur carra peyniri tescillendi
AA

Yöresel lezzetlerle kendinden söz ettiren Hatay'ın Antakya ilçesine özgü carra peyniri tescillendi. Carra peynirinin en büyük özelliği ise peynir ve çökeleğin bir arada kullanılmasıdır. Tescilli lezzet carra peyniri Antakyalıların vazgeçilmezi.

Antakya Carra peyniri tescillendi. Kendine özgü tadı ve yapılışı olan carra peyniri Hatay'ın meşhur lezzetleri arasında yer alıyor.

AA'da yer alan habere göre Hatay'ın Antakya ilçesine özgü Türk Patent ve Marka Kurumundan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Toplantı Salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında, gastronomi şehri Hatay'ın lezzetlerinin ve değerlerinin markalaşması için 2005 yılından bu yana önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

CARRA PEYNİRİNİN ÖZELLİĞİ

Antakya'ya özgü Antakya carra peynirine de coğrafi işaret belgesi alındığını dile getiren Çinçin, "Antakya carra peynirinin en büyük özelliği peynir ve çökeleğin bir arada kullanılması. Antakyalıların çok sevdiği ikiliyi bir araya getirdik. Bu 7 ürünün içinden Samandağ Ney'ini ayrıştırıyorum. Çünkü o tüketilebilir bir gıda ürünü değil ilk defa böyle bir tescil aldık." dedi.

Bu ürünlerin hepsinin ücretsiz kullanım hakkını kadın kooperatiflerine devrettiklerini aktaran Çinçin, kendi üretimlerinde coğrafi tescil belgelerini kullanacaklarını, bu şekilde kadın kooperatiflerine destek sağlamış olduklarını kaydetti.

<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı