• $8,7788
  • €10,3273
  • 493.515
  • 1401.46
10 Mayıs 2021 Pazartesi 11:28 | Son Güncelleme:

Annelerin en çok yaptığı hata gelişim geriliğine sebep oluyor

Annelerin en çok yaptığı hata gelişim geriliğine sebep oluyor
AA

Biberon çürüğünün çocuklarda beslenmeden gelişim geriliğine kadar birçok soruna yol açabildiğini belirten Doç. Dr. Ebru Hazar Bodrumlu, bebeklerini biberonla uyutan anneleri uyardı.

Bazı bebekler için biberon olmazsa olmazdır. Hatta anneler uyurken bile elinden alamaz o biberonu. Peki, biberon çürüğü diye bir şey hiç duydunuz mu? Doç. Dr. Ebru Hazar Bodrumlu, biberon çürüğünün çocuklarda beslenme sorunlarından gelişim geriliğine kadar durumlara yol açabildiğini belirterek, bebeklerin tatlandırılmış gıdalar bulunan biberonlarla uyutulmaması gerektiğini bildirdi.

AA'ya açıklamalarda bulunan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ebru Hazar Bodrumlu, çocukların sağlığını etkileyen biberon çürüğü hakkında bilgi verdi.

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NE ZAMAN BAŞLAR?

Dr. Ebru Hazar Bodrumlu, biberon çürüğünü 71 aylık veya daha küçük çocuklarda süt dişlerinde bir veya daha fazla çürük, çürüğe bağlı kaybedilmiş diş veya dolgulu dişin olduğu durum olarak tanımlandığını söyledi.

ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR

Küçük yaş grubu çocuklardan bahsedildiğini dile getiren Bodrumlu, biberon çürüğünün sebep olduğu durumları şöyle anlattı:

"Bu, çok şiddetli ve çok sayıda diş çürüğü varlığıyla hızla ilerliyor. En başta beslenememek, özellikle bebeklerde ağrılı durumlar, çok büyük sorunlar yaşatıyor. Enfeksiyon, apse oluşumu, çocuklarda olduğu için gecikmiş tedaviyle beraber beslenme sorunlarından gelişim geriliğine kadar durumlara yol açabiliyor."

Bodrumlu, biberon çürüğünün yaygın olarak görüldüğüne işaret eden Bodrumlu, "Bazı çalışmalarda iki çocuktan birinde erken çocukluk çağı çürükleri gözlenebiliyor." dedi.

"DÜZENLİ DİŞ HEKİM KONTROLÜNE GİDİLMESİ ÖNEMLİ"

Bodrumlu, ebeveynlerin bu duruma dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu durumu engellemek için öncelikle doğum öncesinde annenin bilgilendirilmesinden başlamakta fayda var. Biberon çürüklerinin oluşumunda mikroorganizmaların anneden bebeğe geçmesi çok önemli rol oynuyor. Annenin ağız sağlığını yüksek tutmak, aslında en baştaki önleme mekanizması. Bebeğin doğumdan sonra ilk dişi çıkar çıkmaz düzenli diş hekim kontrolüne gidilmesi ve her beslenmeden sonra bebeğin ağzının nemli bir bezle ya da gazlı bezle mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bebeğin gece beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Geceleyin tükürük akışının azalmasıyla çürüğe daha yatkın bir ortamın oluşması nedeniyle içeriğinde özellikle tatlandırılmış gıdalar bulunan biberonlarla çocuğun uyutulmaması çok önemli bir faktör."

Doç. Dr. Bodrumlu, biberon çürüğüyle mücadelede en önemli silahın florürlü diş macunu kullanmak olduğunu sözlerine ekledi.

  • biberon çüürğü
  • çocuklarda biberon çürüğü
  • gelişim geriliği
  • biberon
<p>Minibüste uyudular. Araçları bir  anda alev aldı. Yaşlı çift, ölümden son anda kurtuldu.</p><p>Ol

İçinde uyudukları minibüs yandı

Özkan Demir'in gözünden TEKNOFEST İstanbul Festivali

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Eylül 2021)

Lüfer tezgaha çıktı: İşte ilk fiyatlar